Metastáza maligního melanomu distálního ilea jako vzácná příčina ileocekální invaginace – kazuistika
Metastasis of Melanoma Malignum in Distal Ileum like Rare Causation of Ileocoecal Invagination – Case Report
Authors are presenting the case of a patient, whom developed acute ileocoecal invagination, as a result of the stem tumor of distal ileum. The patient underwent ileocoecal resection with the primary anastomosis end to end. Another clinical and histopatological examinations showed and established diagnosis of metastasis of melanoma malignum in distal ileum with metastasis to liver. This was the first patient’s clinical manifestation of the tumor.
Key words:
metastasis of melanoma malignum – distal ileum – ileocoecal resection – ileocoecal invagination
Autoři:
P. Kupka 1; F. Bělina 1; P. Chmátal 1; P. Hrabal 2
Působiště autorů:
Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN Praha, přednosta: prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.
1; Oddělení patologie ÚVN Praha, primář: MUDr. Petr Hrabal
2
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2009, roč. 88, č. 1, s. 4-6.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Souhrn
Autoři popisují případ pacienta, u kterého došlo ke vzniku akutní ileocekální invaginace na podkladě stopkatého tumoru distálního ilea. Byla provedena ileocekální resekce s primární anastomózou end to end. Další klinické a histopatologické vyšetření stanovilo diagnózu metastázy maligního melanomu distálního ilea s generalizací do jater. Jednalo se o první klinickou manifestaci tumoru u pacienta.
Klíčová slova:
metastáza maligního melanomu – distální ileum – ileocekální resekce – ileocekální invaginace
ÚVOD
Metastáza maligního melanomu (dále jen MM) ilea je raritní diagnózou v abdominální chirurgii. Jedná se o tumor s vysokým maligním potenciálem, v této lokalizaci se však daleko častěji setkáváme s diagnózou lipomu, fibrolipomu, non-Hodkinského lymfomu, leiomyomu a Peutzovu-Jeghersova syndromu, které mohou být častější příčinou ileocekální invaginace.
KAZUISTIKA
Jednalo se o muže, 77 let, astenického habitu, bez vážnějších komorbidit. Na chirurgickou kliniku 2. LF UK a ÚVN Praha byl přijatý pro 12 hodin trvající, postupně narůstající bolesti břicha s maximem v pravém podbřišku a s klinickými známkami ileózního stavu na tenkém střevě. Při vstupním vyšetření u pacienta dominovala palpačně bolestivá pohyblivá rezistence velikosti mužské pěsti v pravém podbřišku. Peritoneální známky nebyly vyjádřeny. Vstupní laboratorní vyšetření byla v normě. Na nativním snímku břicha byla patrná izolovaná distenze kličky tenkého střeva (Obr. 1). Sonografie břišní dutiny verifikovala pseudotumor v oblasti Bauhinské chlopně. Diferenciálně diagnosticky jsme uvažovali především o tumoru ileocekální oblasti nebo Crohnově nemoci. Indikované CT břišní dutiny a malé pánve s kontrastní látkou i.v. stanovilo jednoznačnou diagnózu ileocekální invaginace (Obr. 2). Pacient byl indikován k akutní operační revizi břišní dutiny, kde jsme perioperačně potvrdili ileocekální invaginaci. Pokusili jsme se o dezinvaginaci tenkého střeva, která byla jen částečně úspěšná, invaginované tenké střevo se nám makroskopicky jevilo jako avitální, orální část tenkého střeva byla bez výraznější dilatace, proto jsme se rozhodli k primárnímu resekčnímu výkonu ve smyslu ileocekální resekce s anastomózou end to end pokračujícím vstřebatelným stehem v jedné vrstvě. Po rozstřižení resekátu bylo zřejmé, že ileocekální invaginace vznikla na podkladě stopkatého tumoru distálního ilea velikosti 3x2x2 cm (Obr. 3–5). Tumor byl histopatologicky verifikován jako maligní melanom (Obr. 6, 7) distálního ilea, apendix byl bez patologického nálezu. V pooperačním průběhu jsme proto provedli kožní a oční konziliární vyšetření. Excidovali jsme 2 suspektní kožní ložiska, avšak s negativním histologickým nálezem. Provedené oční vyšetření sítnice (FAG – fluorescenční angiografie) bylo bez patologického nálezu. Na ECHO srdce imponovala velmi suspektní metastáza MM v pravé síni srdeční. Pooperační průběh byl bez komplikací a pacient byl propuštěn do domácího léčení a péče onkologa 15. pooperační den. Pooperační kolonoskopie v odstupu 1 měsíce po výkonu byla negativní.
