Patologická tekutinová kolekce mezenteria, diferenciální diagnostika mezenteriální cysty – kazuistika
Pathologic fluid collection of mesentery, differential diagnosis of mesenteric cysts – case report
Mesenteric cyst is a pathologic fluid collection that very rarely occurs anywhere in the mesentery of the gastrointestinal tract from the duodenum to the rectum. The etiology of mesenteric cysts has not yet been completely understood. It ranges from tumorous, infectious, lymphatic and embryological to post-traumatic or post-operative origin. Symptoms of the illness are usually non-specific, caused mainly by intestinal obstruction. Diagnosis is often accidental. Therapy is exclusively surgical.
In the following text, the authors present a case report of a 50-year-old patient operated on due to a mesenteric cyst. The patient had undergone bilateral nephrectomy for polycystic kidney disease and was followed up for polycystic liver disease. CT accidentally revealed a mesenteric cyst around 14 cm in size in the right meso-hypogastrium. It was necessary to perform its histological verification before the planned renal transplantation.
Key words:
mesenteric cyst
Autoři:
Z. Chovanec; L. Hnízdil; I. Čapov
Působiště autorů:
I. chirurgická klinika LF MU a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
přednosta: Prof. MUDr. I. Čapov, CSc.
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2014, roč. 93, č. 3, s. 147-150.
Kategorie:
Kazuistika
Souhrn
Mezenteriální cysta je patologická tekutinová kolekce nacházející se mezi listy mezenteria tenkého a tlustého střeva. Etiologie je různorodá – přes nádorový, infekční, lymfatický, embryonální až po posttraumatický či pooperační původ. Symptomy onemocnění jsou nespecifické, většinou vyvolané útlakem gastrointestinálního traktu, diagnostika často náhodná a terapie výhradně operační.
V následujícím textu bude uvedena kazuistika padesátiletého pacienta po oboustranné nefrektomii pro polycystózu ledvin, sledovaného pro polycystózu jater a náhodně diagnostikovanou mezenteriální cystu velikosti cca 14 cm pravého mezo a hypogastria s nutností její histologické verifikace před plánovanou ledvinnou transplantací.
Klíčová slova:
mezenteriální cysta
Úvod
První zmínka o chylózní mezenteriální cystě je z roku 1842, kdy tuto nozologickou jednotku popsal Rokitanský [1]. První úspěšná operace cystické infiltrace mezenteria byla popsána roku 1880 Tillauxem [2].
Mezenteriální cysta je patologická tekutinová kolekce závěsu střeva s incidencí 1:140 000 hospitalizovaných dospělých a 1:20 000 hospitalizovaných dětí [3]. Nejčastěji se vyskytuje ve 4. dekádě života [4], častěji jsou postiženy ženy než muži [5]. Suverénní metodou léčby je chirurgická resekce. Pooperační prognóza je většinou dobrá v závislosti na pooperačních komplikacích a případné malignizaci ložiska [6].
Etiologie
Etiologie mezenteriálních cyst není dodnes zcela přesně objasněna. Její vznik může být přikládán k embryonální poruše vývoje lymfatických cév mezenteria, popřípadě jejich dysfunkci, ektopické lokalizaci či obstrukci [7,8]. Další příčinou vzniku může být předchozí operace, infekční proces, endometrióza nebo malignita [6].
Cysty je také možno klasifikovat jako embryonální, posttraumatické (pooperační) a degenerativní [9].
Vyskytují se kdekoliv v okruží od duodena po rektum, častěji v závěsu ilea a sigmatu, dále byly popsány ve velké a malé předstěře, jako omentální cysty a v retroperitoneu [10,11].
Mezenteriální cysty mohou být jednoduché nebo složené, unilokulární nebo multiokulární. Nabývají velikosti od několika milimetrů po desítky centimetrů a mohou obsahovat hemoragickou, serózní, chylózní nebo infikovanou tekutinu [12].
Příznaky onemocnění
Příznaky onemocnění jsou převážně nespecifické, spojené s abdominální distenzí, s tupou neostře lokalizovanou bolestivostí, nauzeou a zvracením, vzácně jsou prezentovány průjmy nebo zácpou, někdy lze palpačně hmatat rezistenci v dutině břišní.
Diagnostika je obvykle náhodná, nebo při laparotomii provedené z jiné indikace, literatura tak uvádí více než 40 % případů [13].
U akutních stavů může dojít ke střevní obstrukci spojené s volvulem a infarzací střeva [14], ruptuře cysty s krvácením do volné dutiny břišní nebo vyprázdněním infekčního obsahu cysty; v cca 10 % všech případů [11].
Diagnostika
Při klinickém palpačním vyšetření je možno hmatat tuhý infiltrát v dutině břišní (samozřejmě v závislosti na velikosti cysty a zkušenosti chirurga provádějícího vyšetření).
Neexistují žádné specifické laboratorní testy potvrzující diagnózu mezenteriální cysty. Na klasickém rentgenovém snímku břicha může být viditelná homogenní masa (zastínění) odtlačující střevní kličky, někdy je možno pozorovat kalcifikovanou stěnu cysty [15]. Vyšetřovací technikou první volby je UZ vyšetření (odliší cystu od solidní infiltrace).
Přesnější diagnostickou metodou je CT došetření (informuje nejen o lokalizaci, ale i denzitě, přítomnosti sept a vztahu k okolním strukturám) [16]. Selektivnější metodou je NMR.
V diferenciální diagnostice je třeba pomýšlet na možnost cysty pankreatu, ledvin, ovaria, sleziny, choledochu, ureteru, popř. cystický teratom, parazitární cystu nebo hydronefrózu, lymfangiom a ascites [11,16,17].
Terapie
Je výhradně chirurgická, jejím cílem je enukleace cysty. Svou lokalizací mezi listy mezenteria mohou cysty odtlačovat nebo zaujímat cévní zásobení s okolním střevem, popřípadě intimně naléhat na střevní kličky. Při resekci je třeba dbát dostatečné opatrnosti, někdy je nutno k úspěšné operaci provést resekci postiženého úseku střeva (cévní zásobení), je popisováno u 1/3 operovaných dospělých a více než 1/2 operovaných dětí [12,7]. Obnovení střevní kontinuity je obvykle end-to-end anastomózou. V rámci prevence vnitřní kýly je nutno defekt v mezenteriu po enukleaci zašít. Vzhledem k nemožnosti vyloučení nutnosti střevní resekce je vhodné provádět operaci mezenteriální cysty v ATB cloně.
Pokud není možno provést bezpečnou enukleaci cysty (velikost, popř. lokalizace v radixu mezenteria), je indikováno provedení marsupializace do dutiny břišní s následnou možnou sklerotizací zbývající cysty elektrokauterem, jodovou tinkturou nebo roztokem 10% glukózy [18]. Parciální resekce s nebo bez drenáže není indikována vzhledem k časté možnosti rekurence onemocnění [10].
V nedávných studiích je u vybraných pacientů, dle lokalizace a velikosti cysty, popisována možnost laparoskopické resekce se všemi výhodami miniinvazivního přístupu [19]. Jsou i kazuistiky popisující problematiku laparoskopických operací cyst u těhotných [20].
Prognóza
Rekurence onemocnění je popisována od 0–13,6 % s průměrem 6,1 %. Častěji je popisována u cyst vycházejících z retroperitonea. Mortalita a pooperační morbidita je minimální [3]. Otázkou je operabilita cyst diagnostikovaných prenatálně, tedy in utero, při diagnostickém UZ screeningu, kde hrozí střevní obstrukce [11].
Kazuistika
Dne 19. 2. 2013 byl odeslán pacient z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie k multioborové gastroenteroonkologické komisi k projednání pro náhodně diagnostikovaný cystický infiltrát v pravém mezo a hypogastriu před plánovanou transplantací ledvin.
Jednalo se o 50letého muže v dialyzačním programu, dialýza 3krát týdně, jemuž byla provedena v roce 2008 levostranná a 2009 pravostranná nefrektomie pro polycystózu ledvin; pacient hypertonik, současně sledován pro polycystózu jater, v době operace měl BMI 40.
Z rodinné anamnézy otec, bratr a obě dcery sledovány pro ledvinnou polycystózu, tři synové zdraví. Pacient fumator, medikující diuretika, antihypertenziva, analgetika (bolesti zad), bez alergické anamnézy.
Stěžoval si na intermitentní dyspeptické potíže, nadýmání, pobolívání břicha v epigastriu, občasnou zácpu, bolest nebyla vázána na stravu, nezvracel, nauzeu negoval, stolice byla v normě, bez teplot a váhového úbytku. Potíže přetrvávaly cca 2 roky, nebyl pro ně došetřován, nepřikládal jim velký význam.
V laboratorním došetření diagnostikována anemie a elevace urey a kreatininu, bez iontové dysbalance.
Dle UZ došetření dutiny břišní popisována zřetelně zvětšená, mnohočetně polycystická játra, v obou jaterních lalocích cysty průměru 3 cm s nástěnnými kalcifikacemi, dále popisována volná tekutina kolem jater a sleziny. V pravém mezogastriu ohraničená kulovitá cystická formace průměru cca 15 cm až charakteru cystického tumoru s popisovanými septy.
Vzhledem k výše popsanému nálezu bylo provedeno 4. 3. 2013 CT došetření s nálezem potvrzujícím polycystózu jater a suspektní mezenteriální cystu lokalizovanou paramediálně vpravo, ovoidního tvaru s průměrem 14 cm a s intimním vztahem k arteria iliaca communis l. dx (Obr. 1).
Dne 5. 3. 2013 po interním předoperačním došetření bylo přistoupeno k elektivní operaci. Do dutiny břišní bylo proniknuto střední laparotomií, kde byl verifikován infiltrát velikosti cca 15 cm vycházející ze závěsu ilea jdoucí částečně do retroperitonea, zcela hladkých okrajů, bez známek invazivity do parenchymových orgánů a ilea (Obr. 2). Byla provedena jeho bezproblémová exstirpace in toto za pomocí harmonického skalpelu.
Resekát byl ovoidního tvaru velikosti 150x100x90 mm. Na řezu byly patrny multicystické dutiny, v celém rozsahu opouzdřeny fibrózní kapsulou, variabilní šíře do 5 mm a vyplněny hnědavými gelatinózními hmotami a serózní tekutinou. Po jeho exstirpaci byl odebrán punktát na serologické a mikrobiologické došetření (Obr. 3).
Pacient byl propuštěn do domácí péče třetí pooperační den, stehy byly extrahovány desátý pooperační den. Poté již na naši ambulanci nezavítal, z čehož usuzujeme, že je nadále bez potíží.
Překvapivým nálezem byla histologická verifikace infiltrátu, jednalo se o fibrózně enkapsulovaný hematom v resekátu mezenteria s reaktivními změnami okolní tukové tkáně.
Domníváme se, že s největší pravděpodobností je etiologie hematomu pooperační, tedy po předchozí provedené pravostranné nefrektomii. Kultivační nález obsahu cysty byl sterilní, serologické došetření (TAG, AML) negativní, cytologické došetření nebylo provedeno. Pacient byl zařazen do transplantačního programu.
Diskuze
Jak bylo uvedeno výše, v diferenciální diagnostice je třeba pomýšlet na možnost cysty pankreatu, ledvin, ovaria, sleziny, choledochu, ureteru a v našem případě zejména cystický teratom, parazitární cystu, lymfangiom, ascites a posttraumatickou (pooperační komplikaci) [11,16,17].
Možnost cysty solidních orgánů jsme vyloučili vzhledem k negativnímu CT nálezu. Při stanovení předoperační diagnózy byla zvažována punkční biopsie, jež by vzhledem k velikosti infiltrátu neměla v našem případě činit obtíže. Nebylo tak učiněno, dle CT popisu se jednalo o septovanou cystu. Výše uvedenou modalitu bychom zvažovali v případě měkkotkáňové infiltrace s nutnou diferenciací sarkomu a lymfomu.
V případě parazitární cysty by punkční biopsie mohla vést k rozsevu onemocnění v dutině břišní a možné anafylaktické reakci. Septovaný charakter ložiska neumožňoval jeho kompletní drenáž a v případě mezenteriálních cyst ani není doporučována, vzhledem k riziku rekurence s opětovným doplněním cysty [10].
Stanovení etiologie cysty předoperačně je tedy velmi obtížné, zvláště u nemocného, který je léčen pro orgánovou polycystózu. V našem případě jsme uvažovali o diagnóze lymfangiomu.
Otázkou je, zdali neměla být na prvním místě zvažována pooperační komplikace, anamnesticky (nefrektomie 2008 a 2009).
Pro minimální klinické příznaky a jasný CT nález byla indikována operační revize bez dalšího došetření, v úvahu ještě připadala možnost došetření NMR.
Operace byla provedena klasicky, tedy laparotomií vzhledem k velikosti ložiska > 14 cm a nutnosti jeho exstirpace in toto (nejasná etiologie). Laparoskopická revize je zvažována u menších ložisek s nejasnou lokalizací [19].
