15th Annual meeting European society of Surgery
Autoři:
Radek Pohnán
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2012, roč. 91, č. 1, s. 36.
Kategorie:
Zprávy
Ve dnech 17. – 19. listopadu 2011 proběhlo 15. Výroční setkání Evropské chirurgické společnosti v metropoli Malopolského vojvodství, v polském Krakově. Konference proběhla pod patronací polské ministryně zdravotnictví Dr. Ewy Kopaczové a prezidentem kongresu byl současný prezident Evropské chirurgické společnosti prof. Nowak. K účasti na konferenci se registrovalo přes 400 účastníků, z toho se 158 delegátů účastnilo aktivně formou přednášky či videoposteru.
Hlavním tématem kongresu byla kvalita v chirurgii s následným zaměřením na zlepšování výsledků operační léčby, bezpečnosti a efektivnosti v endokrinochirurgii, abdominální chirurgii a v onkochirurgii.
Kongres byl zahájen blokem přednášek vyzvaných řečníků na téma kvalita v chirurgických oborech. Úvodní přednášku, ve které shrnul současné normativy v operační léčbě rakoviny žaludku, přednesl prof. Meyer (Německo). Dalším přednášející, prof. Michel (Belgie), zdůraznil vliv rozdílné legislativy na kvalitu v chirurgii. Prof. Barbarisi (Itálie) hodnotil kritickým pohledem vlivy etické a ekonomické na volbu a výsledky chirurgických postupů. Následně pokračoval program ve 3 přednáškových sálech, ve kterých se během svou dnů vystřídalo 89 přednášejících z 20 zemí Evropy, Severní Ameriky a Asie. Česká republika byla zastoupena pěti účastníky.
V bloku novinek v endokrinochirurgii zaujal svou přednáškou prof. Walz (Německo), který předvedl současné možnosti a budoucí perspektivy endoskopické operativy nadledvin, se zdůrazněním, že endoskopická chirurgie je v současnosti metodou volby v chirurgické léčbě onemocnění nadledvin. Následující skupina přednášek byla zaměřena na problematiku chirurgie štítnice a příštítných tělísek, zejména na možnosti předoperační a peroperační diagnostiky, neuromonitorace a soudobých a perspektivních metod hemostázy v endokrinochirurgii.
Blok věnovaný pokrokům v chirurgii pankreatu otevřel svým sdělením prof. Olah (Maďarsko), kdy shrnul současný pohled na problematiku selhání a komplikací anastomóz pankreatu, přednáška vyvolala rozsáhlou diskuzi, ve které delegáti hodnotili vliv typu a provedení anastomózy na slinivku břišní. Prof. Harsanyi (Maďarsko) přednesl zajímavou přednášku na téma možností a limitů chirurgického řešení sekundárních tumorů pankreatu. V rámci bloku pokračovaly přednášky k výsledkům operativní léčby karcinomu pankreatu a k vyhodnocení šetření kvality života nemocných podstupujících operace pro toto onemocnění (prof. M. Ryska a kol - ČR)
V bloku prezentujícím klinické případy představili svá sdělení převážně mladší chirurgové. Podnětnou diskuzi vyvolala přednáška dr. Komorowského (Španělsko) prezentující jeho zkušenosti s technikou jaterní resekce pomocí Changovy jehly. Tato jednoduchá a efektivní technika využívá nově vyvinuté instrumentarium – 18 gauge jehlu, pomocí které jsou zaváděny skrze jaterní parenchym jednotlivé podvazy, mezi nimiž je následně vedena transekce. Dr. Di Giuseppe (Itálie) prezentoval možnosti single port laparoskopické chirurgie na souboru pravostranných nefrektomií, následně byly diskutovány benefity a nevýhody této metody a prakticky identická diskuze následovala po sdělení dr. Pajaka, který uvedl svou zkušenost s roboticky asistovanými výkony.
Závěrem lze říci, že odborná úroveň tohoto kongresu byla velmi vysoká a organizátorům lze jen poblahopřát k vydařenému sympoziu.
MUDr. Radek Pohnán
Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN-VFN Praha
U vojenské nemocnice 1200
160 00 Praha 6
e-mail: radek.pohnan@uvn.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2012 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Uzávěr stěny břišní po laparostomii s použitím negativního tlaku pro těžkou peritonitidu pomocí dynamické fasciální sutury – výsledky prospektivní randomizované studie
- Chirurgická léčba kolorektálního karcinomu
- Farmakorezistentní epilepsie po kraniocerebrálním poranění
- Přínos neoadjuvantní a adjuvantní léčby v léčbě kolorektálního karcinomu