Zemřel ing. Milan Zaoral, DrSc., objevitel desmopresinu ve věku nedožitých 85 let (5. 5. 1926 – 4. 1. 2011)
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2011; 66 (2): 135.
Kategorie:
Osobní zprávy
Milan Zaoral se narodil na Moravě, ale rodina se přestěhovala do Prahy v jeho 9 letech. Maturoval na reálném gymnáziu a pak studoval na vysoké škole chemické technologie, kde promoval cum laude 1949. Pokračoval pak jako student v tehdejším programu CSc., titulu dosáhl v roce 1955 a v roce 1968 obhájil velký doktorát – DrSc. Více než rok strávil v zahraničí na prestižních pracovištích v Oxfordu a v New Yorku. Zaoral byl začátkem 60. let minulého století v tehdejším Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd pověřen výzkumem vztahů mezi chemickou strukturou a biologickou účinností neurohypofyzárního peptidového hormonu oxytocinu a také příbuzného vazopresinu. Od začátku své kariéry se zajímal o strukturu a funkci peptidových hormonů. Patent na přípravu desmopresinu byl udělen v bývalém Československu 15. 6. 1969, první publikace o desmopresinu vyšla v roce 1967. V roce 1995 uveřejnila Česko-slovenská pediatrie sérii článků o preparátu desmopresin.
Podepsaný této vzpomínky později přesvědčil ing. Zaorala, aby sepsal historii objevu desmopresinu, který byl koncem 90. let zařazen WHO mezi 15 nejvýznamnějších objevů farmak, které ovlivnily humánní medicínu. Přehledný článek vyšel v Čes.-slov. pediatrii a dobře ilustroval problémy, které pronásledovaly výzkumné pracovníky v době totality.
Našim medikům opakovaně říkáme, že každý u nás ví, kdo to byl profesor Wichterle s jeho objevem kontaktních čoček, ale málokdo zná jméno objevitele desmopresinu, který má pro medicínu daleko větší význam než kosmeticky atraktivní kontaktní čočky. Zaoral je autorem více než 100 důležitých publikací v oboru, v roce 1986 byl oceněn plaketou Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Byl skoro známější v zahraničí než u nás doma, jeho osmdesátin vzpomněl v roce 2006 prestižní časopis The European Peptide Society Newsletter (2006; 35(1 July): 9). Někteří naši zahraniční kolegové si myslí, že kdyby byl žil někde na Západě, mohl se možná dočkat i návrhu na Nobelovu cenu. Jistě pro něj muselo být smutné, když po roce 2006 výroba desmopresinu v ČR skončila a byla přesunuta do Švédska.
Zaoral se zúčastnil ještě nedávno několika akcí Pracovní skupiny dětské nefrologie, kde atraktivním způsobem přednášel o svém objevu a praktickém významu desmopresinu.
Pediatři samozřejmě znají desmopresin (vyráběný zprvu původně jako Adiuretin nosní kapky®, později Minirin spray®, dnes pouze preparát firmy Ferring Minirin Melt®) především jako lék při zvládání enurézy a endokrinologové jako preparát efektně zvládající diabetes insipidus centralis. Desmopresin se ale dá použít i při léčbě mírnější formy deficitu plazmatického faktoru VIII a von Willebrandovy choroby, používá se dlouhá léta i při testování koncentrační schopnosti ledvin. Navíc se zdá, že se najdou v budoucnosti ještě další indikace (např. posttraumatická amnézie). Jak již bylo jednou uvedeno v Čes.-slov. pediatrii, lze jen doufat, že pokud se náhodou najde u nás jednou nový Zaoral, nepostihne jeho patentovaný preparát po komerční stránce takový osud, jak se stalo s desmopresinem před více než 40 lety. Nás lékaře i autora objevu samotného nicméně může těšit, že lék, který spatřil světlo světa v Praze, slouží ku prospěchu tisíců pacientů na celém světě!
Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.
Pro zájemce:
Série článků o desmopresinu, zaměřeno hlavně na léčbu enuresis nocturna: Čes-slov Pediat 1995; 50: 1–24.
Zaoral M. Výzkum, vývoj a praktické využití DDAVP (souborný referát). Čes-slov Pediat 1998; 53: 506.
Zaoral M. DDAVP − 40 let prvního superaktivního vasopresinu. Objev a současný význam. Chem Listy 2008; 102: 40−50.
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2011 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Vybrané kapitoly z nové učebnice Klinická pediatrie
- Extraezofágový reflux – otorinolaryngologické komplikácie gastroezofágového refluxu
- Léčíme pacienty s kryptorchismem v doporučeném věku?
- Krikofaryngeálna achalázia ako príčina chronického dráždivého kašľa u dojčaťa