Dobré zprávy
Autoři:
R. Brůha
Působiště autorů:
IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 82
Kategorie:
Editorial
Milí čtenáři,
po necelém roce k Vám přichází další číslo časopisu věnované hepatologické problematice. Je to důkazem skutečnosti, že hepatologie je oborem, který má co říci nejen hepatologům, ale i ostatním čtenářům našeho časopisu. Jedná se o obor využívající nejmodernější poznatky vědy jak v diagnostice, tak léčbě, ale i ve screeningu jaterních chorob. Díky rozvoji vědy bylo možno poznat molekulární podstatu velké části jaterních chorob, bylo možno zkvalitnit život pacientů s chronickými jaterními chorobami a bylo možno prodloužit život pacientů s pokročilou fází jaterní cirhózy. Důkazem jsou i články v aktuálním čísle časopisu, které také ukazují šíři oboru.
Nedávno byl na jednom ze zpravodajských internetových serverů vyhlášen den dobrých zpráv. Byl bych rád, kdyby poslem dobrých zpráv byl trvale i náš časopis. Pozitivních zpráv je v dnešním čísle několik. Především zde naleznete komentář k publikaci spolupracovníků z IKEM, 1. LF UK a nizozemského pracoviště, který byl otištěn v prestižním mezinárodním časopise a popisuje nově objevenou molekulární podstatu Rotorova syndromu [1]. Tomuto tématu je věnován i obrázek na titulní stránce, který převratný objev zjednodušeně zobrazuje. Jedná se o jeden z největších úspěchů české vědy v oblasti hepatologie z poslední doby; ne-li vůbec největší. Není výsledkem náhodným, ale jedná se o vyústění dlouhodobého systematického úsilí a těsné spolupráce mezi několika pracovišti. Je navíc potěšitelné, že podobné dobré zprávy se objevují v době, kdy ze sdělovacích prostředků získáváme dojem, že naše společnost upadla do neuvěřitelného politického marazmu, z kterého snad není úniku. Je dobře, že se v této době objevují výsledky práce, které nejsou založeny na odposleších telefonních hovorů, vzájemné nedůvěře a podvádění, ale naopak na vzájemné důvěře a otevřené spolupráci. Je také bohužel symptomatické, že tato práce nebyla podpořena domácími grantovými agenturami, ale musela si získat podporu zahraničních agentur i firemních grantů.
Většina článků publikovaných v dnešním čísle vznikla společným úsilím mnoha lidí různých odborností. Týká se to i doporučených postupů pro léčbu a diagnostiku hepatocelulárního karcinomu (HCC), na kterých se podílelo celkem 8 odborných společností [2]. Taková spolupráce byla dříve výjimečná a všem zúčastněným patří velký dík. Je velkým příslibem do budoucna. Dalším aspektem doporučených postupů je poznání, že HCC je léčitelným nádorem a léčba v časné fázi může vést u podstatné části pacientů ke kompletnímu vyléčení [3]. Doporučený postup dává jednoduchý návod, jak pacienty s časnou fází HCC odhalit a jak dále postupovat. Pozornost si také zaslouží práce popisující histologickou diagnostiku HCC, která ukazuje na potřebu spolupráce mezi klinikem a histopatologem. S péčí o pacienty s pokročilou jaterní chorobou souvisí transplantační léčba [4]. I této formě léčby, která vyžaduje těsnou spolupráci mnoha odborností, je věnován jeden z příspěvků aktuálního čísla Gastroenterologie a hepatologie.
Aktuální číslo časopisu je také vydáním, na kterém se poprvé podíleli kolegové ze Slovenské hepatologické společnosti. Článek o hepatorenálním syndromu je kvalitní původní prací, která shrnuje bohaté zkušenosti autora s touto komplikací jaterní choroby [5]. Je příznačné, že autorem je předseda Slovenské hepatologické společnosti.
Vážení čtenáři, vzájemná spolupráce a důvěra je tím, na čem bychom měli stavět dále. Přeji Vám všem hezké jaro a doufám, že se s mnoha z Vás uvidíme na tradičních Májových hepatologických dnech v Karlových Varech.
doc. MUDr. Brůha Radan, CSc.
IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
U Nemocnice 2, 128 08 Praha 2
bruha@cesnet.cz
Zdroje
1. Jirsa M, Kmoch S. Rotorův syndrom podmiňuje porucha jaterního vychytávání konjugovaného bilirubinu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 99–100.
2. Brůha R, Šperl J, Urbánek P et al. Doporučený postup pro léčbu a diagnostiku hepatocelulárního karcinomu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 83–92.
3. Honsová E. Histopatologická diagnóza hepatocelulárního karcinomu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 93–98.
4. Husová L, Mejzlík V, Jedličková H et al. Graft vs host disease jako neobvyklá komplikace po transplantaci jater. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 109–115.
5. Jarčuška P, Beňa L’, Timková A et al. Hepatorenálny syndróm u pacientov s akútnou alkoholovou hepatitídou. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 101–108.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2012 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Hepatorenálny syndróm u pacientov s akútnou alkoholovou hepatitídou
- Súčasný prístup k anémii u pacientov s nešpecifickými črevnými zápalmi
- Prof. Jiří Nevoral on the occasion of his 70th birthday
- Liečba achalázie – súčasný prístup a vlastné skúsenosti
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy