Hepatologie
Autoři:
R. Brůha
Působiště autorů:
IV. interní klinika – klinika gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2018; 72(2): 95
Kategorie:
Editorial
Vážení a milí čtenáři,
po roce se Vám opět dostává do rukou číslo našeho časopisu věnované hepatologii. S jarním vydáním Gastroenterologie a hepatologie bych si Vás dovolil i letos pozvat na tradiční Májové hepatologické dny, které se konají ve dnech 16.–18. května netradičně v Českých Budějovicích (www.congressprague.cz/kongresy/mhd2018.html). Již v loňském roce jsme byli nuceni po 45 letech opustit lázeňské prostředí Karlových Varů, a i v dalších letech se tak budou v pořádání Májových hepatologických dnů střídat další místa v České republice.
V aktuálním čísle Gastroenterologie a hepatologie je několik článků s hepatologickou problematikou. Jedná se o doporučené postupy, původní práci, kazuistiky i lékový profil v hepatologii velmi často používaného preparátu.
Zvláštní pozornost si zaslouží práce autorů Skladaný et al [1] týkající se hepatocelulárního karcinomu (HCC – hepatocellular carcinoma). Autoři retrospektivně hodnotili skupinu 207 pa-cientů, u kterých byl v letech 2007–2016 v Centru pro hepatologii, gastroenterologii a jaterní transplantaci v Bánské Bystrici diagnostikován HCC. V práci jsou v úvodu velmi názorně popsány současné názory na problematiku HCC vč. jasné definice jednotlivých léčebných možností. Výsledky samotné práce nám dávají zajímavý pohled na osud pacientů s HCC na Slovensku (nepředpokládám, že v České republice by se situace nějak zásadně lišila). Autoři konstatují, že stále nefunguje plnohodnotný screeningový program, neboť pouze u 24 % pacientů s HCC byla diagnóza stanovena na základě plánovaných sonografických screeningových vyšetření. Zlepšení této situace je hlavním úkolem do příštích let, neboť následné diagnostické a léčebné postupy jsou na vysoké úrovni. S pozdní diagnózou nepochybně souvisí relativně malý počet pacientů indikovaných k chirurgické resekci či transplantaci jater, a naopak poměrně velké procento (35 %) pacientů indikovaných k onkologické léčbě sorafenibem.
Dalším článkem jsou aktualizované doporučené postupy pro primární biliární cholangitidu, které za Českou hepatologickou společnost ČLS JEP zpracoval jako hlavní autor MUDr. Fejfar [2]. Od předchozí verze doporučených postupů se změnil nejen název choroby (z původní primární biliární cirhózy), ale především diagnostické postupy a možnosti léčby. Právě na tyto skutečnosti poukazují nové (a zcela přepracované) doporučené postupy.
Vážení čtenáři, přeji Vám příjemné chvíle strávené při čtení nového čísla časopisu Gastroenterologie a hepatologie a budu rád, pokud se alespoň s některými z Vás brzy setkáme na tradičních Májových hepatologických dnech, netradičně v Českých Budějovicích.
A na úplný závěr mi dovolte připojit se k blahopřání k životnímu jubileu pana prof. Marečka, kterému já osobně vděčím téměř za vše, čeho se mi podařilo ve svém profesním životě dosáhnout.
prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.
koeditor sekce hepatologie
Zdroje
1. Skladany Ľ, Adamcova-Selcanova S, Malec V et al. Hepatocellular carcinoma in central Slovakia – tertiary referral centre experience with 207 patients. Gastroent Hepatol 2018; 72 (2): 99–107. doi: 10.14735/amgh201899.
2. Fejfar T, Vaňásek T, Hůlek P et al. Primární biliární cholangitida – doporučený postup České hepatologické společnosti ČLS JEP pro diagnostiku a léčbu. Gastroent Hepatol 2018; 72 (2): 109–118. doi: 10.14735/amgh2018109.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2018 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
Nejčtenější v tomto čísle
- Terlipresin – stále nepostradatelný ve dvou indikacích
- Primární biliární cholangitida – doporučený postup České hepatologické společnosti ČLS JEP pro diagnostiku a léčbu
- Infekce jaterní cysty při polycystóze jater jako zdroj sepse
- Neobvyklá příčina zvětšování břicha