1. ostravské urologicko-neurologické sympozium
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2013; 17(3): 210
Kategorie:
Zprávy
Sekce neurourologie, urodynamiky a urogynekologie při České urologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně uspořádala ve dnech 23. a 24. května 1. ostravské urologicko-neurologické sympozium, které se konalo v hotelu Park Inn v Ostravě. Tématem setkání byla problematika neurourologie.
Cílem sympozia bylo iniciovat širší mezioborovou spolupráci mezi urology a neurology. Oblast neurourologie je průsečíkem odborného zájmu nejen urologů a neurologů, ale i dalších odborností. I když se tento podobor u nás velmi dynamicky rozvíjí, určitě nemůžeme říci, že je urologická péče o pacienty s neurologickými chorobami optimální.
Sympozium bylo rozděleno na několik samostatných bloků, v nichž se konkrétním tématům věnovali urologové a neurologové z Lékařské fakulty OU a Fakultní nemocnice Ostrava, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Thomayerovy nemocnice Praha, 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, Úrazové nemocnice Brno a Krajské nemocnice Liberec. V úvodním ročníku sympozia dostala prostor problematika roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, cévních mozkových příhod, stenóz páteřního kanálu, herniací intervertebrálních disků a periferních neuropatií.
Jednotlivé bloky se skládaly vždy z přehledových přednášek o dané problematice jak pohledu urologa, tak neurologa, případně neurochirurga a rozborů klinických kazuistik. Do jejich řešení bylo zapojeno prostřednictvím interaktivního hlasovacího systému i auditorium. Velký prostor byl věnován diskusi, která ve většině případů pokračovala i v předsálí po skončení jednotlivých bloků.
Sympozia se zúčastnila více než stovka registrovaných účastníků, kteří ve většině případů oceňovali především vysokou odbornou úroveň, ale zároveň neformální atmosféru celého setkání. Tu umocnil i společenský večer, který probíhal v areálu Hornického muzea v Ostravě, při němž měli účastníci možnost nahlédnout do ostravského podzemí a navštívit unikátní expozici báňského záchranářství.
Dík za zdar setkání patří především všem přednášejícím a diskutujícím, ale rovněž všem partnerům, kteří konání této u nás zatím neobvyklé akce podpořili. Po stránce organizační zajistila bezchybný průběh sympózia společnost J & M Agency.
Společné jednání urologů a neurologů přineslo mnoho zajímavých myšlenek a příznivý ohlas účastníků, který jej provázel, naznačuje, že má smysl v podobných setkáních pokračovat i do budoucna.
Za organizátory J. Krhut
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2013 Číslo 3
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
Nejčtenější v tomto čísle
- Je vhodné podávat ATB profylaxi kojencům se závažnou hydronefrózou před provedení pyeloplastiky?
- Moderní radioterapie lokalizovaného karcinomu prostaty
- Management poranění ledvin na Urologické klinice FN Plzeň
- Výsledky biopsie renálních tumorů na urologickém oddělení FN Ostrava