Kvíz z klinické praxe
Autoři:
Vacková Z. 1; Bysterská M. 2
Působiště autorů:
Klinika hepatogastroenterologie, IKEM, Praha 2 Poliklinika Budějovická, Medicon a. s., Praha
1
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2022; 76(4): 286-287
Kategorie:
Kvíz
Popisujeme případ 21leté ženy, zdravotnické záchranářky, bez významné rodinné anamnézy, nekuřačky, s příležitostným příjmem alkoholu, která doposud závažně nestonala, dlouhodobě se s ničím neléčí a kromě doplňků stravy neužívá pravidelně žádné léky.
Pacientka udávala v posledních několika letech epizodické (cca jednou za rok) bolesti břicha, bez jednoznačné vyvolávající příčiny. Jednalo se většinou o noční bolesti silné intenzity, které ji probudily ze spánku, lokalizované do epigastria a pravého podžebří, často provázené nauzeou, ojediněle i zvracením jídla. Bolesti se částečně zmírnily po užití kapek Algifen. V posledním roce došlo k progresi obtíží, kdy pacientka měla již trvalý pocit tlaku v epigastriu, zvýšila se frekvence atak bolestí břicha, které se začaly opakovat několikrát týdně, vyskytovaly se i přes den, někdy v souvislosti s dlouhodobým sezením. Přidal se pocit brzké sytosti po jídle, což omezovalo množství přijaté potravy, a stupňovalo se i zvracení po jídle. Úlevová poloha byla na levém boku s koleny přitaženými k hrudníku.
Pacientka byla nejprve vyšetřena praktickým lékařem. Fyzikální nález, laboratorní vyšetření, sonografický nález břicha a gastroskopické vyšetření byly normální. Následně byla pacientka referovaná ke gastroenterologovi. Sonografické vyšetření tentokrát prokázalo ložisko jater 32 × 20 mm charakteru fokální nodulární hyperplazie, laboratorní vyšetření bylo opět normální. Pro přetrvávající nejasnosti stran etiologie obtíží byla doplněna kontrolní gastroskopie, rentgenová pasáž horním GIT a CT angiografie břicha. Výsledky provedených vyšetření dokumentují obr. 1–3.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2022 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Poruchy pánevního dna u žen z pohledu koloproktologa
- Význam biologické léčby v časné fázi Crohnovy choroby: mini-review
- Odešel MUDr. Ivo Novotný, CSc., a endoskopické Brno už nebude nikdy stejné
- Sarkopenie, myosteatóza a syndrom křehkosti u pacientů s cirhózou jater