Kalita Z et al. Akutní cévní mozkové příhody. Diagnostika, patofyziologie, management.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2007; 53(2): 202
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Maxdorf 2006. 623 stran. ISBN 80-85912-26-0.
Po monografii Pavla Kalvacha z 90. let minulého století se jedná po dlouhé době o další publikaci v českém písemnictví komplexně mapující problematiku cévní neurologie. Jde o dílo obsáhlé s řadou instruktivních schémat a obrázků. Zachycuje moderní trendy v diagnostice (sonografie, zobrazení magnetickou rezonancí) i terapii (trombolýza, mechanická rekanalizace, stentování, sonotrombolýza apod). Kniha je rozčleněna přehledně na kapitoly epidemiologie, diagnostika, problematika ischemických příhod, hemoragie (včetně subarachnoidálních). Dále následují části rehabilitace motorických řečových poruch a následné stavy po ischemických příhodách. Knihu uzavírají doporučení k problematice iktů přijatá Českou lékařskou společností.
V celé monografii bohužel zcela chybí kapitola o poruchách symbolické komunikace, především o afáziích, jejich klasifikaci, diagnostice a terapii. Jsou jen podrobně popsány dysartrie. To považují za největší nedostatek jinak velmi rozsáhlé a didakticky i odborně kvalitní publikace. Afázií trpí přibližně jedna třetina všech nemocných s akutním iktem. Takto závažný zdravotní a psychosociální handicap by neměl být v monografii aspirující ve zvolené oblasti na hlavní informační zdroj opomenut. Podobně absentují informace o léčbě deliria u CMP, je zde jen krátký odstavec o „stavech zmatenosti“.
Kapitola o farmakoterapii obsahuje některé stati, v nichž není pohříchu důsledně (jako v jiných kapitolách) uplatňován princip medicíny založené na důkazech. Například informace o efektu léčby kortikoidy nebo metylxantiny jsou podány velmi mlhavě. Méně informovanému uživateli způsobí v hlavě spíše chaos než řád. Také jsem nenalezl mezi léčebnými metodami žádnou zmínku o indikacích a problematice kraniektomie.
Přes uvedené výtky se jedná o hodnotné dílo, které nepochybně najde svoje trvalé místo v knihovně nejen mladých neurologů připravujících se na svoji profesionální dráhu, ale sáhnou pro něm zcela jistě i ostřílenější kolegové k doplnění a ucelení svých vědomostí.
prim. MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
www.fnbrno.cz
e-mail: svohanka@fnbrno.cz
Doručeno do redakce: 30. 12. 2006
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2007 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Antikoagulační léčba u pacientů před operačními výkony
Nejčtenější v tomto čísle
- Teplota nejasné etiologie: příčiny a diagnostický postup
- Dlouhodobá účinnost chirurgické kryoablace chronické fibrilace síní provedené při operaci pro závažnou mitrální regurgitaci
- Doporučení pro diagnostiku a léčbu dyslipidemií v dospělosti, vypracované výborem České společnosti pro aterosklerózu
- Enkapsulující peritoneální skleróza