Závěr
Přestože se v našem případě jednalo o histologicky verifikovaný opouzdřený hematom následkem předchozí operace, je třeba k mezenteriálním kolekcím přistupovat obezřetně. Diagnostickou metodou volby je CT došetření a terapeutickou metodou chirurgická revize s kompletní exstirpací.
Etiologie mezenteriální kolekce je variabilní a vždy je třeba myslet na možnost malignity.
Účelem této kazuistiky bylo připomenout toto vzácné onemocnění.
MUDr. Zdeněk Chovanec
Moravská 62
696 11 Mutěnice
e-mail: zdenek.chovanec@fnusa.cz
Zdroje
1. Von Rokitansky CF. Handbuch der pathologischen anatomie, bd2 Handbuch der Speciellen Pathologischen Anatomie. Wein, Braumuller & Seidel 1842.
2. Tillaux PJ. Cyste du mesentere un homme: ablation par la gastrotomie: quersion. Revue de Therapeutiques Medico-Chirurgieale, Paris 1880;47:479.
3. Saxena KA, Mesenteric and omental cysts. Medscape 10/2012, http://emedicine.medscape.com/article/938463-overview.
4. Vu J, Thomas E, Spencer D. Laparoscopic management of mesenteric cyst. Am Surg 1999;65:264.
5. Milijkovic D, Gmijovic D, Radojkovic M, et al. Mesenteric cyst. Arch Oncol 2007;15:91–93.
6. Sahin D, Akbulut G, Saykol V, et al. Laparoscopic Enucleation of Mesenteric Cyst. Mt sinai j Med 2006;73:1019–20.
7. Bliss DP Jr, Coffin CM, Bower RJ, et al. Mesenteric cysts in children. Surgery 1994;115:571–7.
8. Feins NR, Raffensperger JG. Cystic hygroma, lymphangioma, and lymphedema. In: Raffensperger JG, ed. Swenson’s Pediatric Surgery. 5th ed. Norwalk, Conn: Appleton & Lange 1990:172–3.
9. Okumus M, Salman T, Gurler N, et al. Mesenteric cyst infected with non-typhoidal salmonela infection. Pediatr surg int 2004;20:883–85.
10. Kurtz RJ, Heimann TM, Holt J, Beck AR. Mesenteric and retroperitoneal cysts. Ann Surg 1986;203:109–12.
11. Ricketts RR. Mesenteric and omental cysts. In: Pediatric Surgery. 5th ed. 1998:1269–75.
12. Egozi EI, Ricketts RR. Mesenteric and omental cysts in children. Am Surg 1997;63:287–90.
13. Horiuchi T, Shimomatsuya T, Uchinami M, et al. Retroperitoneoscopic excision of a mesenteric cyst. J Laparoendosc Adv Surg Tech A 2000;10:59–61.
14. Kosir MA, Sonnino RE, Gauderer MW. Pediatric abdominal lymphangiomas: a plea for early recognition. J Pediatr Surg 1991;26:1309–13.
15. Burnett WE, Rosemond GP, Bucher RM. Mesenteric cysts: Report of three cases, in one of which a calcified cyst was present. Arch Surg 1950;60:699–706.
16. Vlazakis S, Gardikis S, Sanidas E, et al. Rupture of Mesenteric Cyst after Blunt Abdominal Trauma. Eur J Surg 2000;166: 262–64.
17. Rygl M, Šnajdauf J, Pýcha K, Morávek J, Kodet R, et al. Abdominální lymfangiomy v dětském věku. Rozhl Chir 2000;79: 609–661.
18. Chirathivat S, Shermeta D. Recurrent retroperitoneal mesenteric cyst. A case report and review. Gastrointest Radiol 1979;4:191–3.
19. Polat C, Yilmaz S, Arikan Y, et al. Mesenteric cysts. Surg Endosc Jan 2004;18:169.
20. Abdulmohsen A. Al-Mulhim. Laparoscopic Excision of a Mesenteric Cyst During Pregnancy, JSLS 2003;7:77–81.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2014 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Lymfatické metastazování očima patologa
- Patologická tekutinová kolekce mezenteria, diferenciální diagnostika mezenteriální cysty – kazuistika
- Sagitální typ bércové amputace u pacientů se syndromem diabetické nohy
- Poranenia extenzorového aparátu v zóne I – mallet deformita