MUDr. Jarmila Kaustová (* 8. 3. 1945 – † 1. 5. 2020)
Autoři:
Ulmann Vít
Vyšlo v časopise:
Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 69, 2020, č. 3, s. 155
Kategorie:
Osobní zprávy
S nesmírným zármutkem oznamujeme, že nás v pátek na 1. máje roku 2020 po dlouhé a závažné nemoci opustila přední osobnost české mikrobiologie paní doktorka Jarmila Kaustová. Prakticky celou svou osobní kariéru se věnovala především diagnostice, prevenci a léčbě mykobakteriálních nákaz, významně přispěla k rozvoji oboru a zlepšení epidemiologické situace tuberkulózy nejen v České republice.
Po promoci na I. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze započala, jako lékařka záchranné služby. Po zahájení práce mikrobioložky na sklonku 70. let v této činnosti ještě paralelně pokračovala. Poté již působila jako vedoucí oddělení diagnostiky mykobakterií Krajské hygienické stanice v Ostravě, dále vedla národní referenční laboratoř pro Mycobacterium kansasii Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, které byla zakladatelkou. Počátkem 80. let odhalila výskyt Mycobacterium kansasii v oblasti Ostravska a Karvinska a spojila jeho značný dopad na zdraví zaměstnanců důlních provozů. Intenzivně pracovala na zlepšení podmínek a epidemiologické situace v exponovaných lokalitách. Její neutuchající a obdivuhodné pracovní nasazení vyústilo v řadu cenných poznatků, byla hlavním tuzemským průkopníkem zavádění a vývoje nových diagnostických laboratorních metod, doposud úspěšně používaných, souvisejících především s testováním antimykobakteriálních léčiv.
Spolupracovala s mnoha českými a zahraničními kliniky, léčebnami, laboratořemi a výzkumnými týmy (ponejvíc z Institut für Medizinische Mikrobiologie und Hygiene, Universität Regensburg v Německu, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, Univerzity Karlovy v Praze, Státního zdravotního ústavu v Praze a řady dalších). Díky ní proběhlo v Ostravě i několik zvaných přednášek německých odborníků. Objevila a spolu s německými i českými kolegy popsala nový mykobakteriální druh Mycobacterium bohemicum. Přišla na kauzální souvislosti dalších vzácných atypických mykobakterií s onemocněním lidí.
Byla hlavní iniciátorkou vzniku a autorkou konceptu informačního systému bacilární tuberkulózy (ISBT), který značně zjednodušil a propojil laboratorní výsledky s epidemiologickou kontrolou mykobakterióz a tuberkulózy. Již od 90. let se ve spolupráci s farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové podílela na vývoji a stála za objevem několika slibných léčebných preparátů s antimykobakteriál-ním účinkem. Byla váženou, honorovanou a stěžejní členkou odborných společností (Společnost pro lékařskou mikrobiologii, Česká pneumologická a ftizeologická společnost, Společnost pro mikrobiologii a epidemiologii, European society of Mycobacteriology), nejvyššího a zaslouženého uznání se jí dostalo přijetím do americké New York Academy of Medicine.
V průběhu své dlouholeté činnosti pomáhala a zachránila život a zdraví stovkám pacientů. Své poznatky velmi ochotně a aktivně předávala formou výuky či prezentací na tuzemských i zahraničních univerzitách a konferencích, jejichž byla mnohdy pořadatelkou. Zanechala po sobě vyčerpávající objem publikací (více než 300) jak článků v periodikách, tak příspěvků v knihách a skriptech. Podílela se na tvorbě národních vyšetřovacích standardů a legislativních dokumentů.
Žila pro práci i prací, pro všechny kdo ji znal, byla velkou inspirací. Největší oporou jí byla její rodina a kolegové. Druhým významným koníčkem ji byla chalupa v Beskydech, kde z významné mikrobioložky přepínala na řemeslníka mnoha profesí.
Z jejího odkazu budeme těžit nadále. S úctou, smutkem v srdci a nesmírným vděkem vzpomínáme na naši paní doktorku. Čest její památce.
Za kolegy a následovníky ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě
Vít Ulmann
3. 6. 2020
Po dohodě šéfredaktorů byl příspěvek otištěn i v časopise Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie.
Foto: archiv MUDr. J. Kaustové
Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství MikrobiologieČlánek vyšel v časopise
Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie
2020 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Epidemiologie vankomycin-rezistentních enterokoků ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v roce 2017
- Koutule skvrnitá – Clogmia albipunctata (Diptera: Psychodidae) – muška s epidemiologickým potenciálem a rizikem myiáz
- Délka vylučování SARS-CoV-2 u pacientů uzdravujících se z COVID-19
- Séroprevalence IgG protilátek proti spalničkám u zaměstnanců Nemocnice Strakonice, a.s.