Novák M. Sonografická diagnostika náhlých příhod břišních
Autoři:
E. Kotulánová
Působiště autorů:
oddělení ultrazvukové diagnostiky Kliniky zobrazovacích metod LF MU a FN u sv. Anny, Brno
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(4): 483-484
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Maxdorf 2005. 265 stran. ISBN 80−7345−020−8.
Kniha napsaná lékařem – chirurgem, je věnovaná možnostem využití ultrazvukové diagnostiky u pacientů s náhlými příhodami břišními. Publikace zřetelně dokumentuje dlouholetou zkušenost autora s využitím USG v chirurgické praxi a v dobrém slova smyslu i jeho nadšení pro tuto zobrazovací metodu. Přesto však je její vydání počinem nešťastným, i když se jedná o 265stránkové vázané vydání na kvalitním papíře, které obsahuje více než 550 obrázků a neméně tolik vysvětlujících schémat.
Kniha je členěna do jednotlivých kapitol podle chirurgické klasifikace NPB, dle sdělení autora „jejím základem má být obrazová dokumentace a text se většinou omezuje na doprovodný komentář“. Roztřídění obsahu je přehledné, rozsah jednotlivých kapitol pak odráží zřejmě více vlastní zkušenost autora s využitím sonografie (např. 30 stran věnovaných apendicitidě, pouze 7 stran věnovaných úrazům břicha, minimální zjednodušené zmínky o možnostech dopplerovského vyšetření abdominální oblasti a podobně) než komplexně možnosti USG-metody.
I přesto si však čtenář neznalý této vyšetřovací metody udělá alespoň teoretickou představu o jejích možnostech v denní praxi chirurgického oddělení.
Veškerá obrazová dokumentace je zde však výrazně nekvalitní, zvětšené rozostřené zrnité záznamy převzaté z videodokumentace prakticky znemožňují identifikaci patologických stavů. Dokumentace je bohužel tak špatná, že tytéž obrázky se zcela různými popisy by mohly zde být bez nadsázky opakovaně použity v různých kapitolách, aniž by si toho čtenář měl šanci všimnout.
Není jasné, pro koho byla tedy vlastně kniha vydána (sám autor v předmluvě upozorňuje, že nejde o učebnici sonografie). Kolegové, kteří tuto zobrazovací metodu neznají, se podle obrazové dokumentace nijak v metodě lépe orientovat nebudou, a naopak zkušení sonografisté výrazně posmutní při představě, jak autor zahodil tuto možnost na vydání kvalitní ultrazvukové literatury, kterou mu nakladatelství mohlo poskytnout.
Sonografických publikací vydaných českými autory je bohužel velmi málo, takže jakákoliv další kniha je vždy vítána. Základem ale musí být především a jednoznačně kvalitní obrazová dokumentace, kterou již lze i v našich podmínkách bez potíží zajistit. Převzaté snímky z videa touto úrovní nikdy být nemohou.
Autor je určitě zkušeným sonografistou a nepochybuji o tom, že se psaní a kompletaci této knihy věnoval s velkým nasazením. Snad alespoň bude jeho osobní příklad výzvou pro ostatní chirurgy, aby se i oni sami naučili využívat tuto zobrazovací metodu ve své praxi. K výuce si ale musí zajistit jiné zdroje.
prim. MUDr. Eva Kotulánová
oddělení ultrazvukové diagnostiky
Kliniky zobrazovacích metod LF MU a FN u sv. Anny, Brno
e-mail: eva.kotulanova@fnusa.cz
Doručeno do redakce: 8. 2. 2005
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pleurální výpotek v interní praxi
- Klinický význam mírně zvýšených hodnot α−fetoproteinu v séru u pacientů s chronickou hepatitidou C a B
- Aortální stenóza, skleróza a ateroskleróza
- Je hyperhomocysteinemie stále jen zajímavý, ale diagnosticky nevýznamný nález?