Zpráva z 37. slovenského a českého gastroenterologického kongresu
Autoři:
M. Lukáš
Působiště autorů:
Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty, Klinické centrum ISCARE a. s. a 1. LF UK v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2023; 77(6): 550
Kategorie:
Různé
Ve dnech 30. 11. a 1. 12. 2023 se v bratislavském hotelu Double Tree by Hilton uskutečnil 37. slovenský a český gastroenterologický kongres. Pořadatelem této významné odborné události byl výbor Slovenské gastroenterologické společnosti a prezidentem kongresu byl prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Jednalo se o velkou konferenci, které se účastnilo celkem 486 lékařů a 205 zdravotních sester a celkem se 113 pracovníky farmaceutických firem čítala celková účast na 824 osob. Tento obrovský podnik byl výborně organizován, hlavní jednání probíhala simultánně ve dvou sálech. Česká účast byla rovněž velmi vysoká, bylo zaznamenáno více než 400 účastníků z českých a moravských pracovišť.
Odborný program byl věnován všem hlavním a aktuálním tématům klinické a experimentální gastroenterologie, endoskopie a hepatologie. Neobvykle vysoký byl také podíl aktivních účastníků, kteří prezentovali souhrnné přednášky nebo vlastní zkušenosti z klinické praxe či z výzkumné činnosti.
Jak tomu v posledních letech bývá, nejnavštěvovanější byly přednášky a odborná sympozia o idiopatických střevních zánětech a digestivní endoskopii. Úvodní přednášku kongresu přednesl zakladatel screeningu kolorektálního karcinomu v České republice prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D, který shrnul současný stav v této oblasti u nás i ve světě. Alarmující je enormně narůstající incidence zhoubných novotvarů břišní slinivky, která indikuje co nejrychlejší zavedení screeningového programu do klinické praxe. Velké pozornosti se těšily příspěvky předních endoskopických odborníků ohledně provádění vysoce specializovaných endo-terapeutických zákroků, jako je submukózní endoskopická disekce nebo cholangioskopie a endosonograficky navigované endo-terapeutické výkony. Velmi zajímavý byl workshop věnovaný nejčastějším chybám v diagnostice a v terapii trávicích chorob.
Současně s hlavním programem pro lékaře probíhal ve dvou sekcích také program pro sestry a edukační program endoskopický a ultrasonografický pro mladé lékaře. V průběhu kongresu se také setkaly výbory Slovenské a České gastroenterologické společnosti, zasedala slovenská Pracovní skupiny pro IBD a proběhla redakční rada časopisu Gastroenterologie a hepatologie.
Nezbývá než pogratulovat hlavním organizátorům v čele s prof. Tiborem Hlavatým za vytvoření skvělé odborné akce, která vedle přehledu současných poznatků o diagnostice a terapii trávicích a jaterních chorob poskytla dostatečný prostor pro neformální setkání.
prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2023 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Surveillance karcinomu pankreatu u osob s vysokým rizikem Stanovisko odborných společností
- Praktické klinické doporučení pro perioperační péči v bariatrické chirurgii 2023: adaptace doporučení společnosti ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) s konsenzuálním hlasováním pracovní skupiny Společné sekce bariatricko-metabolické chirurgie České chirurgické společnosti a České obezitologické společnosti
- XXXVII. slovenský a český gastroenterologický kongres 2023 30. 11. a 1. 12. 2023
- Hepatobiliárne komplikácie autozomálne recesívnej polycystickej choroby obličiek