Úvodní slovo
Vyšlo v časopise:
Urol List 2010; 8(3): 5
Kategorie:
Úvodník
Vážené kolegyně a kolegové,
s narůstající hloubkou poznání přibývá poznatků o patogeneze nejrůznějších onemocnění, a to ve svém důsledku umožňuje naplnit příčinné a preventivní cíle a zaměření dnešní medicíny založené na důkazech.
Jak jsme na tom v oblasti komplexního problému symptomů v pánevní oblasti? Dříve narození měli, při studiu medicíny a urologie potom především, tento problém zúžený na otázku zánětů prostaty a po vyloučení jeho infekční etiologie byla velmi častá věta adresovaná pacientovi: „Naučte se žít se svými problémy.“ Dnes jsme hodně pokročili, ale větší kus cesty je pořád ještě před námi. Už jenom různé termíny používané často pro jedno a totéž – chronická pánevní bolest… syndrom bolestivého močového měchýře… syndrom bolesti v močovém měchýři… intersticiální cystitida… hyperaktivní močový měchýř… chronická prostatitida… – a celá plejáda terapeutických možností (jejichž přesné místo a zařazení nemají vždy jasné indikace) ukazují, že není stále zcela jasno.
Po přečtení tohoto čísla získáte široký aktuální pohled na tuto problematiku, ale bohužel nemohu slíbit, že si uděláte zcela jasno. Už jenom klasifikace stupňů důkazů a úrovní doporučení léčebných možností tak, jak je uvádějí aktualizovaná EAU Guidelines, ukazují na to, jak stále širší a interdisciplinární oblast se před námi otevírá.
Velice si vážím všech našich i zahraničních odborníků, kteří se pro náš časopis pokusili tento závažný a přitom stále nejasný problém uchopit. O to cennější je skutečnost, že autoři pocházejí jak z akademických institucí, tak i z menších nemocnic i privátních center specializovaných na tuto problematiku. To, že se nám podařilo získat příspěvky od expertů, kteří se tímto tématem profesně zabývají již desítky let (Nickel, Wyndale…), je obzvláště cenné.
Pokud číslo otevíráte v době konání pracovní konference České urologické společnosti v Praze (kde se výtisky objeví dříve, než je dostanete poštou), popřejme zdar jejímu jednání, pokud až později, tak popřejme směřování našeho zdravotnictví v této turbulentní době správný vítr a dobrého kormidelníka.
Dalibor Pacík
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2010 Číslo 3
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria?
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom chronické pánevní bolesti a současné možnosti léčby
- Syndrom bolesti v močovém měchýři
- Změny v řešení chronické prostatitidy/syndromu chronické pánevní bolesti
- Hyperaktivní močový měchýř u dětí a dospělých