Jarní edukační urologické sympózium 13.-14. duben 2018, Seč
Autoři:
Jan Krhut
Působiště autorů:
Urologická klinika LF OU a FN Ostrava
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2018; 22(2): 131-133
Kategorie:
Informace
Jedním ze základních cílů České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS) je kontinuální vzdělávání urologů. Tradičně nejvýznamnější vzdělávací akcí je Výroční konference ČUS, kde jsou prezentovány zejména výsledky vědeckých aktivit jednotlivých pracovišť ve formě původních prací. Dalšími tradičními vzdělávacími akcemi jsou sympózia a semináře pořádané jednotlivými sekcemi ČUS, které oslovují specifické zájmové skupiny urologů a staví především na mezioborovém přístupu. Portfolio edukačních akcí pak doplňují regionální semináře a praktické kurzy a workshopy (laparoskopické workshopy, andrologické kurzy, Škola funkční urologie). I přes tuto širokou nabídku vzdělávacích aktivit se výbor České urologické společnosti rozhodl uspořádat edukační sympózium, kde by byly urologům prezentovány souhrnně nové trendy v oboru.
Program byl připraven tak, aby oslovil jak urology pracující u lůžka, tak kolegy pracující v ambulantní složce. Zájemci měli rovněž možnost nácviku praktických dovedností v oblasti flexibilní ureteroskopie a biopsie prostaty v rámci oblíbených individuálních „hands‑on“ tréningů pod vedením zkušených mentorů. Součástí programu byl i workshop „Twitter v urologii“, který zájemcům umožňoval praktické seznámení s touto moderní sociální sítí. Sympózium bylo rozděleno do čtyř samostatných bloků, z nichž dva byly věnovány tématům z ambulantní praxe, jeden se zabýval využitím moderních technologií v urologii a jeden přibližoval některé neprávem opomíjené oblasti urologie. Velký prostor byl věnován diskuzi, která ve většině případů pokračovala i v předsálí po skončení jednotlivých bloků. Účastníci sympózia, kterých se sjelo více než 130 z celé republiky, oceňovali především vysokou odbornou úroveň prezentací, ale zároveň neformální atmosféru celého setkání. Příjemně překvapila i vysoká účast rezidentů a mladých urologů. Ti měli mimo jiné možnost se seznámit se svými slovenskými kolegy, protože výbor ČUS ve snaze podporovat neformální spolupráci a osobní kontakty mezi českými a slovenskými urology, pozval k účasti na sympóziu 10 slovenských rezidentů. Význam takovýchto setkání pro budoucnost česko‑slovenských kontaktů a spolupráce podtrhla i osobní přítomnost prezidenta výboru Slovenské urologické společnosti doc. MUDr. Ivana Minčíka, PhD.
Dík za úspěch sympózia patří především všem účastníkům, zejména přednášejícím a diskutujícím, ale rovněž všem 16 partnerům ze zdravotnického průmyslu, kteří konání této akce podpořili.
Vzhledem k velmi pozitivním ohlasům se již nyní můžeme těšit na další ročník Jarního edukačního urologického sympózia, které se bude konat 12.–13. 4. 2019 v Karlových Varech. Všechny podrobnosti o přípravách a programu sympózia můžete sledovat na webových stránkách ČUS a na Twitteru pod hashtag #JEUS19.
Fotogalerie z letošního sympózia je dostupná na webových stránkách www.cus.cz, na momentky zachycené samotnými účastníky sympózia se můžete podívat na Twitteru pod hashtag #JEUS18.
Za organizátory J. Krhu
Ostrava, 28. 5. 2018
Kontaktní adresa: doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D.
Urologická klinika LF OU a FN Ostrava
Tř. 17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava – Poruba
e-mail: jan.krhut@fno.cz
Střet zájmů: žádný
Foto: autor
Prohlášení o podpoře: Autor prohlašuje, že zpracování článku nebylo podpořeno farmaceutickou firmou
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2018 Číslo 2
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- Mondorova choroba penisu - naše zkušenosti
- Diagnostika karcinomu prostaty pomocí fúzní biopsie
- Využití indocyaninové zeleně při robotických výkonech v urologii
- Vzácný případ eosinofilní funikulitidy