Odešla mimořádná osobnost české gastroenterologie – Ivo Skála (17. 12. 1933 – 10. 2. 2022)
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2022; 76(1): 76
Kategorie:
Personalia
MUDr. Ivo Skála, CSc., se narodil 17. prosince 1933 v Praze. Jeho otec byl lékař a zakladatel velké lékařské dynastie. Obě děti dr. Iva Skály jsou také významní lékaři. Syn Ondřej pracuje na Klinice otorinolaryngologie ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, dcera Petra je primářkou nefrologického oddělení Fresenius a v minulosti byla také spjata s nefrologickým pracovištěm v IKEM. Bratr dr. Skály je docentem chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a synovec Jiří je v téže nemocnici profesorem ortopedie.
Po maturitě (1952) studoval v letech 1952–1958 na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. Po promoci nastoupil na Interní oddělení Nemocnice Mělník, od 60. let pak pracoval v Ústavu pro výzkum výživy lidu v Krči, ze kterého se před 50 lety zrodil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). V 80. letech byl členem komise vědecké rady MZ ČR pro rezortní plán výzkumu. Od roku 1988 byl vedoucím gastroenterologického oddělení I. interní výzkumné základny IKEM a od roku 1995 pracoval jako vedoucí Endoskopického oddělení nově vzniklé Kliniky hepatogastroenterologie a diabetologie IKEM a po příchodu prof. MUDr. J. Špičáka a dalších lékařů významně přispěl k její reorganizaci, dalšímu rozvoji a statusu vrcholně respektovaného pracoviště doma i v zahraničí. Svou velmi bohatou a úspěšnou lékařskou praxi ukončil až v úctyhodných 80 letech věku!
Dr. Skála obsáhl excelentně celou oblast gastroenterologie a hepatologie a jeho rozsah nejen endoskopických dovedností byl výjimečný. Spolu se slavným rentgenologem doc. Františkem Pirkem, který byl navíc i významným hudebním virtuózem, tvořili nerozlučnou „dvojku“ při provádění endoskopické retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP). Jeden jejich primát je skutečně spektakulární – provedli první endoskopickou papilosfinkterotomii v Čechách. Dr. Skála byl také u zrodu programu transplantace jater v ČR a portfolio jeho klinických a vědeckých aktivit zahrnulo i oblast enterální a parenterální výživy.
Dr. Ivo Skála byl skvělým pedagogem, vědcem a publicistou. Vedle řady vědeckých monografií a časopiseckých publikací vedl jako školitel a učitel nemálo později významných odborníků a jeho vedení mladších kolegů založené na pozitivní motivaci a laskavé trpělivosti bylo mimořádně účinné.
Naše osobní zkušenost s Ivem Skálou je nezapomenutelná. Inspiroval a motivoval nás laskavým přístupem k mladým lékařům. Syntetická schopnost jeho myšlení, a to nejen medicínského, ale i rozvahy o pacientech byla bez nadsázky ojedinělá. Byl to člověk s hlubokým sociálním cítěním a naprosto empatickým přístupem k pacientům, kolegům i endoskopickým sestrám. Vkrádá se srovnání s formativními literárními postavami.
Jeho odchodem ztrácíme znamenitého člověka a lékaře, který tu bude chybět. Jak bylo psáno v moudrých knihách: „Proč se lidé radují, když se někdo narodí, když nevíme, jaký bude. Proč se lidé naopak neradují, když někdo z našeho pozemského světa odešel a dal našemu světu, životu a bytí tolik dobra.“
Ivo Skála byl, je a bude nezapomenutelnou osobností, která se jen tak často nerodí.
Díky, milý Ivo, za vše, co jsi pro ten náš nejen gastroenterologický svět vykonal.
Přejeme rodině víru a sílu, aby se s tak těžkou ztrátou vyrovnala…
Za všechny kolegy a spolupracovníky s věčnou vzpomínkou
MUDr. Pavel Wohl, Ph.D. prof. MUDr. J. Špičák, CSc.
Klinika hepatogastroenterologie IKEM, Praha
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2022 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Desmoidní fibromatóza jako vzácný nádor mezenteria
- Remsima SC 120 mg – nová generace biosimilárních léčiv
- Význam domácej parenterálnej výživy v klinickej praxi – vlastné skúsenosti z nášho centra
- Doporučení Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty pro diagnostiku a medikamentózní léčbu ulcerózní kolitidy