Možnost řešení obstrukce dolního segmentu ledviny u zdvojené pánvičky pomocí roboticky asistované pyelo‑pyelo anastomózy systémem da Vinci XI®
Autoři:
Jan Schraml 1; Martin Hlavička 1; Marek Broul 1; Petra Hokůvová 1; Josef Liehne 2
Působiště autorů:
Klinika urologie a robotické chirurgie, Masarykova nemocnice o. z., KZ, a. s., Universita Jana, Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem
1; Ústecké Urocentrum, Ústí nad Labem
2
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2020; 24(1): 74-76
Kategorie:
Z urologické praxe v obrazech
Ukazujeme možnost řešení symptomatické progredující obstrukce dolního segmentu ledviny u zdvojené ledvinné pánvičky miniinvazivní technikou pomocí robotického systému da Vinci Xi® s table mottion.
Třicetipětiletá žena začala postupně trpět na ledvinné koliky vlevo a četnost těchto kolik se zvětšovala. I na zobrazovacích metodách byla prokázána progredující dilatace dolního segmentu levé ledviny, viz obr. č. 1. Konzervativní postup byl dlouhodobě bez efektu. Na základě našich zkušeností s robotickou chirurgií a znalostí možností této metody jsme se rozhodli pro miniinvazivní roboticky asistovanou pyelo‑pyelo anastomózu side to side. V poloze na poloboku bylo založeno kapnoperitoenum standardním způsobem a založeny tři robotické porty a jeden 10mm asistentský ve stejném postavení jako na robotickou pyeolopastiku, tzn. nepoužili jsme čtvrté robotické rameno. Delší nástroje systému XI® ve spojitosti s table mottion nám umožňují lepší operační komfort právě pro větší rozsah uvnitř těla pacienta, díky délce nástroje a možnosti větší manipulace s nástroji v kombinaci se synchronizovaným operačním stolem, tzn. možnost měnit polohu – natočit si pacienta se zadokovaným strojem. Vypreparovali jsme pouze mediální část ledviny s dolním polem a plně ozřejmili močovod a větvení pánviček, včetně stenotického místa dolního segmentu, viz obr. č. 2. Následně po incizi obou pánviček jsme provedli jejich anastomózu na stentu Ch6 pokračujícím, dlouhodobě vstřebatelným stehem 5/0, viz obr. č. 3, 4, 5. Operace trvala celkem 154 minut, z toho čas na operační konzoli byl 120 minut. Močový katétr jsme ponechali sedm dní a vzlínavý drén zavedený robotickým portem jsme odstranili šestý pooperační den. Celkově byl pooperační průběh zcela nekomplikovaný. Peristaltika se plně obnovila čtvrtý pooperační den a pacientka byla plně zatížena stravou od druhého pooperačního dne. Nyní je pacientka zcela bez obtíží, sportuje a žije plně aktivní život. Obr. č. 6 zobrazuje stav po operaci s odstupem dvou měsíců.
DISKUZE
Právě miniinvazivní roboticky asistovaná chirurgie nám pomocí desetinásobného zvětšení s 8mm nástroji s jejich jemnou motorikou s větším rozsahem pohybů, ve srovnání s laparoskopií či otevřenou chirurgií, nám umožňuje provádět výkony v oblasti hilu ledviny. Těchto zkušeností jsme využili právě v tomto případě a podařilo se nám provést miniinvazivní pyelo‑pyelo anastomózu side to side a takto vyřešit jinak velmi obtížně řešitelnou obstrukci jednoho segmentu zdvojené ledvinné pánvičky. Lze očekávat větší možnosti využití této technologie i u těchto méně častých indikací, tak jak budou narůstat zkušenosti s robotickou chirurgií a takto posunovat možnosti rekonstrukční operativy.
Střet zájmů: Žádný.
Prohlášení o podpoře: Zpracovaní článku nebylo podpořeno žádnou společností.
Došlo: 1. 12. 2019
Přijato: 3. 12. 2019
Kontaktní adresa:
MUDr. Marek Broul, Ph.D.,
FECSM Klinika urologie a robotické chirurgie,
Masarykova nemocnice o. z., KZ, a. s.,
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
Sociální Péče 3316/12a,
40113 Ústí nad Labem
e‑mail: marek.broul@kzcr.eu
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2020 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Naše zkušenosti s využitím MRI/TRUS softwarové fúze při cílené biopsii prostaty
- Multirezistentní gram‑negativní bakterie v urologii
- Hereditární renální nádorové syndromy
- Kazuistika gigantického recidivujícího angiomyolipomu podkovovité ledviny