Champix – nová doporučení pro lékaře a pacienty v souvislosti s výskytem sebevražedných myšlenek a pokusů
Vyšlo v časopise:
Listy rev. Lék., 12, 2008, č. 2, s. 27
Kategorie:
Aktuality
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzývá lékaře a pacienty ke zvýšené opatrnosti při používání léčivého přípravku Champix v souvislosti s případy sebevražedných myšlenek a pokusů, které byly primárně hlášeny u pacientů užívajících Champix v USA.
Léčivý přípravek Champix obsahuje účinnou látku vareniclin a používá se ve formě tablet pro odvykání kouření u dospělých. Champix je registrován centralizovanou procedurou pro celou Evropu od roku 2006 a od té doby je dostupný i na trhu v České republice.
V průběhu druhého pololetí roku 2007 byly hlášeny případy sebevražedných myšlenek a sebevražedných pokusů u lidí užívajících Champix. Samotné odvykání kouření však může také způsobovat deprese, hlavně u pacientů, kteří již v minulosti měli nějaké potíže s duševním zdravím. Deprese jsou často spojeny se sebevražednými myšlenkami.
- Lékaři by měli být opatrní při předepisování Champixu pacientům s duševní chorobou. Měli by také myslet na možnost rozvoje deprese u pacientů, kteří si odvykají kouřit a dostatečně je o tomto možném riziku informovat.
- Pacienti, u kterých se objeví sebevražedné úmysly, musí ukončit užívání Champixu a okamžitě navštívit lékaře, který jim přípravek předepsal.
Texty doprovázející léčivý přípravek budou doplněny o výše uvedená varování pro lékaře a pacienty, která schválila Evropská léková agentura (EMEA) v prosinci 2007.
Děkujeme za hlášení podezření na nežádoucí účinky přípravku Champix. K hlášení je možné využít Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku.
Více informací o přípravku Champix je k dispozici na: http://www.emea.europa.eu/humandocs/Humans/EPAR/champix/champix.htm
Oddělení farmakovigilance, prosinec 2007
Zdroj: www.sukl.cz
Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Listy revizního lékařství
2008 Číslo 2
- Úhrada léčivých přípravků podle § 16: Jak přesně postupovat?
- Vedolizumab v klinické praxi: pro koho, kdy a jak
- Vedolizumab v léčbě středně těžké až těžké aktivní Crohnovy nemoci
- Nové možnosti v terapii zánětlivých střevních onemocnění
- Vedolizumab je vhodný i pro déletrvající léčbu pacientů s IBD
Nejčtenější v tomto čísle
- Onemocnění štítné žlázy
- Champix – nová doporučení pro lékaře a pacienty v souvislosti s výskytem sebevražedných myšlenek a pokusů
- Tři okruhy otázek z problematiky pedooftalmologie
- Diagnostika a léčba osteoporózy – problematické otázky revizní činnosti