Opožděné blahopřání MUDr. Milanovi Kubínovi, DrSc., k 90. narozeninám
Vyšlo v časopise:
Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 67, 2018, č. 1, s. 48
Kategorie:
Osobní zprávy
V roce 2017 oslavil 90. narozeniny přední český mykobakteriolog, MUDr. Milan Kubín, DrSc.
Dr. Kubín se narodil 18. 4. 1927 v Hradci Králové. Nejdříve studoval na Lékařské fakultě v Hradci Králové, později přešel na LF do Prahy, kde promoval v r. 1951. Hned po promoci nastoupil do SZÚ – oddělení diagnostiky a výzkumu TBC. Oddělení později přešlo do nově zřízeného Výzkumného ústavu tuberkulózy se sídlem v Nemocnici na Bulovce, ale laboratoře zůstaly v SZÚ. Od roku 1970 bylo oddělení začleněno do Institutu hygieny a epidemiologie (IHE), který nahradil dřívější SZÚ.
Dr. Kubín byl jmenován vedoucím oddělení tuberkulózy v roce 1982, kdy převzal tuto pozici po doc. Ladislavovi Šulovi. Od počátku své kariéry se zabýval, mimo problematiky Mycobacterium tuberculosis, i původci atypických mykobakteriálních infekcí. Jako první identifikoval, mimo americké teritorium, Mycobacterium kansasii. Tento objev nastartoval úspěšnou mezinárodní spolupráci. Byl jmenován členem komise rodu Mycobacterium mezinárodní společnosti systematické mikrobiologie a řádným členem komise bakteriologie a imunologie Mezinárodní unie proti TBC v Paříži. Stal se konzultantem WHO pro diagnostiku TBC a byl vyslán na řadu zahraničních pracovišť. Pan doktor Kubín byl také dlouholetým aktivním členem European Society of Mycobakteriology. V roce 1991 pořádala tato Evropská společnost výroční konferenci v Praze, právě pod jeho předsednictvím.
V naší republice spolupracoval zejména s pracovištěm v Karviné v epidemiologii a diagnostice atypických mykobakterióz. V IHE byl garantem výstavby pavilonu pro výrobu BCG vakcíny. Byla to unikátní situace, kdy vědecké pracoviště bylo zároveň výrobcem vakcíny (do konce 80. let minulého století). Byl i nadšeným propagátorem moderních molekulárně genetických metod v diagnostice i výzkumu mykobakterií a jejich využití v klinické praxi.
Své působení v SZÚ ukončil téměř po půl století práce 30. 9. 2000 ve svých 73 letech. Problematice mykobakterií zůstal věrný i jako pracující důchodce v Hygienické stanici hl. města Prahy, kde se věnoval využití molekulární epidemiologie při řešení mikroepidemií u cizinců a bezdomovců. Na zasloužený odpočinek odešel definitivně v 90 letech, 31. 12. 2017.
Vážený pane doktore, milý Milane, přejeme Ti hodně zdraví a srdečně Tě pozdravujeme.
Za všechny spolupracovníky, následovníky i přátele z Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ i za redakční radu časopisu
Petr Petráš
Po dohodě šéfredaktorů je příspěvek otištěn i v časopise Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie.
Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství MikrobiologieČlánek vyšel v časopise
Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie
2018 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová definice sepse (Sepsis-3): cíle, přednosti a kontroverze
- Nozokomiální kandidémie v České republice v letech 2012–2015: výsledky mikrobiologické multicentrické studie
- West Nile virus (linie 2) v komárech na jižní Moravě – očekávání prvních autochtonních lidských případů
- Virová hepatitida A – séroprevalence a proočkovanost v Jihomoravském kraji
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy