Zemřel MU Dr. Pavel Jerie – vzácný člověk, skvělý lékař a kardiolog
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2018, 20(4): 319
Když jsme psali počátkem tohoto roku článek k jubileu našeho učitele a přítele Dr. Pavla Jerieho, netušili jsme, že koncem roku budeme psát smutnou zprávu o jeho úmrtí. Dr. Jerie patřil do generace lékařů, kteří v 60. letech minulého století zakládali odborné ambulance, konkrétně kardiologickou ambulanci v Ústí nad Labem, aby po událostech roku 1968 emigroval do Švýcarska, kde nastoupil do farmaceutické firmy Sandoz. Vzhledem k tomu, že podrobný životopis a odbornou dráhu Dr. Pavla Jerieho jsme popsali ve 4. čísle KARIM 2017 [1] nyní uvádíme jen malé připomenutí tohoto vzácného člověka a kardiologa, který hlavně po roce 1989 udělal mnoho pro naši kardiologii (obr. 1).
Po srpnových událostech roku 1968 emigroval se svou rodinou do Švýcarska a po řadě obtíží zakotvil v Basileji, v klinickém výzkumném oddělení známé farmaceutické firmy Sandoz (nyní součást firmy Novartis). Pavel Jerie v Basileji aktivně vedl některé studie s novými antihypertenzivy, především s centrálně působícím antihypertenzivem guanfacinem.
Bylo zásluhou Pavla Jerieho, že v Československu v roce 1989 inicioval první prospektivní, dvojitě slepou, klinickou studii o vlivu inhibitoru ACE spiraprilu v léčbě chronického srdečního selhání sponzorovanou firmou Sandoz. Studie se pak zúčastnilo 17 fakultních pracovišť v České a Slovenské republice, od Plzně až po Košice. Pavel Jerie tak stál u počátků léčby chronického srdečního selhání inhibitory ACE.
Pavel Jerie byl jmenován čestným členem České kardiologické společnosti a České společnosti pro hypertenzi.
Jednomu z autorů tohoto nekrologu poslal dr. Jerie v roce 2005 přání k Novému roku (obr. 2), fotografie byla považována jen za přírodní zajímavost. Teprve v loňském roce nám dr. Jerie sdělil, že jde o symboliku jeho života – na silném kmeni (život v Čechách) narostl nový stromek (pokračování ve Švýcarsku). Kořeny kmene byly nesmírně hluboké.
Dr. Pavel Jerie zemřel 29. října ve Švýcarsku ve věku nedožitých 91 let. Mnozí z nás jsou Pavlovi vděčni za mnohé poučení nejen o kardiologii, výzkumu léků, ale hlavně za jeho přátelství.
Milý Pavle, za všechny kardiology od Ústí až po Brno, Prahu a další města nevyjímaje, nikdy nezapomeneme, co jsi pro československou kardiologii vykonal.
Čest Tvé památce!
Za všechny kardiology a lékaře Michal Fejfuša a Jiří Vítovec
Zdroje
1. Fejfuša M, Vítovec J. MU Dr. Pavel Jerie se dožívá 90 let. Kardiol Rev Int Med 2017; 19(4): 295.
Vybrané publikace MU Dr. Pavla Jerie
Jerie P. Kardiologie praktického lékaře. SNZL 1964 a 1968.
Jerie P. Pro koho je medicína? Světem za lepšími léky. Praha: Academia 2009. Edice Paměť.
Jerie P. Clinical experience with guanfacine in long-term treatment of hypertension. Part I. Efficacy and dosage. Br J Clin Pharmacol 1980; 10 (Suppl 1): 37S– 47S.
Jerie P. Clinical experience with guanfacine in long-term treatment of hypertension. Part II. Adverse reactions to guanfacine. Br J Clin Pharmacol 1980; 10 (Suppl 1): 157S– 164S.
Jerie P. Long-term evaluation of therapeutic efficacy of guanfacine. Am J Cardiol 1986; 57: 55E– 59E.
Jerie P, Kremer HJ. Renpress, Sandopril (Spirapril). Summary of chemical, pharmacological, and clinical properties. Cor Vasa 1992; 34(1): 82– 87.
Widimský J, Kremer HJ, Jerie P et al. Czech and Slovak Spirapril Intervention Study (CASSIS). A randomized, placebo, and active-controlled, double-blind multicentre trial in patients with congestive heart failure. Eur J Clin Pharmacol 1995; 49: 95– 102.
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2018 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Hypertenze v těhotenství
- Poruchy srdečního rytmu v graviditě
- Diagnóza a manažment angioedému
- Index kotník-paže u diabetiků – jaká je nejvhodnější metoda měření?