Dekompresivní kraniektomie
Autoři:
M. Choc
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2016, roč. 95, č. 12, s. 443.
Kategorie:
Zprávy
Monografie shrnuje současný stav znalostí o dekompresivní kraniektomii, neurochirurgickém výkonu, který je indikován u pacientů s refrakterní nitrolebeční hypertenzí vyvolanou narůstajícím edémem mozku při různých patologických stavech.
Autor publikace pochází z neurochirurgického pracoviště Fakultní nemocnice v Plzni, které má s touto metodou léčby dlouhodobou zkušenost a výrazný podíl na jejím prosazování do klinické praxe.
Obsah je členěn do 9 kapitol, z nichž první dvě jsou věnovány historickým poznámkám a vývoji idee dekompresivní kraniektomie, další dvě kapitoly přehledně informují o patofyziologii nitrolebeční hypertenze a neuromonitoraci těchto stavů.
Zásadním přínosem monografie je pojednání o indikaci dekompresivní kraniektomie, která je pacientovi prospěšná jen je-li včas a správně indikována a správně provedena. Proto je značná pozornost věnována i operační technice, pooperační péči, možným komplikacím a na konec i rekonstrukci lebečního krytu – kranioplastice, která je součástí léčby po zvládnutí mozkového edému. Každou kapitolu uzavírá výčet použité literatury s indexací v textu. Na konci knihy je na 5 stranách dostatečně rozsáhlý rejstřík použitých hesel. Text doprovází bohatá obrazová dokumentace, řada schémat, tabulek a grafů.
Kniha je psána stručně, čtivě, srozumitelně, jako celek je vyvážená a podává komplexní informaci o dané problematice nejen pro neurochirurgy, ale také pro neurology, traumatology, chirurgy, onkology, infekcionisty, lékaře intenzivní péče a radiology. Aktuální téma a způsob zpracování činí tuto publikaci velmi cenou pro klinickou praxi.
MUDr. Milan Choc, CSc.
emeritní primář Neurochirurgické kliniky
LF UK a FN Plzeň
J. Mraček. Dekompresivní kraniektomie. Nakladatelství Galén, 2016, 211 stran. ISBN 978-80-7492-264-0.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2016 Číslo 12
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Raritní případ obrovského adenomu příštítného tělíska
- 10 let sleeve gastrectomy – tubulizace žaludku v České republice z hlediska operačního výkonu
- Purtscher-like retinopatia ako komplikácia akútnej pankreatitídy
- Princípy chirurgie IV