Slovo předsedy České revmatologické společnosti
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 32, 2024, No. 1, p. 5-6.
Kategorie:
Úvodník
Vážení přátelé, milé kolegyně, milí kolegové,
i když již uplynul nějaký ten čas od začátku roku, dovolte mi, abych vás srdečně pozdravil a popřál vám v tomto novém roce pevné zdraví, štěstí, mnoho sil a energie ve vaší práci, a především optimismus do života.
I přes to, že Třeboňské revmatologické dny proběhly online a v netradičním červnovém termínu roku 2021, osobně jsme mohli tuto akci uspořádat kvůli koronavirové pandemii s odstupem čtyř roků až v lednu 2023. Protože změna je život, rozhodli jsme se pravidelně pořádat Zimní revmatologické dny každý rok v lednu a lokalitu této události rotovat, a to počínaje již proběhlou akcí v Liberci, následně Českými Budějovicemi, se zachováním Ostravy jako další možné a skoro již tradiční lokality. V minulém roce byly opět uspořádány dvě klinické konference RÚ, přičemž podzimní měla slavnostní charakter při příležitosti životního jubilea profesora Jiřího Vencovského. Tradiční jarní seminář mladých revmatologů se konal v loňském roce naposledy v Mikulově, a letos se XX. výroční seminář bude poprvé konat ve Školícím středisku Nesuchyně. V říjnu se pak v Hradci Králové konal 66. sjezd českých a slovenských revmatologů, který doufáme, že byl úspěšný a přinesl novinku ve formě ranního společného běhu, kterého se zúčastnil nemalý počet účastníků kongresu, včetně pacientů. Doufám, že tato aktivita se stane příjemnou tradicí pro budoucí kongresy a umožní finančně podpořit pacientskou organizaci Revma Liga.
V minulém roce se nám při jednání s plátci na Ministerstvu zdravotnictví ČR nepodařilo prosadit kód distanční péče v revmatologii. Domnívám se, že hlavním důvodem nebyla kvalita žádosti, ale pravděpodobně skutečnost, že na ministerstvu zdravotnictví existuje od srpna 2021 pracovní skupina pro telemedicínu. Projekt Telemedicína je v současnosti jednou z oblastí Národního plánu obnovy, což by mělo vést k legislativnímu zakotvení a zavádění telemedicíny do klinické praxe. Otázkou je, kdy tomu tak bude, zda vůbec a zda se to bude týkat naší specializace. Proto pracovní skupina ČRS v letošním roce, kromě jiného, opět požádá o schválení kódu pro distanční péči v revmatologii.
To, co se nám ale podařilo, byla Letní škola revmatologie pro studenty 4. a vyšších ročníků lékařských fakult, která se poprvé konala v srpnu minulého roku. Cílem této aktivity je zvýšit povědomí o významu revmatologie v systému zdravotní péče. Účast studentů byla velká a pochopil jsem, že v tomto směru nahrazujeme insuficientní výuku revmatologie na řadě fakult. Pevně věřím, že pravidelnost této iniciativy alespoň částečně přispěje do budoucna k řešení problému nedostatku revmatologů v České republice, protože se jistě podaří motivovat více studentů medicíny k volbě revmatologie jako své specializace.
Rád bych vás také informoval o nových doporučených postupech, na nichž se podílely pracovní skupiny expertů pod záštitou EULAR. Na začátku roku 2023 byla v časopise Annals of the Rheumatic Diseases (ARD) publikována již loni zmiňovaná doporučení pro léčbu axiální spondyloartritidy a revmatoidní artritidy. Kriticky musím přiznat, že to mělo být dříve, ale jsem nakonec rád, že ve stávajícím čísle České revmatologie přinášíme aktualizaci doporučených postupů pro léčbu revmatoidní artritidy, která je navíc obohacena o některé vybrané aspekty pro běžnou klinickou praxi. Také bych vás rád odkázal na další doporučené postupy, které se týkaly například léčby únavy u pacientů se zánětlivými revmatickými nemocemi, časné reference pacientů s podezřením na revmatickou polymyalgii, screeningu a profylaxe chronických a oportunních infekcí u dospělých pacientů s autoimunitními revmatickými nemocemi nebo použití zobrazovacích metod u vaskulitid cév velkého kalibru, stejně jako léčby ANCA asociovaných vaskulitid a farmakologických a nefarmakologických léčebných postupů u SLE.
Dovoluji si také vyjádřit touto cestou poděkování paní inženýrce Monice Svobodové za vynikající edukační portál Revma online, který umožňuje nejen konzultaci složitých případů z praxe a získání druhého názoru, ale přináší i novinky z oboru. Na druhé straně musím sebekriticky konstatovat, že kvalita relativně nových webových stránek společnosti se poněkud zhoršila. Stránky jsou statické, některé odkazy již nejsou funkční a doporučené postupy se nám ne naší chybou ztratily. Chci vás ujistit, že se na obsahu webových stránek v současné době intenzivně pracuje a brzy budou opět „oživeny“.
Rád bych opět poděkoval všem aktivním členům ČRS a velmi aktivní pacientské organizaci Revma Liga, která účelně rozšiřuje základnu našich pacientů a stala se významným partnerem ČRS. Poděkovat chci také sekretářce ČRS Natálii Kvítkové za její výbornou spolupráci a ochotu. Zároveň chci poděkovat všem členům odborné společnosti, kteří se aktivně účastní společné diskuze nad různými problémy, a vyzvat ostatní, aby se vzájemné komunikace neostýchali. Těším se na spolupráci s vámi a na společná setkávání v přátelské atmosféře odborných kongresů.
Ladislav Šenolt
předseda společnosti
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2024 Číslo 1
- V diferenciální diagnostice dušnosti nezapomínejme na plicní hypertenzi
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučené postupy České revmatologické společnosti pro farmakologickou léčbu revmatoidní artritidy – aktualizace v roce 2024
- Slovo předsedy České revmatologické společnosti
- Eozinofilní fasciitida
- Difuzní alveolární hemoragie u mikroskopické polyangiitidy