Sexuální dysfunkce
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(8): 491
Kategorie:
-
S. Kratochvíl
Sexuální dysfunkce
3. doplněné a aktualizované vydání
Grada, Praha 2008. Stran 301, cena 429 Kč.
Po nedávno recenzované „populárce“ Sex: starosti a radosti, napsané hlavně pro pacienty, vychází známému psychoterapeutovi a sexuologovi profesoru Stanislavu Kratochvílovi doplněné a aktualizované vydání odborné monografie Sexuální dysfunkce, určené především lékařům..
První část příručky podává přehled základních sexuálních dysfunkcí a jejich diagnostiky současně s podrobnými informacemi o možnostech jejich somatického a psychoterapeutického léčení.
Na straně mužské jsou zde probírány poruchy erekce, předčasná i retardovaná ejakulace a poruchy sexuální apetence, na straně ženské frigidita, anorgasmie, averze a vaginismus.
Autor analyzuje organické i psychogenní příčiny těchto poruch s důkladným přehledem metod farmakoterapeutických, včetně Viagry, Cialisu a Levitry pro muže s poruchami erekce, a metod psychoterapeutických, od racionální, přes dynamickou až po nácvikovou. Jsou zde výsledky autorových výzkumů ženské sexuality s ukázkami grafů průběhu sexuálního vzrušení a dosahování (nebo nedosahování) orgasmu, i subjektivní charakteristiky různých forem orgastických prožitků.
Druhá část je věnována speciální párové formě psychoterapie pod názvem sexuální terapie, jejíž základy byly položeny americkými badateli W. Mastersem a V. Johnsonovou. Autor postup adaptoval pro naše podmínky a aplikoval u 200 dvojic v rámci činnosti psychoterspeutického oddělení v psychiatrické léčebně v Kroměříži. I když lůžková forma léčení v Kroměříži již není z technických důvodů možná, ověřený postup lze velmi dobře uplatnit i v ambulantní praxi. Spočívá v serii sedmi postupně zadávaných úkolů, cvičení či „sexuálních her“.
V prvním z úkolů se mají partneři naučit mazlit a sexuálně stimulovat bez zaměření na uskutečnění pohlavního styku. Tím se omezuje vliv rušivých psychogenních faktorů, jimiž jsou zejména „orientace na výkon“ a strach ze selhání. V dalším cvičení se zkouší vyvolání orgasmu u ženy manuálním drážděním klitorisu pod ženiným vedením (ve vhodné poloze řídí mužovu ruku). To má význam jak u dosud anorgastické ženy, které při běžné souloži tato potřebná stimulace chyběla, tak u muže s poruchou erekce, který se zbavuje části strachu ze selhání, když se přesvědčí, že ženu lze uspokojnit i bez pevného údu. Ve třetím cvičení následuje naopak hra ženy s mužovým údem podle mužových pokynů. Pokud se vyvolá erekce, nemá se ještě využívat k souloži, ale má se nechat několikrát ochabnout a znovu vyvolat, aby se partneři přesvědčili, že doposud obávané ochabnutí neznamená ještě definitivní neúspěch.
Čtvrtý úkol je zaměřen na zvládání tendence k předčasné nebo příliš rychlé ejakulaci tím, že si žena hraje s mužovým údem a dráždění na chvíli přerušuje, kdykoliv muž dá signál, že se ejakulace blíží.
V pátém cvičení si žena napřed hraje s mužovým údem v poloze jízdmo (samozřejmě po obvyklé úvodní mazlivé předehře), a když je úd dostatečně pevný, tak na něj sama nasedá. V šestém cvičení ji muž při zavedeném údu dráždí rukou na poštěváčku a v sedmém cvičení již žena v poloze jízdmo provádí koitální pohyby s přestávkami podle mužových pokynů, aby se nacvičila „výdrž“ i při souloži. Při příznivém průběhu se pak obměňují polohy.
Autor uvádí nejen pozitivní výsledky a typické ukázky příznivého průběhu u všech druhů dysfunkcí, ale věnuje i značnou pozornost také selháním a rušivým faktorům, které nácvik ovlivňují nepříznivě.
Samostatnou zajímavou kapitolou jsou ukázky katamnéz. V přílohách jsou různé dotazníky k posouzení sexuální funkce muže a ženy a kvality jejich sexuálního soužití.
Kromě toho, že kniha představuje vynikající odborný přehled současného stavu znalostí o sexuálních dysfunkcích a jejich léčení, je také knížkou, která se pro množství poutavě podaných případů velmi dobře čte.
MUDr. Zuzana Vlačihová
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 8
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Chronická poškození triangulárního fibrokartilaginosního komplexu
- Akutní paréza lícního nervu – srovnání klinických a laboratorních parametrů u pacientů s boreliovou a idiopatickou etiologií
- Stenóza a. subclavia vlevo jako příčina progrese anginy pectoris po aortokoronárním bypassu: koronaro-subklaviální steal syndrom
- Exacerbace chronické obstrukční plicní nemoci z pohledu intenzivisty