Stanovisko výboru České chirurgické společnosti k onkologickým centrům a doporučení jmenování ordinářů pro onkochirurgii
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2009, roč. 88, č. 3, s. 159.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
a) Výbor ČHS konstatuje, že tzv. onkologická centra nelze provozovat ani posuzovat bez zohlednění a účasti operačních oborů.
Operační léčba zhoubných nádorů pokrývá 70–80 % případů, není přitom v hodnoceních onkologie jako celku zohledňována a zůstává již dvě desetiletí hrubě podfinancována.
b) Výbor ČCHS žádá vedoucí těch chirurgických pracovišť, která pokládají operativu zhoubných nádorů za významnou část své práce, aby pojmenovali ordináře pro onkochirurgii, případně i s užším zaměřením na onkochirurgii abdominální, hrudní, mammární apod.
Chirurgické kliniky a oddělení ve vyhláškou stanovených onkocentrech pak doporučuje, aby v zájmu sjednocování odborných i organizačních postupů koordinovali tyto ordináře v okruhu své působnosti v zájmu prezentace sítě chirurgické péče o nemocné s nádory odborné i laické veřejnosti.
c) Výbor ČHS očekává, že podobně budou postupovat také další operační obory zúčastněné na onkologické péči, především společnosti urologická a gynekologická.
d) Výbor ČCHS si je vědom nutné součinnosti s radiačními a interními onkology, podporuje Sekci onkochirurgie při České onkologické společnosti a bude vysílat na jednání výboru České onkologické společnosti svého zástupce k projednání témat společného zájmu, jak byl výborem ČOS vyzván.
Výbor ČCHS – 12. 2. 2009
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2009 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Variabilita polôh apendix vermiformis a vplyv na diagnostiku apendicitídy u detí
- Limitácie resekcií pečene
- Bouveretův syndrom – raritní případ vysokého ileu biliární etiologie
- Obrovský solitárny fibrózny tumor pleury – kazuistika