Současné požadavky na trénink robotické chirurgie − zpráva z robotického kurzu
Autoři:
J. Kalvach
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2016, roč. 95, č. 12, s. 463-464.
Kategorie:
Zprávy
Ve francouzském Štrasburku se dne 12. 9. 2016 uskutečnil jednodenní kurz robotické chirurgie. Školení probíhalo na univerzitní půdě Strasbourg‘s University Hospital v laparoskopickém tréninkovém centru IRCAD. Sponzorskou podporu poskytla firma Intuitive surgical. Za Českou republiku se kurzu účastnili dva chirurgové z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Vlastní školení bylo zaměřeno na zdokonalení teoretických znalostí i praktických dovedností při práci s robotickým systémem da Vinci. Podmínky účasti byly přesně definovány splněním jednotlivých fází předchozího tréninkového programu. Při registraci na stránkách www.davincisurgerycommunity.com je každému z registrovaných účastníků vytvořen profil a obdrží v elektronické podobě tréninkový plán.
První fáze je zaměřena na základní seznámení s technologií da Vinci. V druhé fázi probíhá teoretická příprava formou online kurzů, didaktických videí se záznamy robotických operací a odkazy na studijní materiály. Nácvik praktických dovedností probíhá na virtuálním robotickém simulátoru a krabicovém simulátoru v podobě torza. Nedílnou součástí přípravy je také asistence u robotických výkonů. Zkušený operatér je tak přirozeným lektorem školence. Třetí fáze navazuje na robotický kurz a vyškolený lékař provádí operace pod odborným dohledem expertů v dané problematice „proctoring“. Teprve až po splnění online testu a testů zručnosti na virtuálním simulátoru na požadovanou úroveň přichází na řadu zmiňovaný robotický kurz v některém z tréninkových center.
Námi absolvovaný kurz byl pořádán v tréninkovém centru IRCAD a byl zaměřen na práci s platformou „Si“. K dispozici byly připravené jak suché laboratoře, tak i plně vybavené operační sály pro zvířecí modely. Každému z účastníků byl přidělen vlastní instruktor, který se mu výhradně věnoval a pomáhal mu po celou dobu kurzu. Vyhodnocovány byly dovednosti bezprostředně po vstupu do kurzu a pak po vlastním školení. Vstupně provedl každý z účastníků test zručnosti na virtuálním robotickém simulátoru. Test se opakoval i na závěr školení k ověření nově získaných dovedností.
Program kurzu byl rozdělen na část teoretickou a část praktickou. V teoretické části byla podrobně představena technologie robotického systému da Vinci. Opakovaně byly probírány postupy aktivace i urychlené deaktivace systému pro případ komplikací během operace. Velká pozornost byla kladena na jednotlivé součásti robotického systému včetně představení jednotlivých robotických nástrojů.
V praktické části byla cvičení cílena na správné a přesné zavedení portů pro pracovní nástroje a na zapojení robotických ramen, tzv. „docking“. Začátek cvičení proběhl v suché laboratoři na modelu figuríny s cílem zdokonalení zručnosti a ergonomie. Poté byl výcvik přesunut ze suché laboratoře na operační sál. Zde byly připraveny zvířecí modely. Výkony byly provedeny dle zásad práce se zvířaty a dle platných etických norem. Praktická část byla zakončena provedením robotické resekce rekta s použitím staplerů. Do sylabu cvičení byly zakomponovány nejčastější krizové situace s doporučenými způsoby řešení. Lektoři po celou dobu kurzu zdůrazňovali bezpečnou manipulaci s robotickým systémem. Na závěr kurzu proběhl „debriefing“. Školitelé zhodnotili výkon svých školenců a předali certifikáty o absolvování kurzu. Tréninkový proces v robotické chirurgii tímto nekončí. Pokračuje vlastní operativou školence. Minimální doporučený počet provedených výkonů po absolvování kurzu je 12 operací v následujících 90 dnech. Operační výkony jsou prováděné za odborné účasti expertů, tzv. „proctoring“. Zajišťují se tak správné operační postupy i maximální bezpečnost pacientů. „Proctorem“ je výkon také následně zhodnocen s poukázáním na slabiny operatéra. Samozřejmostí v přípravě chirurga je častá asistence u robotických výkonů a zpětné hodnocení vlastních videozáznamů. Soustavné pokračování v nácviku zručnosti na robotickém simulátoru podstupují i zkušení chirurgové. Neopominutelnou součástí přípravy je účast na odborných kongresech a setkáních za účelem získání aktuálních poznatků v robotické chirurgii.
Celkově lze hodnotit robotický kurz velmi kladně. Velmi kvalitní vybavení školicího centra a dokonale sestavený program kurzu vytvořily pro frekventanty dokonalé podmínky. Předávání teoretických informací i praktických dovedností bylo maximálně efektivní. Nutné je vyzdvihnout zejména profesionální a obětavý přístup všech školitelů v průběhu celého kurzu. Zvláštní poděkování za mimořádnou podporu patří také zástupcům firmy „Intuitive surgical“.
Vzhledem k náročnému odbornému programu, který začínal v 8 hodin a končil po 19. hodině, zbyl čas jen na rychlou prohlídku Štrasburku.
MUDr. Jaroslav Kalvach
Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN Praha
e-mail: Jaroslav.Kalvach@uvn.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2016 Číslo 12
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Raritní případ obrovského adenomu příštítného tělíska
- 10 let sleeve gastrectomy – tubulizace žaludku v České republice z hlediska operačního výkonu
- Purtscher-like retinopatia ako komplikácia akútnej pankreatitídy
- Princípy chirurgie IV