Ventrální prolaps embrya: kazuistika
Ventral Prolapse of the Foetus: Case report
Objective:
A pathologic human embryo 3 mm long affected by a “ventral prolaps” was present ina product of conception implanted within the Fallopain tube. The gestational age was 7 weeks.The malformation was characterized by a deep protrusion of the embryonal body (containing themedullary tube and the notochord adherent to the ceiling of the yolk sac) through the umbilicalring of the germ disc delineated by ectoderm covered mesenchymal streaks with primordia of theumbilical veins. Similar two affected embryos were depicted by Kollmann in his Handatlas in1907, but were considered normal.Design: Case report.Setting: Institute for the Care of Mother and Child, Prague, Institute for Postgraduate MedicalEducation, Prague.Results: Impanted product of conception found within the Fallopian tube exhibitted a characteristicembryonic defect described as the „ventral prolaps”.Conclusion: Ventral prolaps of the embryo represents a characteristic embryonal malformation ofunknown developmental significance.
Key words:
embryo, ventral prolaps, ectopic pregnancy
Autoři:
J. E. Jirásek 1; E. Kučera 1,2
Působiště autorů:
Ústav pro péči o matku a dítě, ředitel doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. 2Katedra gynekologie a porodnictví, IPVZ Praha, vedoucí doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.
1
Vyšlo v časopise:
Ceska Gynekol 2003; (1): 44-46
Kategorie:
Články
Souhrn
Cíl:
Popis malformace 3 mm ebrya u intaktní tubární gravidity získané při laparoskopické salpingektomii.Gestační stáří produktu koncepce bylo 7 týdnů (45 dnů).Typ studie: Kazuistika.Název a sídlo pracoviště: Ústav pro péči o matku a dítě, Praha 4, Podolí, Katedra gynekologiea porodnictví, IPVZ Praha.Výsledky: Při podrobném vyšetření ektopické gravidity jsme ve vejcovodu nalezli embryo s charakteristickým„ventrálním prolapsem”.Závěr: „Ventrální prolaps” embrya je vzácná malformace nejasného původu a významu.
Klíčová slova:
embryo, ventrální prolaps, ektopická gravidita
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Česká gynekologie
2003 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Dlouhodobé užívání dienogestu v terapii endometriózy
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Postupné vysazování inhibitorů protonové pumpy
Nejčtenější v tomto čísle
- Přední poševní plastikapodle Barnetta-Macků v prevenci a léčběstresové inkontinence u žen s cystokélou
- Zástava laktace po potratu ve II. trimestrujednorázovým podáním cabergolinuve srovnání s desetidenním podávánímterguridu
- Terapie menoragie – chirurgický nebomedikamentozní přístup?
- Sakrálna kolpopexia s použitímprolénovej sieťky