Problematika oboru Gynekologie dětí a dospívajících – editorial
Autoři:
MUDr. Ph.D. Ondrová Dana
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2020; 75 (3): 123-124.
Kategorie:
Z různých oborů
Milí kolegové, vážení čtenáři časopisu Česko-slovenská pediatrie. Byla jsem mile potěšena nabídkou vedoucí redaktorky paní prof. MUDr. Hrstkové medializovat prostřednictvím tohoto odborného časopisu obor Gynekologie dětí a dospívajících (GDD). Jsem za tento návrh upřímně ráda, protože my, dětští gynekologové, můžeme naši specializaci prostřednictvím tohoto časopisu přiblížit řadě kolegů a rozšířit tak jejich povědomí o problematice a práci gynekologa, která zajišťuje péči o dětského pacienta a dospívající dívku.
GDD má svým charakterem nejen význam kurativní, ale je to především důležitý obor preventivní medicíny. Sledováním dívek v průběhu pohlavního zrání, aktivním vyhledáváním odchylek a jejich včasnou léčbou pomáhá předcházet poruchám funkce rodidel u dospělé ženy. GDD rozšiřuje klasickou gynekologii o období od narození do dosažení pohlavní zralosti a doplňuje tak období fertility, klimakteria a senia. GDD má své zvláštnosti, které ji odlišují od gynekologie pro dospělé, a to jak ve fyziologii, patologii rodidel, tak ve způsobu vyšetřování, ošetřování a léčení.
Dětský gynekolog musí mít kromě specifické erudice též schopnosti empatie, dostatek času a energie. Každý dětský gynekolog, který svou práci dělá odpovědně, musí dávat do této práce také kus svého srdce.
Děti, na rozdíl od dospělých, nechápou vyšetření jako nutnou součást léčby, a nejsou proto motivovány ke spolupráci. Novorozenci, batolata, předškoláci, školáci i pubertální dívky vyžadují zcela odlišný přístup než dospělé ženy, nemluvě o rozdílech ve vyšetřování a léčení, které se liší od dospělé populace. Každý rodič má zájem, aby jeho dítě bylo vyšetřeno a léčeno lékařem specialistou, a ne pouze lékařem, který se problematikou dětí zabývá jen okrajově. V době, kdy GDD byla jako subspecializace zrušena (2007–2015), byly dívky léčeny lékaři, kteří neměli erudici v oboru GDD, a proto došlo k řadě diagnostických i terapeutických omylů.
GDD má v ČR dlouholetou tradici. Již v roce 1940 profesor Peter založil v Praze obor dětská gynekologie. Ročně je v ordinacích pro GDD v ČR vyšetřeno 23 000–25 000 dívek, což představuje 100 000 návštěv. Je to podstatně více než u řady jiných subspecializačních oborů. V ČR je ročně provedeno přibližně 1100 operačních zákroků u dětí a dospívajících dívek.
V současnosti mohou být dětští pacienti vyšetřeni ve 130 specializovaných ordinacích, k dispozici je 5 nemocničních lůžkových center, zaměřených na problematiku gynekologie dětí a dospívajících dívek.
Bohužel i dětští gynekologové stárnou. Pokud si nevychováme své nástupce, pak dětští pacienti nebudou mít možnost být vyšetřeni erudovaným specialistou. Z 200 členů odborné společnosti je pouze 5 lékařů mladších 30 let a jen 16 do 40 let.
I když s důležitostí oboru GDD všichni souhlasí, je jeho samostatnost opakovaně zpochybňována, a to i z řad našich gynekologických kolegů. Naštěstí máme podporu pediatrických společností v Česku i na Slovensku a také máme podporu EURAPAG (European Association of Paediatric and Adolescent Gynaecology – Evropské sdružení gynekologie dětí a dospívajících). Proto se podařilo, že GDD byla od srpna 2018 opět začleněna mezi subspecializace v oboru gynekologie a porodnictví, které jsou zakončené atestací.
Zájemci o obor GDD se mohou vzdělávat ve výukových centrech, která dávají záruku znalostí na nejvyšší úrovni. Dvakrát ročně pořádáme ve spolupráci s IPVZ v Praze vzdělávací kurzy a od minulého roku mají naši frekventanti možnost absolvovat vzdělávací kurz GDD na evropské úrovni ve spolupráci s EURAPAG. Každý rok pořádáme konferenci GDD. Letos plánujeme společně se slovenskými kology naši společnou 52. konferenci, měla by se uskutečnit na podzim v Lázních Bělohrad. V roce 2017 vyšla učebnice Dětské gynekologie v nákladu 2000 výtisků a byla velmi rychle vyprodána. Proto ve spolupráci s nakladatelstvím MF vyšlo začátkem minulého roku druhé vydání učebnice, doplněné o aktuální poznatky.
Snažíme se náš obor propagovat prostřednictvím článků v odborných časopisech a medializací v rozhlase a televizi. Světová federace GDD (FIGIJ – The International Federation of Infantile and Juvenile Gynecology) od roku 1997 pořádá mezinárodní zkoušky IFEPAG (International Fellowship of Pediatric and Adolescent Gynecology). V České republice tuto zkoušku dosud absolvovalo 7 lékařů.
Za poslední čtyři roky se obor GDD významně posunul dopředu. Spojili jsme se s prezidentem Evropské společnosti gynekologie dětí a dospívajících EURAPAG, který podporuje náš záměr a se kterým společně pracujeme na vytvoření evropských vzdělávacích programů.
Obhájili jsme si existenci oboru jako subspecializace, který je zakončen atestací, a vypracovali jsme nový vzdělávací program pro obor GDD pro ČR. Máme za sebou kus úspěšné práce a věříme, že dosáhneme všech stanovených cílů, které jsou před námi.
Chtěla bych touto cestou poděkovat všem kolegům, jak českým, tak slovenským, kteří nám pomáhali a tím se zasloužili o zachování a rozvoj významného gynekologického oboru, jakým je gynekologie dětí a dospívajících.
MUDr. Dana Ondrová Ph.D., MBA, IFEPAG
předsedkyně České společnosti gynekologie dětí
a dospívajících ČLS JEP
vedoucí lékařka ambulance GDD
Ústav pro péči o matku a dítě
Podolské nábřeží 157/4
147 00 Praha 4
e-mail: danyondra3@centrum.cz
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2020 Číslo 3
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Krvácení z rodidel v dětském věku z pohledu dětského gynekologa
- Bolesti břicha u dívek v dětském a pubertálním období
- Vrozené vývojové vady dělohy a pochvy – poruchy vývoje Müllerových vývodů a jejich derivátů – ultrazvuková diagnostika u dětí a dospívajících
- Eisenmengerův syndrom a jeho komplikace v dětském věku