České a Slovenské endoskopické dny, Praha, 24.–25. 6. 2010
Autoři:
J. Kotrlík
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2010; 64(4): 36
Kategorie:
Zprávy z akcí
Endoskopické dny se tentokrát konaly, snad poprvé, v hlavním městě České republiky. Jako místo jednání byl zvolen kongresový hotel Clarion, který se již osvědčil jako prostor pro velká politická jednání. Endoskopické dny jsou spíše výjimečně spojovány s jinou významnou akcí. Ne vždy a všemi bylo toto rozhodnutí hodnoceno kladně. Letošní endoskopické dny probíhaly téměř paralelně s VI. středoevropským gastroenterologickým kongresem (CEURGEM). I když mezi členy naší gastroenterologické společnosti byla zpočátku určitá nejistota o výši účastnického poplatku, situace se včas uklidnila. Letošní spojení endoskopických dnů s významnou mezinárodní akcí však považuji za přínosné. Organizátorům se podařilo obě akce zdárně propojit. Bylo tomu jak díky live demostrations, tak především díky hostům pozvaným prof. Špičákem, prezidentem CEURGEM. Byli to D. Liebermann (USA), který přednášel o zobrazovacích metodách tlustého střeva, a R. Kieslich (NSR) referoval o endoskopické histologii. Současný předseda OMGE, světově proslulý J. Waye (New York), přednášel o tom, co dělá celý život: tipy a triky při koloskopii a endoskopické terapii. Přenášené endoskopické výkony prováděné našimi i zahraničními odborníky měly vysokou úroveň. Technická úroveň přenosu byla rovněž vynikající.
Další přednášky Endoskopických dnů zajistili výhradně autoři z českých zemí. První část byla věnována intra- a perioperační endoskopii a dvojbalonkové enteroskopii, dále se jednalo o NOTES, mukosektomii tlustého střeva, endoskopické léčbě chronické pankreatitidy a diagnostických možnostech endosonografie. Dvě přednášky se věnovaly endoskopické léčbě obezity. Tradičně byla na pořadu i časná diagnostika kolorektálního karcinomu.
O firemních sympoziích se většinou nereferuje, ale tentokrát učiním výjimku. Sympozium firmy PROMED bylo sice součástí CEURGEM, ale mohli jej navštívit i účastníci Endoskopických dnů. Pod názvem ,,Essentials: take it home“ přednášel již zmíněný J. Way, dále J. Špičák o pankreatitidě po ERCP, I. Racz (Maďarsko, člen výboru ESGE) o krvácení do trávicí trubice a G. Krejs (prezident Světového gastroenterologického kongresu ve Vídni v roce 1998) o žaludeční aciditě a její supresi.
Červnové endoskopické dny ukázaly, že naše endoskopie je na dobré cestě a udržuje krok se světem v řadě nových endoskopických metod. Významně se zapojuje i střední a mladá generace. Méně potěšila absence slovenských autorů. Spojení s významnou mezinárodní akcí bylo nepochybně přínosné. Uspořádání českých a slovenských Endoskopických dnů v Praze mělo proto svou logiku a hotel Clarion, ačkoli lokalizován trochu excentricky, ale dobře dostupný metrem, se plně osvědčil. Profesionální organizaci splinila firma Guarant výborně.
doc. MUDr. Jan Kotrlík,CSc.
CLINICUM, a.s. gastroenterologie
Sokolovská 304, 190 61 Praha 9
jan.kotrlik@tiscali.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2010 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Využití ultrazvuku v diagnostice onemocnění střev
- Riziko kombinace klopidogrelu s inhibitory protonové pumpy – význam a možnosti řešení
- Eosinofilní gastroenteritida jako vzácná příčina ascitu
- V 21. století budeme bez zácpy(Zácpa je syndrom nízkého serotoninu)