61. Otologický den v Hradci Králové
Autoři:
Školoudík L.
Působiště autorů:
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF UK a FN Hradec Králové
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 71, 2022, No. 4, pp. 242-243.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Organizací 61. Otologického dne byla pověřena Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové. Setkání se uskutečnilo 1. prosince 2022 ve výukovém centru LF UK v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Hlavní téma otologického dne vyjadřuje motto „Quo vadis, audiologie?“ K širší diskuzi nad tématem audiologie byli na setkání pozváni kromě otorinolaryngologů a foniatrů též odborníci z pracovního lékařství, hygieny, akustiky a audiologické sestry.
Otologický den, jehož se účastnilo neobvykle více než 200 otorinolaryngologů a dalších odborníků, byl zahájen tradičně vedoucím otologické sekce as. J. Skřivanem. Průvodcem celým otologickým dnem byl přednosta pořádající kliniky prof. V. Chrobok. Odborný program uvedl vyžádanou přednáškou prof. J. Syka, který nastínil současný stav audiologie v Evropě a v České republice. Poukázal na kontrast mezi zavedeným vzdělávacím systémem ve vyspělých evropských státech a vzdělávacím programem klinické audiologie v České republice.
Během odborného programu byla audiologická problematika diskutována v rámci tří kulatých stolů. První kulatý stůl byl věnován subjektivním audiologickým metodám. V bloku moderovaném prof. V. Chrobokem diskutovali panelisté MUDr. T. Bakaj, doc. O. Dlouhá, doc. B. Gál, doc. J. Chaloupka, prof. P. Komínek, MUDr. O. Profant a doc. D. Slouka o současných možnostech a postavení jednotlivých subjektivních vyšetření, včetně využití a limitace metod řečové audiometrie v českém jazyce. V druhém kulatém stole MUDr. J. Dršata moderoval diskuzi panelistů MUDr. Z. Aksenovové, MUDr. L. Černého, MUDr. Z. Fíka, doc. M. Chovance a MUDr. O. Profanta na téma objektivní audiometrické metody. Mimo běžně zavedených metod vyšetření byly diskutovány také nové vyšetřovací možnosti 3D tympanometrie a funkční magnetické rezonance. Třetí kulatý stůl byl věnován problematice vyšetření sluchu před, během a po kochleární implantaci. Moderátor doc. L. Školoudík a panelisté doc. J. Bouček, MUDr. D. Hošnová, Ing. P. Krejzlová, Ing. M. Okluský, MUDr. J. Skřivan, MUDr. M. Stříteská a doc. K. Zeleník prezentovali metody vyšetření sluchu u kandidátů kochleární implantace, současné možnosti monitoringu reziduálního sluchu během kochleární implantace a interpretace vyšetření komunikačních možností pacientů po zapojení řečového procesoru kochleárního implantátu. Pozitivně byla hodnocena diskuze nad kazuistikami, které si připravili moderátoři a panelisté jednotlivých kulatých stolů.
Netradičně byl v odborném programu dán prostor i zástupcům komerčních firem, které se zabývají akustikou budov. Na praktických ukázkách byly prezentovány poslechové podmínky v místnostech s rozdílnou akustikou a zdůrazněn význam akustických podmínek na porozumění mluvenému slovu.
Před obědovou pauzou připravili organizátoři příjemné předvánoční překvapení. ORL lékařky K. Néma, I. Bártová a jejich kolegyně zahrály a zazpívaly čtyři vánoční písně.
V odpoledním programu hygienička FN Hradec Králové MUDr. L. Hobzová prezentovala možnosti prevence poškození sluchu z pohledu hygieny práce. Prof. P. Komínek moderoval blok přednášek na téma audiologie, podpora neslyšících a screening sluchu. V posledním bloku moderovaném MUDr. J. Skřivanem zazněla volná sdělení na téma vysokofrekvenční audiometrie, vliv poslechu mobilních telefonů na rozvoj nedoslýchavosti, možnosti kompenzace jednostranné sluchové vady, druhostranné kochleární implantace s delším časovým odstupem, současné doporučení diagnostiky a léčby tinitu, vztah vestibulárního schwannomu ke sluchovému postižení a kazuistická sdělení o bilaterální náhlé senzorineurální nedoslýchavosti při dekompenzovaném diabetu mellitu, schneideriánském papilomu středouší a kongenitálním petrózním cholesteastomu.
61. Otologický den proběhl v přátelském duchu a příjemné atmosféře zaplněného sálu výukového centra LF UK (obr. 1–3) . V závěru setkání byli účastníci pozváni na 84. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP, který se bude konat 31. května až 2. června 2023 v Českých Budějovicích.
Lukáš Školoudík
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2022 Číslo 4
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
Nejčtenější v tomto čísle
- Chronické rinosinusitidy odontogenní etiologie
- Kompartmentová chirurgia jazyka
- Vrodená cytomegalovírusová infekcia z pohľadu otorinolaryngológa
- Úloha FEES a dysfagiologického týmu v péči o pacienty po CMP v Nemocnici České Budějovice