Zimní mix...
Autoři:
M. Lukáš
Působiště autorů:
Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s. a Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 478-479
Kategorie:
Editorial
Vážení a milí čtenáři,
přinášíme vám poslední zimní číslo Gastroenterologie a hepatologie v letošním roce. Šesté číslo nemá žádné dominantní téma a v jeho obsahu se můžete setkat s přehlednými pracemi, doporučenými postupy a kazuistikami, zahrnujícími prakticky všechny oblasti, kterým se náš časopis systematicky věnuje.
Problematiku idiopatických střevních zánětů reprezentuje přehledné sdělení M. Bortlíka [1], které je zaměřené na nová biologická léčiva, která budou zavedena do klinické praxe v ČR pravděpodobně na jaře 2015. Jde o léčiva blokující pohyblivost bílých krvinek s vysokou selektivitou ke gastrointestinálnímu traktu. Velkou výhodou této nové terapie je nejen velmi dobrá efektivita, a to i u nemocných neodpovídajících na anti-TNF léčbu, ale především nepřítomnost systémového imunosupresivního efektu, který zajišťuje její vysokou bezpečnost. Je zřejmé, že tato léčba představuje novou kapitolu v léčbě střevních zánětů, ve které je vedolizumab pouze první, a další perspektivní molekuly jsou testovány v probíhajících klinických studiích.
Digestivní endoskopii zastupuje ka-zuistické sdělení autorů M. Wasserbauera et al [2] dokumentující praktické využití OTSC (OVESCO) klipovacího systému v klinické praxi. Jedná se o praktickou ukázku, jaké jsou současné možnosti terapeutické endoskopie v řešení závažných stavů.
V další kazuistice připravené autory J. Válkem a B. Matějovskou [3] je popis případu nemocného s masivní enteroragií způsobenou multifokálním tumorem tenkého střeva, který byl verifikován jako karcinoid. Provedení dvojbalonové enteroskopie a časná indikace k chirurgické intervenci vedla k vyřešení stavu, i když dlouhodobá prognóza vzhledem k agresivitě neuroendokrinních nádorů v oblasti tenkého střeva je velmi vážná.
Pracovní skupiny pro virové hepatitidy České hepatologické společnosti a Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP připravily dvě doporoučení pro diagnostiku a léčbu virové hepatitidy B a hepatitidy C. V prvním sdělení vytvořeném kolektivem autorů vedeným P. Urbánkem [4] je shrnut současný standardní a terapeutický postup u chronické infekce virem hepatitidy C. V předloženém materiálu jsou velmi podrobně rozvedeny terapeutické postupy zahrnující přímo působící virostatika v různých léčebných režimech v závislosti na genotypu HCV. Druhý dokument vytvořený skupinou autorů vedených P. Husou [5] je zaměřen na diagnostický a terapeutický postup u chronické hepatitidy B. Současné diagnostické a terapeutické postupy jsou shrnuty celkem ve 23 kapitolách. Jde o významná doporučení, se kterými by se měli seznámit nejen hepatologové a infektologové, ale také gastroenterologové a terénní internisté.
Krátké sdělení R. Husťaka [6] je věnováno také první endoskopické myotomii achalázie jícnu provedené ve Slovenské republice kombinovaným česko-slovenským týmem vedeným J. Martínkem z pražského IKEM. Rychlost provedení, vynikající účinnost a minimální, resp. žádné závažné komplikace vlastního výkonu jsou pro nezaujatého pozorovatele až šokující. Je téměř jisté, že tento postup bude v budoucnosti v rukou expertů dominantním výkonem, který z velké části nebo zcela nahradí chirurgická řešení.
Na závěr čísla jsou přidány zprávy z významných konferencí, které se uskutečnily v průběhu tohoto roku, a anketa pro čtenáře k posouzení kvality našeho časopisu.
Téměř současně s vydáním šestého čísla Gastroenterologie a hepatologie byly spuštěny do plného provozu také nové webové stránky časopisu (www.csgh.info), které byly v průběhu tohoto roku postupně a kompletně předělány. Záměrem nakladatele bylo vytvořit stránky moderní, interaktivní, usnadňující vyhledávání i archivaci vybraných sdělení. V současné době jsou kompletně digitalizována všechna čísla od roku 2005 s budoucím výhledem na úplnou dostupnost všech vydaných čísel časopisu od roku 1947.
Vážení čtenáři,
jménem nakladatele, redakce a výkonné redakční rady mi dovolte, abych vám popřál klidné a radostné prožití vánočních svátků, mnoho zdraví a spokojnosti do dalších dnů roku 2015!
prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.
šéfredaktor časopisu
milan.lukas@email.cz
Zdroje
1. Bortlík M. Vedolizumab – nová antiintegrinová protilátka s vysokou gastrointestinální selektivitou. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 481–484. doi: 10.14735/amgh2014481.
2. Wasserbauer M, Lochmannová J, Keil R. OVESCO klip jako řešení perforace komplikace ERCP. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 485–487. doi: 10.14735/amgh2014485.
3. Válek J, Matějovská B. Neobvyklý zdroj krvácení do gastrointestinálního traktu. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 488–491. doi: 10.14735/amgh2014488.
4. Urbánek P, Husa P, Šperl J et al. Standardní diagnostický a terapeutický postup chronické infekce virem hepatitidy C. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 499–512. doi: 10.14735/amgh2014499.
5. Husa P, Šperl J, Urbánek P et al. Doporučený postup diagnosticky a léčby chronické hepatitidy B. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 514–526. doi: 10.14735/amgh2014514.
6. Husťak R, Ušák J, Kudlová D et al. Perorálná endoskopická myotomia (POEM) v liečbě achalázie na Slovensku. Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 530–531. doi: 10.14735/amgh2014530.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- OVESCO klip jako řešení komplikace ERCP
- Perorálna endoskopická myotómia (POEM) v liečbe achalázie na Slovensku
- Neobvyklý zdroj krvácení do gastrointestinálního traktu
- Karlovy Vary gastroenterologické – letos už potřinácté