Nový tomograf zařadil českou radiologii na světovou špičku
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(7): 416
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: U příležitosti dvacetiletého výročí vzniku prvního pracoviště Magnetické rezonance (MR) v České republice byl v pražském IKEM slavnostně uveden do provozu nový pavilon magnetické rezonance. Toto pracoviště je vybaveno dvěma nejmodernějšími celotělovými tomografy: Siemens Avanto s velikostí magnetického pole 1,5 T (Tesla) a Siemens Trio s vysokým magnetickým polem 3 T. Lepší diagnostika přispěje ke kvalitní přípravě chirurgických zásahů a zvýší úspěšnost realizovaných výkonů. Nový pavilon bude mít zásadní vliv na zkvalitnění výzkumu v oblasti diagnostiky a nových léčebných postupů.
„Díky v Čechách ojedinělé kombinaci špičkových MR tomografů, používaných pro klinický provoz i výzkum, máme nyní pracoviště, které se může srovnávat s těmi nejlepšími ve světě,“ řekl doc. MUDr. Jan Peregrin, CSc., přednosta Základny radiodiagnostiky a intervenční radiologie. „Umožňuje nám provádět speciální vyšetření mozku, dutiny břišní a svalů, která nejsou v ČR jinak běžně dostupná.“
Mezi speciální typy vyšetření, které bude pracoviště díky novému přístroji pacientům poskytovat, patří například zobrazení funkce mozku umožňující zpřesnit přípravu operačních postupů. Pro kardiologická vyšetření je k dispozici rozsáhlé vybavení dovolující sledování funkce srdce. Pracoviště disponuje vynikajícím zázemím pro použití spektroskopie, která „umí“ sledovat biochemické složení tkáně bez nutnosti získání vzorku. Tímto způsobem se vyšetřuje např. mozek pacientů s různými neurodegenerativními onemocněními nebo epilepsií, svaly nebo játra pacientů s cukrovkou.
Magnetická rezonance patří mezi diagnostické metody sloužící především k odhalení míst v organismu, která souvisejí s onemocněním. Na rozdíl od RTG je MR pro lidský organismus neškodná. Lze předpokládat, že její budoucí vývoj půjde směrem využívání metod molekulárního a buněčného zobrazování, které přinese zcela nové diagnostické a léčebné postupy. To je také hlavním předmětem zájmu výzkumné skupiny z pracoviště vedeného doc. Peregrinem. Pomocí magnetické rezonance sledují vědci chování speciálně označených buněk po transplantaci nebo zjišťují přítomnost sloučenin, přímo odpovědných za některá onemocnění např. v mozku. Nedílnou součástí tohoto výzkumu je zavádění nových zobrazovacích možností magnetické rezonance do klinické praxe jiných oborů: neurologie, kardiologie, psychiatrie a dalších.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 7
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Perniciózní anémie
- Obtížně diagnostikovatelné zlomeniny rostoucího dětského skeletu
- V.A.C. terapie v léčbě traumatických defektů měkkých tkání
- Chlamydiové pneumonie