Předstírání v dětské a adolescentní medicíně
Pretension in Child and Adolescent Medicine
The objective of the paper is to draw attention to possible deception and pretension of health complaints among child and adolescent patients. These complaints may be manifested starting with clinical pictures Glose to the somatoform spectrum of diseases (F 45) to overt simulation (Z 76.5). The article is based on the classification of disorders and diseases ICD-10 and characterizes the contemporary view on code 68.1 ICD-10, factitive disorders. Various circumstances suggest that possible pretension of symptoms and complaints is not systematically applied in the differential diagnostic approach, in particular where a resistant, long-term and objective ňnding of one unfounded complaint is involved. A factitive disorder involves moreover the risk of serious damage due to not indicated medical procedures and provisions.
Key words:
factitive disorders, pretended syndromy and complaints, somatoform disorders, simulation
Autoři:
V. Hort; J. Kocourková
Působiště autorů:
Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK, FN v Motole, Praha, přednosta doc. MUDr. M. Hrdlička, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2001; (12): 728-730.
Kategorie:
Články
Souhrn
Cílem sdělení je upozornit na možný podíl klamání a předstírání zdravotních poruch u dětských a adolescentních pacientů. Ty se mohou projevovat v kontinuu od klinických obrazů, které jsou blízké somatoformnímu spektru poruch (F 45) až po vyslovené simulace (Z 76.5). Článek vychází z kategorizace poruch a nemocí MKN-10 a charakterizuje současný pohled na kód 68.1 MKN-10, faktitivní poruchy (v dalším textu je vedle tohoto slova používán i český překlad „předstírání`. Různé okolnosti svědčí pro to, že možnost falšování příznaků a potíží nebývá v diferenciálnědiagnostickém přístupu důsledně zvažovaná, zejména tam, kde jde o rezistentní, déledobé a objektivním nálezem nepodložené poruchy. Faktitivní porucha přitom sama o sobě nese riziko vážných poškození v důsledku neindikovaných medicínských zákroků a opatření.
Klíčová slova:
faktitivní poruchy, předstírané syndromy a potíže, sumatoformní poruchy, simulace
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2001 Číslo 12
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
Nejčtenější v tomto čísle
- Twinrix Adult a Twinrix Paediatric - je nutné přeočkování po pěti letech?
- Infekcia Helicobacter pylori u detí s recidivujúcimi bolesfami brucha
- Kampomelická dysplazie
- Koncentrace IgG, IgA, IgM, C3 a C4 složek komplementu u dětí zdravých a u dětí dispenzarizovaných v alergologicko-imunologické ambulanci
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy