Vzácné choroby provázené hypergamaglobulinemií a zánětlivými projevy
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2023; 36(1): 76
Kategorie:
Recenze knihy
Zdeněk Adam, Luděk Pour, David Zeman a kol.
Grada 2022, 1. vyd., 336 s. ISBN: 978-80-271-3709-1.
Kniha prof. Adama a kolektivu autorů, která právě vychází, poměrně obsáhle pojednává o vzácných chorobách, jejichž podkladem je získaná porucha imunity, která však nemá znaky autoimunitních nemocí.
V úvodu knihy autoři zdůrazňují skutečnost, že v běžné klinické praxi se můžeme setkat s pacienty se zvýšenou hodnotou celkové bílkoviny, která je součástí panelu biochemických laboratorních vyšetření. V tomto případě je nutno doplnit analýzu koncentrace imunoglobulinů IgA, IgG a IgM. Diferenciálně diagnosticky pak odlišujeme monoklonální a polyklonální zvýšení imunoglobulinů, přitom příčin polyklonálního zvýšení imunoglobulinů je mnohem více než je tomu u monoklonálních imunoglobulinů.
Autoři se ve své publikaci zaměřili na pět vzácných chorob, které jsou provázeny zvýšenou tvorbou polyklonálních imunoglobulinů a mohou imitovat malignitu – Castlemanovu chorobu, onemocnění asociované s imunoglobulinem IgG4, idiopatickou retroperitoneální fibrózu, Rosaiovu-Dorfmanovu chorobu a syndrom Schnitzlerové. Uvedené patologické stavy se vyskytují zřídka a mohou mít některé společné charakteristiky. Jejich rozpoznání může být relativně obtížné, přesto však nesmírně důležité pro diagnostiku, včetně té diferenciální, a pro léčbu.
V publikaci je nejprve podrobně rozebrána diferenciální diagnostika hypergamaglobulinemie, která by neměla uniknout pozornosti kliniků, a to nejen hematologů či klinických onkologů, ale i internistů. V dalších kapitolách jsou u jednotlivých diagnóz velmi podrobně rozebrány možnosti diagnostiky a moderní léčby v roce 2022. Nedílnou součástí knihy jsou pak kapitoly věnované mnohočetnému myelomu a Waldenströmově makroglobulinemii, jejichž časná diagnostika, jak sami autoři zdůrazňují, je zásadní pro optimalizaci léčby i prognózu nemocných.
Tato kniha zkušených autorů se jistě stane vhodnou pomůckou pro klinické lékaře, kteří se ve své praxi setkávají s hematologickými poruchami. Naleznou v ní nejnovější možnosti diagnostiky a léčby vzácných chorob v hematologii a také jejich diferenciální diagnostiku.
MUDr. Andrea Jurečková
Masarykův onkologický ústav, Brno
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2023 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
Nejčtenější v tomto čísle
- Onkolytické viry a léčení nádorového bujení
- Prediktívne biomarkery v imunoterapii triple-negatívneho karcinómu prsníka – súčasné poznatky a perspektívy
- Lymfopenie způsobená radioterapií – možný kritický faktor v současné onkologické léčbě
- Perzistencia pri denosumabe u slovenských pacientov s kostnými metastázami – prospektívna observačná štúdia