Podle CT břicha, nitrohrudních orgánů a PET CT se potvrdily metastázy v jaterním segmentu S4b, pravé nadledvince a pravém dolním plicním laloku. Onkolog uzavírá diagnózu jako generalizovaný maligní melanom distálního ilea IV. stupně s generalizací a byla zahájena paliativní imunoterapie interferonem alfa a paliativní chemoterapie. Pacient 7 měsíců po výkonu náhle zemřel za příznaků masivní embolie plicnice. Patologem uzavřeno jako embolie nekrotickou metastázou pravé srdeční síně.
DISKUSE
Maligní melanom (MM) patří mezi nejzhoubnější maligní nádory, vychází z melanomových buněk a vzniká aktivací melaninové epidermální složky. Metastázuje prakticky kamkoliv s maximem do plic, jater, GIT a CNS a má velmi špatnou prognózu. MM metastázuje do GIT ve 2–5 %, ale jen 5 % se projeví klinicky [1], často se jedná o náhodný nález při pitvě [3, 5] Terapie spočívá v odstranění primárního ložiska nádoru s eventuální blokovou resekcí uzlin, následuje terapie interferonem a chemoterapie.
V našem popisovaném případě bylo vysloveno podezření na diagnózu raritního primárního maligního melanomu distálního ilea – silně pigmentovanou formu, diferenciálně diagnosticky jsme uvažovali o metastáze MM. Provedeným pooperačním vyšetřením nebylo primární ložisko MM prokázáno, což však možnost metastázy MM nevylučuje. Konečná diagnóza primárního zdroje zůstala nejasná. Kloníme se k názoru, že se jednalo o metastázu zregredovaného kožního MM. U námi publikovaného pacienta je zajímavé, že i přes pokročilost onemocnění na paliativní onkoterapii byl poměrně dlouhou dobu (cca 7 měsíců) v celkově dobrém klinickém stavu.
ZÁVĚR
Metastáza maligního melanomu tenkého střeva je vzácnou lokalizací tohoto vysoce maligního nádoru s vysokou letalitou. Nádor je až v 50 % klinicky němý a je velmi obtížné verifikovat, jedná-li se o primární nádor či metastázu. I přes vzácný výskyt MM ilea je nutné při invaginaci na tuto diagnózu pomýšlet. V předoperační diagnóze ileocekální invaginace dominuje vedle klinického nálezu hlavně CT břicha. Pooperační diagnóza zahrnuje kožní a oční vyšetření, ECHO srdce, CT hrudníku a břicha a PET CT, vhodné je doplnění kolonoskopie. Terapie je primárně chirurgická a následně komplexní v melanomových onkologických centrech. Prognóza závisí na stagingu onemocnění.
MUDr. P Kupka
Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN Praha
U Vojenské nemocnice 1200
162 00 Praha 6 - Střešovice
e-mail: pavel. kupka@uvn. cz
Zdroje
1. Resta, G. J-J invagination due to intestinal melanoma. World J. GE, 2007, Jan 14, 310–312.
2. Rivera, L. Ileocoecal invagination to intestinal tumore. GE hepatol., 2003, Oct, 482–484.
3. Petrovic, M. Metastasis of melanoma in the small intestine. Acta chir. Jugosl., 2000, 97–101.
4. Mařatka, Z. Gastroenterologie. Avicenum, 1999.
5. Dzúrik, R. Štandardné terapeutické postupy. Osveta, 1997.
6. Arevalo, J. Symptomatic MM of the small int. Acta GE Latinoam, 1992, 169–172.
7. Liu, W.-H., Cheng, M.-F., Lee, H.-S., Hsu, H.-M. Primary Malignant Melanoma of the Small Intestine: A Rare Case Report and Review of Literature. Chir. Gastroenterol., 2007, 23, 307–309.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2009 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Nekrotizující fasciitida, vzácná komplikace laparoskopické apendektomie
- Neurogenní tumory krku
- Laparoskopická splenektómia – naše skúsenosti
- Střednědobé výsledky a přežití nemocných po radikální retropubické prostatektomii (RRP) v současných podmínkách českého zdravotnictví