Možnost roboticky asistované augmentace močového měchýře typu „Patch“ pomocí daVinci XI®
Autoři:
Jan Schraml 1; Martin Hlavička 1; Marek Broul 1; Petra Hokůvová 1; Josef Liehne 2
Působiště autorů:
Klinika urologie a robotické chirurgie, Masarykova nemocnice, o. z., KZ, a. s., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem
1; Ústecké Urocentrum, Ústí nad Labem
2
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2019; 23(4): 352-355
Kategorie:
Z urologické praxe v obrazech
Prezentujeme možnost provedení augmentace močového měchýře miniinvazivní technikou pomocí robotického systému daVinci Xi® s table mottion.
Ukazujeme to na příkladu 66leté ženy s malokapacitním močovým měchýřem s oboustrannou dilatací kalichopánvičkového systému a oboustranným vezikoureterálním refluxem (obr. 1 a 2), která se nechtěla smířit s trvalým močovým katétrem a jiná léčba u ní nebyla indikována.
U pacientky bylo založeno kapnoperitoenum standardním způsobem pomocí Veressovy jehly, nad pupkem. Zbývající porty (tři robotické a jeden 10mm asistentský) byly založeny ve stejné linii, tzn. asi o 5 cm kraniálněji, než když se provádí rutinní robotický výkon v pánvi, viz jizvy po portech na obrázku 9. Delší nástroje systému XI® ve spojitosti s table mottion nám umožňují lepší operační komfort právě pro větší rozsah uvnitř těla pacienta, díky délce nástroje a možnostivětší manipulace s nástroji v kombinaci se synchronizovaným operačním stolem, tzn. možnost měnit polohu pacienta se zadokovaným strojem.
Provedli jsme příčné otevření svraštělého močového měchýře (m. m.) (obr. 3), a založili na měchýř fixační stehy. Následně jsme si ozřejmili kličku preterminálního ilea a přitáhli jsme si ji k zadní části otevřeného m., M.A. přichytili předem založeným fixačním stehem, (obr. 4). Takto jsme si ověřili možnost dostatečné pohyblivosti mesenteria.
Pak jsme otevřeli a detubulizovali přilehlý úsek ilea a našili na zadní stranu m. m., (obr. 5 a 6). Následně se nám takto ukázalo, kde bude nejjednodušší vyřazení kličky z pasáže a obnovení střevní pasáže, což jsme provedli „ručně“ roboticky šitou anastomózou end to end v jedné vrstvě (obr. 7). Pak jsme detubulizovali zbytky vyřazené kličky a následně roboticky, zcela standardním způsobem jsme ušili pokračujícím stehem augmentující záplatu na močový měchýř, (obr. 8). Operace trvala celkem 180 minut, z toho čas na operační konzoli byl 140 minut.
Močový katétr jsme ponechali 21 dní a vzlínavý drén zavedený robotickým portem jsme odstranili šestý pooperační den. Celkově byl pooperační průběh zcela nekomplikovaný. Peristaltika se plně obnovila čtvrtý pooperační den a pacientka byla plně zatížena stravou od desátého dne.
Nyní pacientka spontánně močí, není patrná žádná dilatace horních cest močových a pacientka je nadále dispenzarizována v urologické ambulanci.
DISKUZE
U určité skupiny pacientů se vyvine malokapacitní močový měchýř, který není jinak léčitelný než zvětšením jeho kapacity či jeho úplným vyřazením, buď supravezikání derivací moče, anebo cystektomií s ortotopickou náhradou močového měchýře.
Augmentace močového měchýře částí gastrointestinálního traktu se v těchto případech jeví jako nejšetrnější pro pacienta (1, 2) s minimální invalidizací ve srovnání s například ureteroiliestomií nebo cystektomií se Studerovou derivací (3).
Právě možnost zavedení roboticky asistované chirurgie (vyššího stupně laparoskopie), a to v rámci miniinvazivity při využití poslední generace XI®, nás posouvá co do komfortu, estetického výsledku a bezpečnosti pro pacienta ještě dále.
Prevalence těchto operací je relativně malá, a proto by se přirozenou cestou měla koncentrovat do center, kde jsou s nimi největší zkušenosti a je zde předpoklad nejlepších výsledků (4, 5). V budoucnu vidím velký potenciál této techniky i u neurogenních močových měchýřů v důsledku traumatu míchy apod., jejichž počet a přežívání díky dostupné další péči bude narůstat.
Došlo: 28. 8. 2019
Přijato: 30. 8. 2019
Kontaktní adresa:
MUDr. Martin Hlavička
Klinika urologie a robotické chirurgie, Masarykova nemocnice, o. z., KZ, a. s.,
Sociální péče 3316/12a,
401 13 Ústí nad Labem
e‑mail: martin.hlavicka@kzcr.eu
Střet zájmů: Žádný.
Prohlášení o podpoře: Zpracování článku nebylo podpořeno žádnou společností.
Zdroje
1. Dogra PN, Regmi SK, Singh P, et al. Robot‑assisted laparoscopic augmentation ileocystoplasty in a tubercular bladder. Urol Ann. 2014; 6: 152–155.
2. Kang IS, Lee JW, Seo IY. Robot‑assisted laparoscopic augmentation ileocystoplasty: a case report. Int Neurourol J. 2010; 14: 61–64.
3. Biers SM, Venn SN, Greenwell TJ. The past, present and future of augmentation cystoplasty. BJU Int 2012; 109(9): 1280–1293.
4. Kulkarni GS, Urbach DR, Austin PC, et al. Higher surgeon and hospital volume improves long ‑term survival after radical cystectomy. Cancer 2013; 119: 3546–3554.
5. Trinh Q- D, Bjartell A, Freedland SJ, et al. A systematic review of the volume‑outcome relationship for radical prostatectomy. Eur Urol. 2013; 64: 786–798.
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2019 Číslo 4
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- Porovnání měření velikosti prostaty pomocí transrektálního ultrazvuku a magnetické rezonance a jejich vlivu na PSA denzitu
- Plastika tříselné kýly a laparoskopická radikální extraperitoneální prostatektomie
- Emfyzematózní cystitida u 78leté ženy
- Hormonálně senzitivní karcinom prostaty