Hemoragická horečka s renálním syndromem
Haemorrhagic Fever with Renal Syndrome
Some changes of the environment and the extension of travel create conditions for the development of diseases with an endemic incidence typical for remote counties to develop also in our geographical zone. One of these groups are haemorrhagic fevers. The submitted paper gives an account of haemorrhagic fever with renal syndrome (HHRS). In the etiology of the disease some stralns of hantaviruses are involved. Although HHRS affects malnly adults, manifestation in child age is also possible. In Europe staying in Scandinavia or Croatia/Bosna and Hercegovina is associated with the risk of HHRS. The immunity rafe as regards hantaviruses among some smalt rodents is, however, also known in the Czech Republic and therefore it is useful to consider HHRS in the differential diagnosis.
Key words:
haemorrhagic fever with renal syndrome, hantavirus, child age
Autoři:
Z. Doležel
Působiště autorů:
II. dětská klinika LF MU a FN Brno - Dětská nemocnice, přednosta doc. MUDr. Z. Doležel, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2001; (12): 725-727.
Kategorie:
Články
Souhrn
Řada změn životního prostředí a rozvoj cestování vytvářejí podmínky k tomu, aby se také v naší geografické poloze mohla objevovat některá onemocnění, jejichž endemický výskyt je typický pro oblasti značně od nás vzdálené. Jednu skupinu těchto chorob reprezentují hemoragické horečky. Práce blíže referuje o hemoragické horečce s renálním syndromem (HHRS). V etiologii onemocnění se uplatňují některé z kmenů hantavirů. I když HHRS postihuje především dospělé, je možná manifestace také v dětském věku. V Evropě není bez rizika onemocnění HHRS pobyt ve Skandinávii nebo Chorvatsku/Bosně a Hercegovině. Promořenost hantaviry mezi řadou drobných hlodavců je však i v ČR známa a je proto vhodné v rámci diferenciální diagnostiky také na HHRS pamatovat.
Klíčová slova:
hemoragické horečka s renálním syndromem, hantavirus, dětský věk
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2001 Číslo 12
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Twinrix Adult a Twinrix Paediatric - je nutné přeočkování po pěti letech?
- Infekcia Helicobacter pylori u detí s recidivujúcimi bolesfami brucha
- Kampomelická dysplazie
- Koncentrace IgG, IgA, IgM, C3 a C4 složek komplementu u dětí zdravých a u dětí dispenzarizovaných v alergologicko-imunologické ambulanci