Karlovy Vary gastroenterologické – letos už potřinácté
Autoři:
M. Bortlík
Působiště autorů:
Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s. a Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(6): 536-537
Kategorie:
Různé: zprávy z akcí
Na konci prvního prosincového týdne proběhl v karlovarském hotelu Thermal gastroenterologický kongres tradičně nazývaný Vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny. Akce, pořádaná ve dvouletém intervalu, má své pevné místo v kalendáři nejen většiny českých gastroenterologů a hepatologů, ale též řady chirurgů, gastroenterologických sester a také mnoha zástupců farmaceutických firem, výrobců endoskopů, instrumentárií a další zdravotnické techniky. Celkem se jich letos sjelo do největších českých lázní více jak 850 (tab. 1).
Schéma kongresu je již tradiční: po oficiálním zahájení (obr. 1) čtvrteční postgraduální kurz, tentokrát věnovaný otázkám využití výsledků medicínského výzkumu v klinické praxi (from bench to bedside), aktuální hepatologii a chirurgicko-endoskopickým tématům a paralelně probíhající dvě sekce volných sdělení – to vše zakončené plenární schůzí České gastroenterologické společnosti.
Vrchol kongresu představuje páteční program, který probíhá paralelně ve třech sekcích, přináší přednášky přehledové, volná sdělení, videofórum i sekci pro endoskopické sestry. A na závěr již více poklidné sobotní dopoledne a vyzvané přednášky, tentokrát na téma zánětlivé komplikace v gastroenterologii a hepatologii.
Není mým cílem na tomto místě rekapitulovat detailně jednotlivé sekce či dokonce konkrétní prezentace, nicméně dovolím si vyjádřit své přesvědčení, že jejich úroveň má, ve srovnání s lety minulými, vzestupnou úroveň. Ať už jde o formální stránku prezentací nebo o jejich věcný obsah, naprostá většina řečníků nabídla přednášky zajímavé, podněcující diskuzi a pro většinu z nás jistě i poučné. Neúprosná atomizace všech medicínských oborů (gastroenterologii nevyjímaje) související s každodenní záplavou nových informací nahrává ztrátě všeobecného přehledu o aktuálních trendech v celém oboru. A právě akce, jako jsou karlovarské gastroenterologické dny, připomene mnohým z nás, že náš obor je daleko pestřejší, než se může z pohledu každodenní rutiny zdát.
Vedle odborných sdělení jsou karlovarské dny také místem předávání cen za publikační aktivity mladých gastroenterologů. Letošními laureáty se stali dr. Přemysl Falt (cena Výboru ČGS za publikaci v impaktovaném časopisu), dr. Ivana Mikoviny-Kajzrlíková (Kasafírkova cena za práci s endoskopickou tématikou) (obr. 2) a dr. Jana Krajčíová za nejlepší kazuistiku v časopisu Gastroenterologie a hepatologie v roce 2013.
Závěrem je třeba ocenit dokonalou organizaci kongresu. Díky zkušenostem a organizačním schopnostem agentury Guarant a prezidenta kongresu, prof. Špičáka, se karlovarské gastroenterologické dny staly bezesporu nejrespektovanější gastroenterologickou akcí v naší zemi.
MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.
Klinické a výzkumné centrum
pro střevní záněty ISCARE I.V.F. a. s.
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
mbortlik@seznam.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- OVESCO klip jako řešení komplikace ERCP
- Perorálna endoskopická myotómia (POEM) v liečbe achalázie na Slovensku
- Neobvyklý zdroj krvácení do gastrointestinálního traktu
- Karlovy Vary gastroenterologické – letos už potřinácté