VI. setkání pacientů po transplantaci srdce
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2018, 20(4): 318
Ve dnech 28.– 30. září 2018 se v Luhačovicích setkali již po šesté pacienti po transplantaci srdce, kteří byli operováni v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně a kteří jsou ve sledování na I. interní kardioangiologické klinice FN u sv. Anny (IKAK) v Brně.
Letošního setkání se zúčastnilo 84 transplantovaných pacientů, vč. 76 rodinných příslušníků. Navíc na toto setkání přijalo pozvání i 9 pacientů po transplantaci srdce v Národním ústavu cévních a srdcových chorob, a.s. Bratislava a jejich 6 rodinných příslušníků.
Edukační část tohoto setkání byla zaměřena na přednášky lékařů:
- doc. MU Dr. Helena Bedáňová, Ph.D. – vedoucí kardioložka CKTCH Brno se ve své přednášce věnovala tématu „Co můžete Vy sami ovlivnit po transplantaci srdce“ a informovala posluchače o možných komplikacích, které vlivem imunosuprese mohou nastat, např. nádory, diabetes mellitus, hypertenze a vyšší citlivost na infekce;
- doc. MU Dr. Jan Krejčí, Ph.D. – vedoucí lékař odd. 32 IKAK ve své přednášce nazvané „Individualizace imunosuprese aneb imunosuprese šitá na míru“ seznámil účastníky setkání s vedlejšími účinky užívání medikamentů na organizmus transplantovaného a jak jsou řešeny;
- MU Dr. Štefan Vítko, CSc. – předseda správní rady České transplantační nadace Karla Pavlíka měl přednášku nazvanou „Jak jsou v ČR přidělovány orgány k transplantacím: výslednice mnoha zájmů a důvodů, proč který orgán (srdce, játra, ledviny a další) je konkrétnímu pacientovi přidělován i přednostně pro transplantaci.
Program setkání byl také doplněn o hudební vystoupení skupiny FLERET a taneční večery, které jsou doplněním rehabilitace pacientů.
Na letošním setkání obdrželo 25 transplantovaných, kteří se VI. setkání zúčastnili vůbec poprvé, z rukou doc. Bedáňové a doc. Krejčího své nové „rodné listy“ jako památku a připomenutí na den jejich druhého „narození“ – transplantace srdce (obr. 1).
I když se tohoto setkání zúčastnil omezený počet lékařů a zdravotních sester, přesto bylo odehráno tradiční utkání ve volejbale, kdy smíšené družstvo zdravotních sester doplněné o několik transplantovaných pacientů vyhrálo nad mužstvem transplantovaných volejbalistů 2 : 1 a obdrželo pohár a zlaté medaile (obr. 2). Rovněž se uskutečnil i turnaj v tenise za účasti jen pacientů po transplantaci srdce.
Za přítomnosti MU Dr. Vítka, doc. Bedáňové a doc. Krejčího byla na tomto setkání pokřtěna kniha s názvem Život s darovaným srdcem pokračuje, kterou obdržel každý pacient s transplantovaným srdcem a obdrží ji i budoucí transplantovaní v Brně.
Krásné počasí umožnilo účastníkům poznat krásy lázeňského města Luhačovice a kvůli letošnímu mimořádnému suchu i poloprázdnou luhačovickou přehradu. Pro návštěvu nedaleké národní kulturní památky, zámku ve Vizovicích, se rozhodlo 40 účastníků setkání.
Ke dni setkání bylo v Brně, od 1. 7. 1992, kdy byl zahájen program transplantací srdce, transplantováno srdce již 602 pacientům. Z tohoto počtu dnes žije 330 transplantovaných pacientů, což znamená, že VI. setkání se zúčastnil každý čtvrtý.
Při ukončení VI. setkání a loučení účastníků se všichni těšili na další, již VII. setkání, které se uskuteční v roce 2019.
prof. MU Dr. Lenka Špinarová, Ph.D.
přednostka I. interní kardioangiologické kliniky
LF MU a FN u sv. Anny v Brně
ing. František Kmínek
předseda, Spolek Markéta, z. s.
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2018 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Hypertenze v těhotenství
- Poruchy srdečního rytmu v graviditě
- Diagnóza a manažment angioedému
- Index kotník-paže u diabetiků – jaká je nejvhodnější metoda měření?