Úvodník
Vyšlo v časopise:
Urol List 2008; 6(4): 4
Kategorie:
Úvodník
Vážené kolegyně a kolegové,
vánoční číslo Urologických listů je věnováno andrologické problematice a já věřím, že vám všem přinese zajímavé i užitečné čtení.
Ekonomická krize se bohužel dotýká i nás, a protože vydavatel požadoval snížení nákladů, museli jsem omezit počet stran časopisu. O to těžší byl výběr článků, z nichž každý přinášel velmi zajímavý přehled. Doufám, že konečná volba byla správná a že i v dnešní „turbulentní“ době oceníte solidní odbornou a edukační úroveň, jistotu a stabilitu našeho časopisu.
Aktuální přehled informací o Peyronieho chorobě je jistě neocenitelný, obzvláště z pera experta, jakým profesor Levine bezpochyby je. Články profesora Paducha z Cornellské univerzity v New Yorku vycházejí z vytvořené mezinárodní spolupráce mezi institucemi a – mezi jiným – nabídnou i nový pohled na kvantifikaci ejakulatorní dysfunkce a na spojení androgenní nedostatečnosti a minerální kostní denzity u mladých mužů.
Docent Študent a skupina olomouckých autorů shrnují poznatky o priapismu a přinášejí vlastní zkušenosti s hodnocením a klasifikací erektilní dysfunkce. Profesor Hellstrom z USA sumarizuje informace o sexuálních dysfunkcích tak, jak zazněly na výročním kongresu Americké urologické asociace. Mezioborový pohled na určitou výseč andrologické problematiky očima endokrinologa představuje náš přední odborník v této oblasti medicíny profesor Stárka.
Není pro nás žádnou novinkou, že urolog zabývající se problematikou infertility diagnostikuje relativně často u mužské poloviny páru zhoubné nádory varlat, které by jinak ještě poměrně dlouho zůstaly neobjeveny. Význam této diagnostiky, možnosti, ale i úskalí léčby tohoto závažného maligního onemocnění mladší mužské populace (dříve fatálního, dnes často kompletně vyléčitelného) velmi pragmaticky shrnuje skupina amerických autorů. Nad tím, jaké jsou negativní dopady operační léčby tohoto onemocnění na mužskou fertilitu a jak jim předcházet, se zamýšlejí kolegové z pražské Thomayerovy nemocnice.
Medicína založená na důkazech je dnes skloňována ve všech pádech. Víme však vždy, jak ji posuzovat a co obnáší? Praktické informace a návody, které se v takto přehledné a ucelené podobě jen obtížně získávají, jsou vám k dispozici v článku profesora Dahma z americké Floridy. Není to článek čistě urologický, ale byla by škoda ho ignorovat, protože pro naši práci může být velmi přínosný. Jako investigátor jednoho z výzkumných center programu Early Prostate Cancer jsem si dovolil přinést přehled informací vyplývajících z třetí a zatím poslední analýzy.
Na závěr mi dovolte popřát všem pevné zdraví, pracovní úspěchy i osobní pohodu v nadcházejícím roce 2009.
Dalibor Pacík
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2008 Číslo 4
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Konec zbytečných biopsií? Index zdraví prostaty (PHI) v detekci agresivního karcinomu
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom pánevní bolesti u mužů a sexuální dysfunkce
- Priapismus
- Peyronieho choroba
- Osteopenie a osteoporóza u infertilních mladých mužů trpících sexuální dysfunkcí – klinická zkušenost