Webové okénko
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2011; 74/107(1): 96
Kategorie:
Webové okénko
Vážené kolegyně a kolegové,
v dnešním okénku se podíváme, co vylovíme v internetu o lécích. Projdeme stránky hlavních regulátorů u nás, v Evropě a USA. Ukážeme si také několik užitečných stránek o teratogenitě léků, které ocení každý, kdo léčí těhotné nebo kojící ženy. Také všechny farmaceutické firmy mají svoje ve firemních barvách profesionálně vedené stránky. Najdeme zde informace o léčivech, ale na řadě stránek i materiály nebo vnořené stránky o různých chorobách, které nějak souvisí s prodávanými léky. Marketingový účel je často zjevný.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Proklínaný ústav má graficky velmi zdařilé stránky, jsou přehledné a účelně uspořádané. Ani obsahově však web nezaostává. Obsahuje databázi léků, klinických hodnocení, lékáren, etických komisí i formuláře a celou agendu nežádoucích účinků. Také zde najdeme známé Farmakoterapeutické informace v pdf formátu a řadu aktualit a důležitých upozornění. Nechybí ani adresář ostatních národních regulačních úřadů i farmaceutických firem.
Obsah 1, Grafika 1,P
U. S. Food and Drug Administration (FDA)
Respektovaná americká regulační agentura má graficky střízlivé stránky, které jsou plné informací nejen o lécích a zdravotnickém materiálu, ale i o zdravotnické technice, radiačních zařízeních, potravinových doplňcích i látkách, které se jen jako léky tváří. Nechybí ani rozsáhlá část o kosmetických produktech. Prakticky vše, co se nějak i okrajově dotýká lidského těla a zdraví.
Obsah 1, Grafika 1,P
Evropská agentura pro hodnocení léčivých přípravků (EMEA)
Tento orgán EU sídlí v Londýně, má za cíl vědecké hodnocení účinků léků používaných v Evropě. Má graficky zdařilé moderní stránky, obsahově ale spíše metodické dokumenty. Užitečných informací pro klinické pracovníky je podstatně méně.
Obsah 2, Grafika 1,P
Automatický informační systém léčivých přípravků (AISLP)
Většina čtenářů tento systém jistě zná. Jde o placený autorizovaný přístup do databáze léčivých přípravků (humánních, homeopatických i veterinárních) registrovaných v České republice a na Slovensku. Z datové základny vychází i knižní edice Brevíř. Program lze propojit s dalšími ambulantními, nemocničními a lékárenskými systémy. Aktualizace je připravována každé čtvrtletí. Lze získat jako internetovou verzi pro PC nebo jako verzi pro moderní chytré telefony či PDA.
Obsah 1, Grafika 2, P
O
teratogenitě léků se lze dozvědět na následujících stránkách
Safefetus.com
Velmi užitečná stránka, obsahuje rejstřík léků (lze vyhledávat podle generického nebo firemního názvu). Krátce shrnuje, co se ví o podávání v graviditě a při kojení.
Obsah 1, Grafika 2, P
TOXNET.com
Jde o divizi specializovaných informačních služeb Americké národní lékařské knihovny (NLM). Po zadání názvu léku prohledá různé zvolené databáze. Rychle nás orientuje o toxicitě, teratogenitě a možnostech kojení.
Obsah 1, Grafika 2,P
Clinical Teratology Web
http://depts.washington.edu/terisweb/
Přístup do databáze Teris je bohužel zpoplatněn, nemohu tak jeho kvalitu vyhodnotit. Jde o stránky na webu univerzity v Seattlu. Proklik do výše uvedené databáze Toxnet. Nemoderní grafika.
Obsah ?, Grafika 3, P
Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P).
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2011 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Monitoring pacientů s těžkým poraněním mozku
- Lacosamid (Vimpat®) – nový lék pro přídatnou léčbu pacientů s fokální epilepsií
- Účinnost piracetamu, vinpocetinu a Ginkgo biloba na poruchy učení a paměti vyvolané antipsychotiky.
- Nadužívání léků pacienty s chronickou denní bolestí hlavy v České republice