Editorial
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2012; 16(1): 3
Kategorie:
Editorial
Dostáváte do rukou první číslo 16. ročníku České urologie. Je to úspěch, že naši urologové mají již 16 let časopis určený převážně pro publikace původních prací. Bývá celkem jednoduché přijít s novým časopisem, získat pro první čísla ekonomickou podporu a autory. Složité je však časopis udržet, zlepšovat jeho obsahovou a formální úroveň a najít ekonomické zdroje bez závazků diktujících profil časopisu. Tento záměr se České urologické společnosti, která je vydavatelem časopisu, daří. Důkazem je i struktura aktuálního čísla. Obsahuje práce bazálního výzkumu, výsledky klinických studií, kazuistickou práci a články přehledové. Důležitým prvkem většiny prací je mezioborová spolupráce a spolupráce více urologických pracovišť. Zajímavá je i slovenská publikace se zahraniční spoluprací.
Časopis slouží na jedné straně jako zdroj nových poznatků pro čtenáře, na druhé straně je ideálním médiem pro uplatnění publikačních snah autorů. Nejedná se jen o snahu zveřejnit výsledky své práce a zajistit si respekt či publikaci výsledků grantových projektů. Časopis samozřejmě patří i rezidentům. Rezidenti mají k dispozici časopis se srozumitelnými publikačními pravidly, časopis, ve kterém mohou publikovat v souladu s požadavky povinných vzdělávacích aktivit. Anonymní recenzní řízení pomáhá nejen začínajícím autorům, ale často i autorům zkušeným, zvýšit úroveň rukopisů a vlastně i celého publikovaného projektu.
Publikační aktivita je jedním z kritérií, která slouží k evaluaci a akreditaci pracoviště. Díky skutečnosti, že Rada pro vývoj, výzkum a inovace zařadila v roce 2008 Českou urologii do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice, získal časopis bodovou hodnotu RIV, která činí 3,5 bodu.
Tematicky je aktuální číslo různorodé. Původní Schmidtova práce hodnotící výsledky bazálního výzkumu svědčí o širokém záběru doktorandského studia a o interdisciplinární spolupráci urologů. Multiinstitucionální studie Krhuta ve většinové spolupráci s gynekology se věnuje oblasti, které by urologové měli věnovat mimořádnou pozornost. Snaha o celistvost oboru spočívající v péči o všechna urologická onemocnění by se měla projevovat ve sledování moderních operačních technik i na poli močové inkontinence. Krhutova práce je proto velmi aktuální a lze si jen přát, aby v ní našli inspiraci další urologové. Pro klinickou praxi je velmi instruktivní Weiblova práce o aktivním sledování malých renálních tumorů komentující i vlastní zkušenosti. Ukázková je i rezidentská studie Hrubinové, která je zaměřena na urologickou péči o ortopedické pacienty. Spolupráce s onkology dala vzniknout článku Grimové.
Věříme, že různorodý obsah čísla uspokojí co nejvíce čtenářů.
doc. MUDr. Ladislav Jarolím, CSc.
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2012 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- Urologické komplikace po zavedení močového katétru po náhradách velkých kloubů u mužů
- Do akej miery je aktívne sledovanie malých nádorov obličiek bezpečná stratégia?
- Využití neuromodulace v léčbě dysfunkcí dolních močových cest
- Oboustranná adrenalektomie – u pacientů s Cushingovým syndromem při ektopické sekreci ACTH