Report from the 26th annual meeting of Slovak urological society
Autoři:
Matúš Mlynarčík
Působiště autorů:
Urologická klinika FN Plzeň
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2019; 23(3): 273-277
Kategorie:
Informace
S odchodem jara a příchodem léta v červnu má již tradičně své místo v kalendáři Výroční konference Slovenské urologické společnosti. Po roce od 5. 6. 2019 do 7. 6. 2019 se urologové a urologické sestry setkali již po šestadvacáté. Tenhle rok konference navštívila Martin, centrum regionu Turiec, které leží v obklíčení Malé a Velké Fatry a je jedním z kulturních center Slovenska a ve kterém má své sídlo Jesseniova lékařská fakulta Univerzity Komenského. Byla to právě deklarace podepsána v Martině v roce 1918, která rozhodla o vzniku prvního Československého státu. Vzhledem ke svým slovenským kořenům jsem nesmírně poctěn, že Vám mohu přinést krátké ohlednutí za Konferencí Slovenské urologické společnosti.
Kromě domácích účastníků se konference účastnilo i nemalé procento zahraničních hostů, ze kterých již tradičně většinu tvořila česká enkláva. Prvním zahraničním hostem, který vystoupil s přednáškou o chirurgické léčbě stresové inkontinence u mužské populace byl prof. Attila Majoros z Urologické kliniky Semmelweisovy Univerzity. Následně byla již středa věnována satelitním sympóziím se zaměřením na noční enurézu u dětí či možnosti terapie hyperaktivního močového měchýře. Komplexní pohled jak na diagnostiku, tak především na terapii inkontinence moči poskytl prof. Švihra z domácí Urologické kliniky. První zkušenosti s využitím a aplikací kolagenázy Clostridium histolyticum prezentoval prof. Bujdák z Urologické kliniky v Bratislavě. Po skončení odborného programu se účastníci přesunuli do prostorů Narodního domu, kde herci Slovenského komorního divadla představili svou komediální hru s názvem Fóbie.
Druhý den konference se slova ujal prezident Slovenské urologické společnosti doc. Minčík a prezident konference doc. Lupták, kteří přivítali účastníky a oficiálně 26. Výroční konferenci SUS otevřeli. Následovaly přednášky zástupců České, Polské a Rakouské urologické společnosti. Za Českou urologickou společnost vystoupil její prezident prof. Babjuk s výsledky radikální prostatektomie v České republice. Prof. Chlosta z Krakowa, jako prezident Polské urologické asociace, zvýraznil možnost provedení resekcí tumorů ledviny i u nádorů stadia cT1b. Z okruhu pediatrické urologie bylo téma prezidenta Rakouské společnosti pro urologii prof. Klingera „Obstrukční uropatie u dětí“.
Za mladé české urology přinesla dr. Adamcová přehled doporučení týkající se MRI/TRUS fúzní biopsie prostaty, porovnání se systematickou biopsií, ale také postavení magnetické rezonance v diagnostice nádorů prostaty. Dr. Švihra Jr., jako zástupce slovenských mladých urologů, se věnoval problematice konkrementů, významu expulzivní terapie u distálních konkrementů či technických aspektech laserů. Přednášku o terapii oligometastatického karcinomu prostaty věnovanou odkazu prof. Horňáka in memoriam přednesl prof. Kliment. Následně si Medaily prof. Zvary, jako nejvyšší ocenění Slovenské urologické společnosti za celoživotní přínos, převzal prezident České urologické společnosti prof. Babjuk. Dalším oceněným z řad českých urologů byl doc. Krhut, který získal titul čestného člena Slovenské urologické společnosti.
Odpoledne jsme si mohli vyslechnout sdělení předních evropských odborníku v rámci kurzu ESU (European School of Urology). Přednášející prof. Malavaud z Toulouse a prof. Dominguez Escrig z Valencie nejprve podtrhli význam sekce ESU v celoživotním vzdělávaní a také možnost využití seminářů, e‑kurzů, či dostupných periodik vydávaných Evropskou urologickou společností. Samotný kurz byl zaměřený na problematiku svaly neinfiltrujícího tumoru močového měchýře z pohledu diagnostiky a terapie, ať již endoskopické nebo intravezikální adjuvantní. Prezentovány byly tipy na zlepšení záchytu tumoru s využitím moderních technologií, zlepšení endokospického ošetření cestou en‑bloc resekce, či zvýšení účinnosti intravezikální terapie.
V rámci společenského večera jsme si pak vychutnali legendu nejen slovenského jazzu Laca Décziho. Do brzkých ranních hodin se o zábavu starala urologická seskupení ze Slovenska (Uroband) a Polska (Endopower) se svou rockovou nadílkou. Páteční program vyplnilo celkem 50 komentovaných posterů, které obsáhly celou šíři urologie. Jako první se o slovo přihlásila sekce funkční urologie s převahou přednášejících z Martinské Urologické kliniky. V onkourologické části věnované nádorům močového měchýře byly předneseny práce prezentující výsledky chirurgické terapie, raritní nádory močového měchýře u dětí, ale i výsledky terapie inhibitory PD-L1. Diskuze na téma nádorů ledviny se dotýkala operačního řešení se zdůrazněním významu resekcí ledvin, vzácných histologických typů, jako jsou osteosarkom ledviny nebo smíšené epiteliální a stromální tumory (SESTL), které navzdory svému benignímu chování končí pro jejich centrální lokalizaci často nefrektomií. Již tradičně nejpočetnější skupinou byla sekce věnovaná nádorům prostaty, která podtrhla lymfadenektomii a její místo v uzlinovém stagingu, ale i nové diagnostické metody jako jsou hybridní vyšetření s využitím traceru 68Ga‑ -PSMA-11, nebo mikrosonografie prostaty. Praktická témata jako řešení komplikací u perkutánní extrakce konkrementu, nebo možnosti zvýšení životnosti endoskopického instrumentária, hlavně flexibilních ureteroskopů byla obsahem okénka o litiáze. Závěr konference patřil sdělením andrologickým, pediatrickým a několika kazuistikám.
Z výše uvedeného spektra přednášek je jasné, že na Výroční konferenci Slovenské urologické společnosti si každý našel témata, která ho zaujala a myšlenku nebo informaci, která ho posune zase o kus dál.
Mně zůstává jen pozvat vás na další Výroční konferenci, která se přesune na východ Slovenska, do Prešova. Pevně doufám, že Vámi vynaložená kilometráž nebude nic v porovnání s bohatým odborným či společenským programem, který pro Vás bude připraven. Závěrem jen v Prešovském dialektu „Vidzime še šicke v Prešove!“.
Plzeň, 28. 7. 2019
Kontaktní adresa:
MUDr. Matúš Mlynarčík
Urologická klinika FN Plzeň
E. Beneše 13
305 99 Plzeň
e-mail: mlynarcikm@fnplzen.cz
Střet zájmů: Žádný.
Foto: A-medi management.
Prohlášení o podpoře:
Zpracování této zprávy nebylo podpořeno žádnou společností.
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2019 Číslo 3
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- PSA a jeho izoformy jako moderní markery karcinomu prostaty
- Urologické komplikácie po transplantácii obličky
- Wunderlichův syndrom – soubor pacientů s netraumatickým spontánním krvácením do retroperitonea
- Uroteliální karcinom ledvinné pánvičky vpravo a distálního močovodu vlevo