Webové okénko
Autoři:
S. Voháňka
Působiště autorů:
Neurologická klinika LF MU a FN Brno
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2011; 74/107(2): 220
Kategorie:
Webové okénko
Vážené čtenářky a čtenáři,
chtěl jsem pro Vás vyhledat (nebo jak říká dnešní mladá generace „vyguglovat“) něco zajímavého a informativního z oblasti elektromyografie a příbuzných technik. Většinou jsem ale narazil na informační stránky pro pacienty v angličtině (např. http://www.emedicinehealth.com/electromyography_emg/article_em.htm), byť některé velmi pěkné. Na YouTube lze najít pro pacienty vládnoucí angličtinou i instruktážní video (http://www.youtube.com/watch?v=k0uSpYd_Ics). Stránky firem vyrábějících diagnostickou techniku neposkytují bohužel příliš zajímavé informace.
Medtronic
Firemní stránky jsou v angličtině a částečně i v češtině, většina informací je zamčená a vyžaduje autentizaci. Nelze se zde z oboru neurofyziologie nic významného dozvědět.
Obsah 4, Grafika 2, P
CareFusion
Holding, sídlící v San Diegu, zastřešuje řadu společností produkujících přístroje pro lékařství, jedná se o velký konglomerát s 15 tis. zaměstnanci ve více než 20 zemích. Známe přístroje Nicolet a Medelec, které patří pod křídla firmy Viasys (http://www.viasyshealthcare.com). Na jejich stránkách jsou stručné informace o nabízených přístrojích psané drobným šedým písmem, které je velikostně srovnatelné s produktovými informacemi na sušenkách. Fádní grafika. Vhodné pro lékaře s dobrým zrakem.
Obsah 3, Grafika 3, P
Magnetické stimulátory
Graficky zdařilé stránky poskytují základní produktové informace, po registraci lze stáhnout i některé výukové materiály v pdf formátu.
Obsah 2, Grafika 2, P
MagPro
Stránky společnosti Magventure, která sama sebe označuje za lídra v oblasti magnetické stimulace, jsou opravdu zdařilé, dobře přehledné a poskytují všechny potřebné informace o produktech a příslušenství, včetně materiálů v pdf formátu.
Obsah 1, Grafika 1,P
Česká společnost pro klinickou neurofyziologii
http://www.neurofyziologie.cz/
Graficky zdařilé a přehledné stránky nejsou na internetu dlouho, obsah zatím není příliš bohatý, ale lze zde nalézt základní organizační informace a několik užitečných odkazů.
Obsah 2, Grafika 1,P
Slovenská spoločnosť pre klinickú neurofyziológiu
http://www.neurofyziologia.sk/
Taktéž vcelku graficky pěkné, i když už poněkud zastaralé stránky s přiměřeným obsahem. Několik metodických pokynů ke stažení, kalendář akcí, zápisy ze schůzí.
Obsah 2, Grafika 2, P
Mezinárodní federace klinické neurofyziologie
Stránky obsahují převážně organizační informace, z užitečných odkazů jsem nalezl jen guidelines z časopisu Clinical Neurophysiology. Společnost má i svoji evropskou větev s vlastním webem (http://ifcn.eu/) s horší grafikou, ale lepším obsahem.
Obsah 2, Grafika 2,P
Americká společnost klinické neurofyziologie
Převážně zaměřena na neurofyziologii v oblasti CNS. Lze zde najít sadu guidelines a prolink na časopis Journal of Clinical Neurophysiology.
Obsah 2, Grafika 2, P
American Association of Neuromuscular & Electrodiagnostic Medicine – AANEM
Graficky zdařilé stránky, i když obsahově poněkud chudší. Najdeme zde kalendář, organizační informace a sadu doporučených postupů (některé zpoplatněné). Dále prolink na časopis Muscle & Nerve. Každopádně nejlepší stránky a zdroj informací z této oblasti.
Obsah 1, Grafika 1, P
Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P).
MUDr. Stanislav
Voháňka, CSc., MBA
Neurologická
klinika LF
MU a FN Brno
e-mail:
svohanka@fnbrno.cz
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2011 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Syndrom neklidných nohou
- Operační léčba poranění peroneálního nervu
- Náhle vzniklá dušnost jako příznak vedoucí k diagnóze amyotrofické laterální sklerózy – kazuistika
- Invazivní mykotické sinusitidy