'CYTODIAGNOSTIKA
Autoři:
J. Dušková
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 3, p. 123
Kategorie:
MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...
... validace protokolů pro molekulární testování z cytologických vzorků nabírá na intenzitě
Ačkoli na úrovni molekulárně patologického vyšetřování je již vcelku obecně přijímána skutečnost, že cytologické vzorky – někdy jediný pro vyšetření dostupný materiál u pacientů s nádorovým procesem – poskytují kvalitní nukleové kyseliny, problémem bývá kvantitativní limit vzorku. Metody NGS mají potenciál tento limit překonat. Jsou založeny na třech základních principech: syntéze, hybridizaci a ligaci. Všechny tři užívají stejné čtyři základní kroky: a) tvorbu knihovny, b) klonální amplifikaci fragmentů, c) masivní paralelní sekvenování a d) analýzu dat.
Protokoly vyvinuté pro formolparafinové vzorky musí být validovány. V referované metaanalytické studii je uveden přehled v posledních pěti letech publikovaných výsledků 48 studií na poli validace molekulární diagnostiky a predikce nemalobuněčných karcinomů, ale také upřesňování diagnózy cytomorfologických vzorků s nejistým výsledkem (kategorie III – atypie) v cytodiagnostice tyreoidálních a pankreatických tumorů a tumorů slinných žláz.
S ohledem na nutnost validace protokolů a mezilaboratorní standardizace jsou jednoznačně preferovány LBC vzorky (v tekutém fixativu) oproti nátěrům. Na mezilaboratorní standardizaci procesů pracuje mezinárodní skupina a výsledky jsou průběžně publikovány.
Zdroj:
Pisapia P et al. Next generation sequencing in cytology. Cytopathology 2021; 32: 588-595.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2022 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Novinky ve WHO klasifikaci nádorů centrálního nervového systému 2021
- Nádory CNS – klinické a radiologické aspekty
- Efektivní schéma využívané v diagnostice nádorů CNS
- Obrovskobuněčný fibroblastom: kazuistika