#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pokyny pro autory a recenzenty


Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 31, 2024, No. 4, pp. 184-185.
Kategorie: Přehledový článek

Text musí být uložen v samostatném souboru ve formátu MS Word (* doc) bez automatického formátování, jiných grafických úprav a bez zabudovaných obrázků, grafů či tabulek, které musejí být uloženy v samostatných souborech. Soubor nesmí být označen jménem autorů z důvodu anonymity recenzí. Po jazykové stránce musí práce odpovídat pravidlům českého nebo slovenského a anglického pravopisu. V případě použití zkratky je nutné ji při první zmínce vysvětlit. Výjimkou jsou zkratky oficiální nebo zcela běžné. Všechny číselné údaje je nutné vyjadřovat v jednotkách měrové soustavy SI.

 

Příprava rukopisu

Rukopis pište ve formátu Times New Roman, typ Normální, velikost písma 12, řádkování 1.

 

A) Titulní list (samostatný soubor):

Název – výstižný a stručný název článku (5–6 slov). Redakce si vyhrazuje právo název po dohodě s autorem zkrátit či upravit.

Jména autorůkřestní jména, příjmení, tituly všech autorů.

Pracoviště – plný úřední název se sídelním městem. Čísly odlišit jednotlivá pracoviště autorů. Nad jmény a na konci označení pracoviště použít horní index.

Souhrn a klíčová slova.

Uvedení grantové podpory, pokud byla poskytnuta.

Může být přiloženo poděkování.

Adresa korespondenčního autora. Dbejte na kompletnost a aktlnost adresy, nezapomeňte na celé křestní jméno, tituly a e-mail. Z důvodu potřebného kontaktu s redakcí uvádějte rovněž telefonní číslo, které nebude uveřejněno v časopisu.

B) Text článku:

Samostatný soubor, anonymizovaný.

1. Název – Uveďte výstižný a stručný název článku (5–6 slov), je-li to možné, měl by heslovitě vyjádřit výsledek práce. Redakce si vyhrazuje právo název po dohodě s autorem zkrátit či upravit.

2. Souhrn – U každé původní práce je vyžadován tzv. strukturovaný souhrn v češtině či slovenštině a v angličtině, který má vystihnout, co bylo předmětem výzkumu bez obecných prohlášení a perspektiv. Souhrn nesmí obsahovat odkazy na obrázky ani literaturu a tabulky, rozsah je doporučen na 180–300 slov. Připojte také anglický souhrn (Summary) a klíčová slova (Key words). Nezapomeňte přeložit i název článku. Uveďte rovněž klíčová slova, která mají zahrnovat hlavní pojmy, o kterých se pojednává, v počtu 3–8 klíčových slov, z toho minimálně 3 vybírá autor z databáze Index Medicus a jejich českého ekvivalentu MeSH-CZ. Podle nich bude Vaše práce uváděna v Index Medicus, případně v jiných referátových časopisech, na internetu a ve věcném rejstříku.

3. Úvod – Uveďte jen podstatné informace o problematice a vymezení tématu (obvykle jeden až dva odstavce).

4. Vlastní text článku – Metodický postup, diskuze, závěr. Popište stanovisko k dosaženým poznatkům a srovnejte s výsledky jiných autorů. Pro přehlednost článku se doporučuje členit text na kapitoly.

5. Literatura – Literární odkazy jsou číslovány v pořadí, v jakém byly poprvé zmíněny v textu. Odkazy uvádějte v textu, tabulkách a legendě arabskými číslicemi v hranaté závorce [1], více zdrojů oddělujte čárkou a bez mezer – [3,9] nebo [5–8]. V textu je třeba uvést všechny odkazy na literaturu. Literární odkazy uváděné pouze v tabulkách nebo legendách k obrázkům se číslují v závislosti na pořadí, kdy se odkaz na příslušnou tabulku nebo obrázek objeví poprvé v textu. Literární odkazy pište pomocí níže uvedeného vzoru. Názvy časopisů se zkracují podle stylu použitého v Index Medicus. Tento seznam můžete získat na webové adrese http: //www.nlm.nih.gov/. Citujte i číslo vydání. Pokud existuje, uveďte prosím na konci citace doi.

Citace monografických publikací – příjmení, zkratka křestního jména, název knihy nebo časopisu, místo, rok, strana.

