Rehabilitace pro infarktu myokardu a revaskularizaci
Autoři:
J. Leisser
Působiště autorů:
Lázně Teplice nad Bečvou, a. s., výkonný ředitel Ing. Petr Mádr
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(4): 390
Kategorie:
Editorialy
Editorial: Chaloupka et al. Rehabilitace pro infarktu myokardu a revaskularizaci u starších nemocných. Vnitř Lék 2005; 51(4): 414–420.
Statistické údaje potvrzují celosvětově i v naší populaci nárůst starších nemocných s ICHS. Poslední studie zabývající se prognózou nemocných s ICHS ukazují, že mimo ukazatele funkce a morfologie LK (především ejekční frakce – EF) je nejlepším ukazatelem tolerance zátěže. Autoři, kteří se dlouhodobě zabývají rehabilitací nemocných s ICHS, se zaměřili na porovnání vlivu intenzivního ambulantního rehabilitačního programu na změny tolerance zátěže u nemocných do 65 let a nad 65 let při EF v oblasti průměrných hodnot u obou skupin. I když hodnoty tolerance zátěže před a po rehabilitaci u starších nemocných byly nižší, zlepšení tolerance zátěže bylo stejné u obou skupin o 15 %. Výsledek dotazníkové akce, který zjistil pokračování v individuální fyzické aktivitě v 75 %, je optimistický, ale je dán zřejmě velmi individuálním přístupem k motivaci této skupiny ambulantně rehabilitujících nemocných.
Autoři práce potvrdili, že pravidelná řízená pohybová aktivita u starších nemocných (nad 65 let) vede ke zlepšení tolerance zátěže a následně výrazně snižuje riziko kardiovaskulárního úmrtí u mužů i žen. Edukace k pravidelné pohybové aktivitě nemocných s ICHS by se měla stát nedílnou částí návštěvy nemocného s ICHS u lékaře (kardiologa, internisty, praktického lékaře) započatou při komplexní lázeňské kardiorehabilitační léčbě.
prim. MUDr. Jiří Leisser
www.ltnb.cz
e-mail: j.leisser@ltnb.cz
Došlo do redakce: 9. 7. 2004
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pleurální výpotek v interní praxi
- Klinický význam mírně zvýšených hodnot α−fetoproteinu v séru u pacientů s chronickou hepatitidou C a B
- Aortální stenóza, skleróza a ateroskleróza
- Je hyperhomocysteinemie stále jen zajímavý, ale diagnosticky nevýznamný nález?