MU Dr. Libor Havel (1967–2023)
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2024; 38(1): 74
Kategorie:
Personalia
Ve středu 29. 11. 2023 nás v mladém věku náhle opustil přední onkolog a pneumolog MU Dr. Libor Havel.
Libor Havel se narodil 16. 7. 1967. V roce 1991 dokončil studia na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1992–2015 pracoval v Nemocnici Na Bulovce, od roku 2015 pak ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Měl atestace z interny, pneumologie a klinické onkologie.
Libor se zásadním způsobem zasloužil o zkoušení a zavádění nových léčebných postupů v pneumoonkologii. Byl dlouholetým a velmi aktivním klinickým výzkumníkem a podílel se na četných klinických studiích, které v posledním desetiletí formovaly standard léčby plicních karcinomů. Je spoluautorem čtyř článků publikovaných v New England Journal of Medicine a dalších četných článků v časopisech Lancet, Lancet Oncology a Journal of Clinical Oncology. Mezi léky, které i díky němu dnes již patří do portfolia léčby plicních karcinomů, patří nivolumab, atezolizumab, durvalumab, pembrolizumab, osimertinib a další.
I když dávno překračoval kritéria pro habilitaci či dokonce profesuru, nikdy se neodhodlal k akademické kariéře a soustřeďoval se na práci s pacienty a klinické studie. Dobře přednášel a často se vyjadřoval do médií o svém oboru – zejména o rizikových faktorech plicních nádorů a pokroku v jejich léčbě.
Libor si pečlivě chránil svoje soukromí a i v práci byl spíše solitér, nebylo lehké k němu proniknout. K těm z nás, kterým se to podařilo, byl však velmi vstřícný a srdečný, a rád poskytoval konzultace ohledně obtížných problémů u pneumoonkologických pacientů.
Bude chybět pacientům i odborné komunitě.
prof. MU Dr. Tomáš Büchler, Ph.D.
přednosta Onkologické kliniky
2. LF UK a FN Motol
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2024 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
Nejčtenější v tomto čísle
- Molekulární podstata mnohočetného myelomu
- Pokročilé léčebné strategie metastatického kolorektálního karcinomu a karcinomu pankreatu
- Střevní mikrobiota a karcinom pankreatu
- Analýza efektu detekce časné clearance ct-DNA při baseline na přežití u pacientů s pokročilým EGFR mutovaným nemalobuněčným karcinomem plic