Editorial: Česko-slovenská Pediatrie v roce 2020
Autoři:
Prof. MUDr. Hrstková Hana, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2020; 75 (1): 3.
Kategorie:
Editorial
V roce 2019 se nám podařilo vydat 8 samostatných čísel našeho časopisu. Podařilo se nám to hlavně díky vám, našim přispěvovatelům. Vaše sdělení byla velmi aktuální a obohatila náš časopis.
V jednotlivých číslech jsme uveřejňovali „sympozia“ z nejrůznějších oborů dětského lékařství. Věnovali jsme se novinkám v diabetologii, obezitologii, neurologii, psychiatrii, cystické fibróze. V těchto jednotlivých sympoziích kromě novinek v diagnostice byla probírána i terapie a u některých i doporučené postupy.
Museli jsme bohužel psát i o odchodu našich významných kolegů, a proto v 5. čísle byla vzpomínka a publikace věnovaná zakladateli oboru dětská onkologie v České republice, panu profesoru MUDr. Josefu Kouteckému, DrSc., který nás opustil ve věku nedožitých 89 let. Nekrolog připravil nástupce pana profesora Kouteckého na Klinice dětské hematologie a onkologie pan profesor Jan Starý, který vzpomenul, že pan profesor kromě založení oboru dětská onkologie a obrovské vědecké činnosti a odborné péče o pacienty byl i děkanem 2. lékařské fakulty, prorektorem Univerzity Karlovy. Byl také zakládajícím členem Učené společnosti, členem rady Národního divadla, Nadace Hollar, předsedou nadace Národní galerie v Praze, členem Lékařské akademie v Praze a jako děkan založil tradici Karolinských koncertů.
Dále jsme vzpomenuli, že v září 2019 nás opustil ve věku 90 let pan prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., specialista na obor dětská alergologie a klinická imunologie, který byl po dlouhou dobu vědeckým sekretářem a předsedou České společnosti alergologie a klinické imunologie, ředitelem České iniciativy pro astma a předsedou sdružení Na pomoc chronicky nemocným dětem. Vzpomenuli jsme i úmrtí významného pediatra pana MUDr. Josefa Havlíka, paní MUDr. Emy Aleny Kubíkové-Kouřilové, CSc.
Rok 2019 byl 74. ročníkem našeho časopisu. První číslo vyšlo 1. 4. 1946 ještě pod názvem Pediatrické listy. V roce 2020 tedy bude náš časopis mít již 75. ročník a doufáme, že všichni čtenáři se s námi budete radovat nad 100. ročníkem za 25 let. Vždyť 75 let vydávání odborného časopisu ukazuje na dobrou a poctivou práci všech, kteří se na vydávání podílejí, ale i vás, přispěvatelů a recenzentů, a dík patří i vám, kteří náš časopis pročítáte.
V roce 2020 budeme vydávat i nadále monotematická čísla – sympozia a začínáme novinkami v genetice. Další čísla budou v roce 2020 i v dalších letech postupně věnována cizím tělesům v jícnu u dětí, dětské gynekologii, imunologii, pulmologii, očnímu lékařství, dědičným nádorovým syndromům, sociální pediatrii, dorostovému lékařství, dětské ortopedii, pediatrii v Krči a dalším zajímavým tématům.
Opět pro naše čtenáře také plánujeme uveřejnění doporučených postupů a také články z oblasti postgraduálního vzdělávání.
V roce 2019 jsme měli dost kvalitních příspěvků od kolegů z dětských klinik a dětských oddělení, za což jim děkujeme. A doufáme, že i v roce 2020 obdržíme od vás příspěvky ve formě původních prací, souborných referátů a kazuistik, které jsou velmi poučné nejen pro kolegy z dětských klinik a oddělení v České republice a Slovenské republice, ale i pro praktické lékaře pro děti a dorost. Naše články nejsou jen vysloveně vědeckého charakteru, ale jsou určené i pro běžnou pediatrickou praxi.
V roce 2020 plánujeme také vydání supplementa s abstrakty z 15. českého pediatrického kongresu.
A samozřejmě i v letošním roce budeme uveřejňovat vzpomínky na naše kolegy a připomínat jejich významná životní jubilea.
Doufáme, že vás naše články opět zaujmou a rádi budete pročítat osmkrát ročně náš časopis.
Prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
vedoucí redaktorka časopisu
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2020 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Nikdy nie je neskoro – herpetická encefalitída vyvolaná vírusom HSV1
- Dědičné arytmické syndromy v dětském věku
- Genetické příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence. Co přineslo sekvenování nové generace
- Rozšířené testování nosičství recesivních chorob (CarrierTest) v klinické praxi