Recenze
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2013; 68 (1): 64.
Kategorie:
Recenze
Dalibor Pastucha a kolektiv: Pohyb v terapii a prevenci dětské obezity
Praha: Grada Publishing, 2011
Obezita se stává stále výraznějším fenoménem naší doby, o čemž nás přesvědčují nejen alarmující čísla statistik, ale i prostý pohled při procházce ulicemi. Do povědomí lidí se již dostává informace, že obezita není pouze kosmetický defekt, ale že se jedná o závažné postižení zdravotního stavu s četnými neblahými komplikacemi nejen v oblasti somatické, ale i psychické. Většina lidí je však ochotna tento problém řešit převážně různými více nebo méně zdůvodněnými dietami, avšak neuvědomuje si základní princip vzniku obezity – nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Znamená to tedy, že dietou řeší pouze jednu stránku problému a z tohoto důvodu také většinou neúspěšně.
Publikace uvedeného autorského kolektivu se naopak zaměřuje na úlohu pohybu v prevenci a terapii obezity u dětí. Jedná se o kompaktní práci, která přináší elementární informace o epidemiologii, etiopatogenezi a komplikacích obezity, ale především o potřebách pohybu v dětském věku, preskripci pohybové aktivity a jejích limitech, vhodných pohybových aktivitách a možnostech motivace a podpory pohybové aktivity u dětí s obezitou.
Pečlivě je zpracovaná i kapitola o nutném rozsahu vyšetření dítěte s obezitou před zahájením pohybové terapie, včetně spiroergometrie se stanovením VO2max a stanovením anaerobního prahu, abychom byli schopni určit intenzitu zátěže, která bude probíhat v aerobním režimu, bude tedy rozvíjet kardiopulmonální systém, práci svalů a současně optimálně redukovat tukovou tkáň. Otázkou je, zda při stoupajícím počtu obézních dětí bude dostačující kapacita laboratoří funkčního vyšetření kardiopulmonálního systému.
V publikaci je uvedeno, proč dítě potřebuje pohyb, kolik ho potřebuje v jednotlivých věkových kategoriích a jaké pohybové aktivity vhodně zvyšují energetický výdej. Jediné, co mi snad v publikaci chybí, je např. vzorový dvoutýdenní rozpis či návod konkrétních cviků nebo jejich sestav s pomůckami i bez pomůcek s určením doby trvání zátěže pro jednotlivé kategorie obézních dětí. Takový tréninkový plán pohybové aktivity, kterou zvládne dítě samo nebo s pomocí rodičů doma či v přírodě a nemusí navštěvovat nějaká speciální zařízení, jichž je zatím pro děti velmi málo. Většina rodičů nemá tělovýchovné vzdělání a rozhodnou-li se, že svému dítěti pomohou, což musíme uvítat, tak by měli vědět přesně, jak.
Obezita by se měla co nejrychleji stát středobodem zájmu všech pediatrů, především však praktických lékařů pro děti a dorost, kteří mají možnost včasného záchytu rozvíjející se obezity a mohou sehrát důležitou roli v její prevenci. Důležitý je i jejich těsný kontakt s rodinou obézních dětí, kterou by měli pozitivně ovlivňovat a povzbuzovat ve snaze dítěti pomoci, neboť léčba obezity dítěte se musí stát jednou z priorit celé rodiny, včetně prarodičů! K tomu, aby lékaři byli dobře orientováni v problematice obezity jak v oblasti teoretické, tak i praktické a byli schopni odborně pomoci, může dopomoci tato publikace.
MUDr. Petr Karger
praktický lékař pro děti a dorost, tělovýchovný lékař
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2013 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové tváře mitochondriálního onemocnění u dětí
- Masivní plicní embolie jako první příznak nefrotického syndromu u 18leté pacientky
- Význam časné diagnostiky dědičných metabolických poruch s manifestací v novorozeneckém věku
- Somatický vývoj a úrazy u dětí v období pubertálního spurtu – nové poznatky o významu dynamiky růstu a podmíněnosti úrazového rizika u současné populace