Janda V. Funkční svalový test. Praha: Grada Publishing 1996: 8–10.

Neumannová K, Zatloukal J. Ovlivnění poruch dýchání pomocí tréninku dýchacích svalů. Rehabil Fyz Lek 2011; 18 (4): 188–192.

V názvech časopiseckých prací psaných anglicky začíná velkým písmenem jen první slovo názvu, v ostatních slovech se píší malá písmena, pokud se nejedná o vlastní jméno, zeměpisný název, národ.

Citace organizace jako autora

The Cardiac Society of Australia and New Zealand. Clinical exercise stress testing. Safety and performance guidelines. Med J Aust 1996; 164 (5): 282–284.

Názvy organizací se píší velkým písmenem ve všech částech názvu kromě spojek.

Citace článků v tisku

Leshner AI. Molecular mechanisms of cocaine addiction. N Engl J Med. In press 2016.

Citace kapitoly v knize

Phillips SJ, Whisnant JP. Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM (eds). Hypertension: pathophysiology, diagnosis, and management. 2nd ed. New York: Raven Press 1995: 465–478.

Citace ze sborníku z konference

Kimura J, Shibasaki H (eds). Recent advances in clinical neurophysiology. Proceed- ings of the 10th International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology 1995, Kyoto, Japan. Amsterdam: Elsevier 1996: 15–19.

Citace abstraktu

Roxburgh J, Cooke RA, Deverall P etal. Haemodynamic function of the carbomedics bileaflet prosthesis [abstract]. Br Heart J 1995; 73 (Suppl 2): P37.

Citace elektronicky dostupného materlu

Košťálová M. Screening afázie: MASTcz. 2008 [online]. Dostupné z: www.fnbrno.cz/nemocnice-bohunice/neurologicka-klinika/screening-afazie-mastcz/t3305.

6. Dokumentace – Rozlišujte obrázky, grafy, schémata a tabulky. Označují se v textu čísly v kulatých závorkách (např. obr. 1, graf 2, tab. 2, schéma 3).

Obrázky musejí být v samostatných souborech ve formátu jpg, tif, pdf. Obrázky je třeba dodat v potřebné tiskové kvalitě (při 100% zvětšení nesmí být obrázek rozostřený) takto:


obrázek v šíři jednoho časopiseckého sloupce min. šířka 700 pixelů (6  cm);


obrázek v šíři dvou časopiseckých sloupců min. šířka 1 500 pixelů (12,5  cm);


obrázek v šíři tří časopiseckých sloupců min. šířka 2 200 pixelů (18,5  cm).

 

Pokud byly k popisu částí obrázku použity symboly, šipky, číslice nebo písmena, vysvětlete je v legendě.

Tabulky se tvoří ve formátu Word nebo Excel, každá tabulka musí být zařazena do samostatného souboru. Neposílejte v needitovatelné podobě (např. jako obrázek).

Grafy zasílejte v editovatelné podobě ve křivkách, např. ve formátu xls, eps, wmf, emf, cdr, ai, pdf, nikoli v rastrové podobě.

Grafické soubory vytvořené pomocí statistických programů (např. Statsoft STATISTICA a další) zasílejte v běžných vektorových formátech (např. emf, wmf, svg apod.).

Každý dokument (obr., graf atd.) musí být očíslovaný a opatřený popiskem. Každá řada dokumentů má vlastní číslování (obr. 1, tab. 1 atd.). Popisky uveďte souhrnně na konci článku za kontaktní adresou autora. Obrázky přiložte k rukopisu, vyznačte jejich orientaci (horní/dolní okraj).

Nevkládejte obrázky, grafy, schémata a tabulky do textu článku, pouze vyznačte, kde mají být umístěny.

Popisky obrázků, grafů i schémat je potřeba přeložit do anglického jazyka.

 

C) Průvodní dopis:

Průvodní dopis je nezbytnou součástí podání rukopisu.

 

D) Navržení recenzenta:

Navrhněte prosím 2–3 možné recenzenty.

 

V případě požadavku na revizi rukopisu ve druhém kole nahrávejte revidovaný rukopis včetně dopisu recenzentům s informacemi o zohlednění jejich připomínek v novém textu (tzv. point-by-point responses


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 4

2024 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

plice
INSIGHTS from European Respiratory Congress
nový kurz

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#