Profesor MUDr. Jiří Zámečník, CSc. – významné životní jubileum
Autoři:
M. Pála
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2017; 30(1): 75
Kategorie:
Personalia
V únoru slaví 90. narozeniny legenda české radioterapie – prof. MUDr. Jiří Zámečník, CSc. Narodil se 4. 2. 1927 v Bratislavě. V roce 1955 promoval na LFH UK v Praze s červeným diplomem, následovaly atestace v obou základních onkologických oborech. Poté, co mu byla na třetí pokus povolena kandidatura, obhájil ji v roce 1984 a s pádem komunistického režimu získal v roce 1990 docenturu na 1. LF UK v Praze a v roce 2003 profesuru na Trnavské univerzitě. Jeho domovským pracovištěm se stal dnešní Ústav radiační onkologie v Praze Na Bulovce. Od roku 1955 v něm působil v mnoha pozicích, vč. primářské, kterou vykonával do roku 1992. V Ústavu radiační onkologie pokračoval ve své práci až do roku 2007.
Prof. Zámečník působil jako tajemník, později vedoucí Katedry radiační onkologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, zasloužil se o rozvoj onkologie ve funkcích krajského odborníka pro radioterapii a klinickou onkologii. Svou pedagogickou činností se podílel na výchově několika generací radiologických laborantů, radiofyziků a lékařů. Do roku 1991 působil jako odborný lékařský a fyzikální poradce společnosti Chirana pro výrobu lékařských ozařovačů, prováděl sám měření u vyvíjených prototypů a uváděl je do provozu u nás i v zahraničí. Jako expert OSN-UNDP (United Nations Development Programme) pracoval v Chile, založil Katedru radiofyziky na univerzitě ve Valparaisu, tři školy pro výuku radiologických laborantů a podílel se na vzniku Oddělení radiační onkologie v nově budované nemocnici v Punta Arenas. Velkým přínosem bylo i jeho působení v „hodgkinském týmu“. Je nevlastním „otcem“ 51 dětí narozených matkám, které sám ozařoval. Je autorem a spoluautorem 22 knižních publikací, více než stovky prací v odborných periodikách a mnoha příspěvků na regionálních a světových odborných konferencích.
Prof. Zámečník se podílel významnou rolí na vývoji a propagaci radiační onkologie u nás i ve světě. Jeho práce byla opakovaně oceněna – cenou České onkologické společnosti, cenou Společnosti nukleární medicíny a radiační hygieny, cenou České radiologické společnosti, medailí J. E. Purkyně, čestným členstvím v České radiobiologické společnosti, plaketou Alice Masarykové za činnost v Českém červeném kříži a dalšími. Za války byl členem revolučních oddílů Junáka, v květnu 1945 se aktivně podílel na Pražském povstání. Pro svou angažovanost ve skautingu byl pronásledován komunistickým režimem, v roce 1949 byl zatčen a po půlročním pobytu ve vazbě strávil 8 měsíců v pracovním táboře na dole Anna v Rynholci. Za svou odbojovou činnost obdržel četná vyznamenání.
Prof. Zámečník je člověk nesmírně činorodý, vždy byl aktivním sportovcem, mluví pěti světovými jazyky a ani těžké životní zkušenosti ho nedokázaly připravit o jeho trvalý optimizmus a humor. Legrace jsme si s panem profesorem zažili mnoho a jeho přezdívka „Calamity George“ už zůstane trvalou součástí dějin našeho ústavu.
Milý Jirko, děkujeme za vše, co jsi české onkologii a našemu ústavu přinesl, a k tvému významnému jubileu ti přejeme co nejvíce zdraví a životní pohody.
MUDr. Miloslav Pála, Ph.D., MBA
Ústav radiační onkologie
1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, Praha
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2017 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Pozvánka na minikolokvium PragueONCO 2025 – praktické tipy a aktuální doporučení pro léčbu dvou závažných diagnóz
Nejčtenější v tomto čísle
- Lymfedém po operacích na spádových lymfatických uzlinách pro karcinom prsu
- Epitelo-mezenchymální tranzice v nádorové tkáni a její role při metastatickém šíření karcinomů
- Vhodný pacient pro léčbu abirateron acetátem
- Daratumumab – naděje pro myelomové pacienty, výzva pro klinické laboratoře