Předseda České internistické společnosti Richard Češka padesátníkem
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2007; 53(4): 325
Kategorie:
Personalia
Dne 29. dubna 2007 se dožívá 50 let prof. MUDr. Richard Češka, CSc. Narodil se v Praze v rodině profesora Karlovy univerzity, studia na tehdejší Fakultě všeobecného lékařství UK dokončil v roce 1982 a nastoupil na III. interní kliniku, na které pracuje dodnes. Byl aspirantem zakladatele vůbec první lipidové ambulance prof. MUDr. Josefa Šobry, DrSc., pracoval jako sekundární lékař, složil 1. a 2. atestaci z vnitřního lékařství. Odborným asistentem se stal v roce 1989 a kandidátskou práci na téma Farmakoterapie hyperlipoproteinemií obhájil v roce 1992. V letech 1989-1990 absolvoval zahraniční stáž v Gladstone Foundation Laboratories for Cardiovascular Disease v San Francisku, kde zažil i silné zemětřesení. Jeho profesionální kariéra se však vyvíjela bez otřesů - po úmrtí svého učitele prof. Šobry se v roce 1997 stal vedoucím Centra preventivní kardiologie. To již rok byl předsedou nově vzniklé České společnosti pro aterosklerózu a tuto funkci zatím vždy obhájil. V roce 2002 byl jmenován docentem a v roce 2006 profesorem pro obor vnitřní lékařství. Dlouhá léta byl na klinice vedoucím lůžkového oddělení, od loňského roku je jedním ze zástupců přednosty kliniky.
Prof. Richard Češka se zabývá především preventivní kardiologií s důrazem na problematiku hyperlipoproteinemií, ve které je evropsky uznávaným odborníkem, zvaným řečníkem na kongresech, v roce 2005 byl prezidentem Evropského kongresu o ateroskleróze, pořádaného v Praze. Je autorem více než 200 publikací, 4 monografií vydaných v několika vydáních a spoluautorem řady dalších monografií. Je oblíben jako učitel, na 1. lékařské fakultě zavedl předmět Preventivní medicína. V nejlepší charvátovské tradici je všeobecně vzdělaným internistou, což ho v roce 2006 vyneslo do čela České internistické společnosti; členem jejího výboru a místopředsedou byl od roku 2002. Získal Prusíkovu cenu České angiologické společnosti v roce 1994, cenu České internistické společnosti v roce 2000 a dokonce dvakrát cenu ministra zdravotnictví jako hlavní řešitel grantu (v letech 1996 a 1999). Od roku 2004 je také členem Evropského výboru International Atherosclerosis Society.
Richard je vynikajícím společníkem, uvážlivým kolegou a šéfem, výborným tenistou a také skvělým manažerem týmu mladých lipidologů a doktorandů. Jeho schopnost organizačně zajistit kongresy možná budí bledou závist, ta však určitě zmizí na společenských akcích, které setkání provázejí. Do dalších let přejeme Richardovi trvalé zdraví, rodinnou i pracovní pohodu a pokud možno i objev nějakého toho genu pro aterosklerózu.
prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.
www.vfn.cz
e-mail: stepan.svacina@vfn.cz
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2007 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Lipoprotein (a)
- Jak ovlivňují kortikoidy, růstový hormon a estrogeny lipidy a aterosklerózu
- Vedlejší účinky farmakoterapie na hladinu lipidů
-
Chrobák L et al.: Propedeutika vnitřního lékařství.
Nové, zcela přepracované vydání doplněné testy.