Transplantace ledviny vrací nemocné do plnohodnotného života
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2010; 90(4): 263
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
Každý desátý obyvatel České republiky trpí některým z chronických onemocnění ledvin. U každého tisícího pak onemocnění ledvin přejde do konečného stádia, kdy je život pacienta možný pouze díky umělému čištění organismu od škodlivých látek metabolismu, tedy dialýze, nebo díky transplantaci ledviny.
Nejlepší metodou, která nemocného může vrátit do plnohodnotného života, je právě transplantace ledviny. Ve srovnání s jinými metodami náhrady funkce ledvin poskytuje transplantace pacientovi nejvyšší kvalitu života.
„Transplantace orgánů je jednou z nejúspěšnějších oblastí medicíny posledních desetiletí. Přitom se jedná o standardní léčbu nemocných se selháváním životně důležitého orgánu,“ zdůraznila MUDr. Eva Pokorná, CSc., vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů Transplantcentra IKEM a prezidentka České transplantační společnosti.
Ze světových statistik vyplývá, že v současné době je přežívání ledvin transplantovaných od žijících dárců v prvním roce po transplantaci až 98 %, u ledvin od kadaverózních (zemřelých) dárců je to asi 92 %. U transplantací od žijících dárců dosahuje průměrná doba funkce ledviny až 20 let, u transplantací od zemřelého dárce 8–12 let.
„Pokud transplantovaná ledvina přestane pracovat, nemocný se vrací zpět do dialyzační léčby, která je oproti úspěšné transplantaci spojena s horší kvalitou života nemocných a nezanedbatelnými ekonomickými výdaji zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.
Příčiny selhání funkce transplantované ledviny jsou různé. K hlavním důvodům patří její odhojení (rejekce), za které je odpovědný pacientův imunitní systém. Uplatňují se ale i další faktory, jako je kvalita orgánu daná věkem dárce či opakované infekce. Výsledky transplantací všech orgánů se významně zlepšily od 80. let minulého století. Důvodem je zdokonalení metody odběrů a uchování orgánů i zlepšení operační techniky, ale také vývoj moderních léků, které ovlivňují imunitní systém a organismus příjemce pak „cizí“ orgán neodmítne.
V současné době představuje podíl pacientů s funkční transplantovanou ledvinou v České republice 40 % všech nemocných, kteří trpí nezvratným selháním ledvin. Transplantaci ledviny může podstoupit zhruba každý pátý nemocný s touto diagnózou, u ostatních nemocných zdravotní stav transplantaci neumožňuje.
V České republice je transplantační program na velmi vysoké úrovni. Mezi největší evropská transplantační centra patří Institut klinické a experimentální medicíny v Praze. V roce 2009 zde bylo transplantováno celkem 361 orgánů, z toho 205 ledvin. V současné době odborníci tohoto pracoviště ambulantně pečují o téměř dva tisíce lidí, kteří jsou po transplantaci a mají plně funkční transplantovanou ledvinu. Do ambulance Kliniky nefrologie IKEM chodí i pacientka, která má nejdéle fungující transplantovanou ledvinu v České republice – 37,5 roku.
Dryáková I.
Kontaktní údaje:
MUDr. Eva Pokorná, CSc.
vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů Transplantcentra IKEM a prezidentka České transplantační společnosti
evpo@medicon.cz
prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.
přednosta Kliniky nefrologie IKEM
onvi@medicon.cz
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2010 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Myokarditída
- Subkutánní traumatická ruptura šlachy m. tibialis anterior
- Výskyt syndromu polycystických ovarií a hyperadrogenemie u pacientek s diabetes mellitus 1. typu
- Srdeční selhání se zachovanou ejekční frakcí levé komory